fate fiet /W de feere Friesland Bank Uw eigen bank DE MELKBOER Op de soos kwam ik toevallig in gesprek met Willem Elzinga, de man op bijgaande foto met de witte jas; hij woonde vroeger aan het Pieterseliewaltje, maar de opname is in de Hobbemastraat gemaakt. Het huis links werd door de bekende zangeres Doe Haasdijk bewoond. In die tijd werd nog een groot deel van de stad afgesjouwd met de bakfiets, want van sanering had nog niemand ooit gehoord. Willem reed met een paar prach tige koperen melkbussen op de kar met mooie geelkoperen dek sels. Nu vent men met wagens, die zo groot zijn, dat ze vaak het ver keer belemmeren en soms heb ben ze er ook nog een aanhang wagen achter voor de lege fles sen. Deze jeugd kan zich nauwe lijks voorstellen hoe het vroeger ging- De man op de foto rechts is De Jager, die met de platte pet is de heer Wagenaar en het jochie naast Wagenaar is een Althof, wiens vader veel in de losploegen heeft gewerkt. Al deze mensen hebben in de buurt van het Olde- galileën gewoond. Leeuwarden FOTO SCHOOL I Jac. Bakker van de schoolmeester weet ik niet meer. In onze jeugd woonde hier de familie De Vries. Mevrouw De Vries was een dochter van een boer, die zijn plaats in het "der de" land had. Het derde land lag daar waar nu huizen zijn ge bouwd rondom de Sporthal Bil- gaard. Wij zeiden altijd Boer Kooi, maar het was Van der Kooi. Het huis, of liever de tuin had in het vroege vooijaar altijd mijn belangstelling, want daar groei den zeldzame planten. En nu er het kantoor is van de firma Van der Pol is dat nog steeds het geval. Het merkwaardige bouwsel is de oliemolen. Het dak zal indertijd, bij een brand omstreeks 1947, zijn verdwenen. Ik weet nog dat wij met onze ouders naar de brand hebben staan kijken. Wat betreft de molen aan de Houtpolle was het een vreemde zaak. De molen stond jarenlang zonder wieken en verwaarloosde geheel. Ik weet nog, dat de zage rij in werking was, maar dan electrisch aandreven. Toen de Leeuwarder raad s'avonds in haar vergadering be sloot tot restauratie van de molen over te gaan, brandde het bouw werk dezelfde nacht nagenoeg tot de grond af. Heel erg jammer Goutum G. de Vries Ik zou graag een foto willen laten overtrekken van de zevende klas van School I, maar. zo'n foto heb ik niet. Wie wel? Er staan o.a. de volgende personen op: Anton Boersma, Henk Beuker, Kees de Graaf, Klaas de Jong, Klaas Schippers, Siepie Haansma, Jo- pie van der Goot, Albert Luick, Ate van der Wal, Henk Laurink, Klaske Buising, Treesje Taconis, Renske Kingma, Piet Rodenhuis, Akke Knol, Afke Dek, Jelle Kwast, Jan Stobbe en Greta Ade- ma. Misschien is er iemand, die mij verder kan helpen? Leeuwarden A.v.d. Zee-Knol DOKKUMER TREKWEG Op de voorpagina van een vorig Kleine Krantsje is een foto afge beeld van de Dokkumer Trek- weg met daarop een huisje met een opvallende kajuit. In het onderschrift vraagt U zich af of deze woning er nog staat. Dat is inderdaad het geval. Het huisje staat er nog, inclusief de versierde kajuit, alleen met dit verschil, dat het huisje er nu tussen rijen woningen staat. Zo als mijn ouders hebben verteld was dit vroeger het zogenaamde schoolmeestershuis. De naam DOKKUMERTREKWEG Er is heel wat te vertellen over de prachtige oude foto van de Dok- kumertrekweg, die op de voor pagina van 't Kleine Krantsje nummer 452 heeft gestaan. De foto is in ieder geval voor het jaar 1914 genomen. Het huis, links op de voorgrond, staat er nog en het is nu in bezit van de Firma Pol, die het als kantoor gebruikt. Het huis is gebouwd in 1880 volgens de ingemetselde steen bij de voordeur. In 1914 woonde de gardenier Andringa Hier. Hij had er naast en er achter een proeftuin met vruchtbomen. De grond was des tijds opgespoten met bagger uit de Dokkumer Ee. In 1913 of 1914 heeft Andringa aan de zuidkant een huis laten zetten voor zijn zoon, die bij de gemeente op kantoor was en die later gemeentesecretaris is ge worden. Na Andringa heeft er drie jaar een familie Schuurmans ge woond en daarna is het in ge bruik geweest bij een familie De Vries. En nu zit dus de Firma Pol er in. Van de proeftuin met het lekkere ouderwetse fruit is nu niets meer over. Het grijze huis, dat midden op de fotö stond voor de molen, werd bewoond door de familie Marten Meyer, die er een houtfabriek had. Nadat Meyer naar de Span jaardslaan was gegaan heeft Westerlaan, een onderhoudstim- merman en een bekend kaatser, er gewoond. De houtfabriek en het terrein, dat er bij hoorde, is verkocht aan de firma Pol. Toen is het oude huis ook afgebroken. Een van de bewoners van de nieuwe huizen aan de Trekweg, een Ket, heeft er toen zijn machi- nefabriek gevestigd met een werkplaats aan het eind van de steeg. Verder woonden er in die vier huizen Deinema, de kruide nier, Van der Meer en Niehof. Niehof was meesterknecht bij de "oliegriemerij" - als assistent had hij Dirk Bakker. De aandui ding oliegriemerij was de volks naam voor Zijlstra's Oliehandel. De oude molen behoorde daar ook bij en nu nog. Ook bij de Kalkvaart en de kalkovens was een opslag. Niehof woonde daar toen ook. Aan de Oude Meer stonden twee huisjes. In een daarvan woonde Westerbaan, melktapper van be roep. Later woonde zijn dochter er, de familie De Jong en o.a. een familie Venema en daarna Van der Weide. Achter de rij huizen aan de Trek weg vanaf de houtfabriek van Van Driesum en de welbekende gardenier Dames liep een sloot met de afwatering van de garde- nierstuinen naar de Oude Meer. Dames voer er in het begin van de twintiger jaren nog langs met zijn groenteschouw op weg naar de veiling. Wanneer hier het jaagpad be straat is weet ik niet meer. Wel herinner ik me nog het oude bruggetje op de hoek van Cam- straburen en de Dokkumertrek- - weg bij Van Duysen. Dit is wat ik nog weet van het deel van de Trekweg dat op die oude foto was te zien. Leeuwarden Mevr. De Vries-Van der Kooi DIKKE MARTHA Onlangs stond er een foto in 't Kleine Krantsje van de Zuidersingel met op de voor grond het hek, dat toegang gaf tot de 'oude' veemarkt. Hier hield "Martha", meestal dikke Martha genoemd, op vrij dags de scepter over een aantal veedrijvers. Door het net ge noemde hek mochten alleen koeien op de markt worden ge bracht; Martha verzorgde dit voor een aantal veehandelaren. Zij rekende daarna met de han delaren af en betaalde vervol gens haar veedrijvers. En reken maar, dat ze de wind er onder had! Leeuwarden H. Hoekstra ANTOINE Elke keer als ik 't Kleine Krantsje lees denk ik "Nou mut er oek es wat van mien vader in". Die is vroeger kolenboer ge weest. Hij is begonnen met de honnekar met een trekhon er voor. Vader had wel zo'n vijftien mud op de kar en die hond scheurde maar. Dan vloog vader door de hele stad Leeuwarden. Ik weet ook nog wel, dat hij naar de Huizumer gasfabriek ging, dat was in de Huizumerlaan. Dan had hij de kar zo hoog opgeladen, dat hij er omheen moest zien. Nou, dat was wat hoor en dan soms ook nog door bergen sneeuw. Z'n pakhuis had hij bij ons aan de Hollanderdijk en wan neer er veel sneeuw lag ging hij ook wel met een grote slee. Ik weet ook nog wel dat onze groenteboer Sip Brouwer mijn vader eens vroeg of hij de kar en Men kent er de Friese verhoudingen en is bereid plaatselijke en provinciale belangen te dienen. de hond even mocht lenen, om dat hij naar de veiling moest. "Nou", zei vader, "natuurlijk wel, mar dan must wel anne karre hange, want anders houst em niet". Wel, Sip heeft het geweten - die vloog als een gek. En vader maar lachen, die vond het prachtig. Later heeft vader de zaak samen gedaan met Van der Noord van Snakkerburen en kregen ze de beschikking over een auto. Daar na is Van der Noord er weer uitgestapt en is vader weer alleen doorgegaan met behulp van J. Keuning, terwijl ook Lautenbach hem wel eens hielp. Die heren kunnen we ook op bijgaande foto zien, die is ge maakt op een stuk terrein bij de spoorwegen dat vader toen kreeg. Zelf staat hij links, de middelste man is Keuning en Lautenbach zit op de bumper van de auto rechts. Dank zij dit ter rein kon vader zo de spoorwa gens lossen, wat heel wat gemak kelijker was. Mijn oudste broer Henri heeft de zaak van vader overgenomen en voortgezet met behulp van mijn man Bob Siderius; dat was in 1956. In '70 zijn ze gestopt, omdat men toen op aardgas over ging. Leeuwarden Annie Siderius-Antoine NINE KOKE De naam Nini Koke pikte ik op uit 't Kleine Krantsje nummer 449. Er wordt over haar geschre ven door mevrouw J. G. Boer- Lemmers. Nini Koke komt voor enige we ken naar Nederland. Om haar niet te belasten geef ik geen bijzonderheden. Maar een brief je of een herinnering kan ik haar (Vervolg op pag. 9)

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1984 | | pagina 4