'E&X/WOÓ de Ó-l'UM/. t WAS HERMANN GÖRING WEL OOIT IN LEEUWARDEN? TWIJFEL AAN WAARHEID STERK VERHAAL Met deze achtste aflevering nemen we afscheid van de fotoserie "Langs de straat", een serie curieuze kieken, die heel lang geleden in Leeuwarden is gemaakt. En hier niet alleen - ook andere Nederlandse steden hebben zo hun eigen serie "Langs de straat" gehad en het moet dus wel een "landelijk werkende ondernemer zijn geweest, die de foto's indertijd als prentbrief kaarten op de markt heeft gebracht. Maar of ze ook inderdaad als ansichtkaarten verzonden zijn is ons niet bekend va?alle kaarten uit onze eigen collectie is er niet een als zodanig gebruikt; kennelijk zijn alle foto's als curiosa aangeschaft en bewaard. De drie dames met de ferme bezemstokken waren vertegenwoor digsters van een merkwaardig beroep in het oude Leeuwarden, namelijk dat van het straatwieden. Het straatwieden, meestal door vrouwen, maar ook wel door mannen gedaan, werd in opdracht van de gemeente uitgevoerd. Ook een overbekende figuur als Snorrewiets hebben de Leeuwarders van vroeger als straatwiedster gekend. Dan de 'skeresliep", zoals de Leeuwarders het vroeger zeiden, de man, die op straat bij zijn indrukwekkend vehikel scharen en messen sleep. De hier gefotografeerde scharenslijper met de enorme snor is Omer Jansen en dat was weleer een heel beke?ide schar eslijpersnaam. Zoals de straatwie dsters er niet meer zijn, zo zijn ook de scharenslijpers er al lang niet meer. Alles wat we in de serie "Langs de straat" konden zien is voorgoed verleden tijd. aan onze stad en de Groninger professor P. Valkenburg, politi coloog en deskundige op het gebied van oorlogsbiografieën van hooggeplaatste Duitsers, was er ook nimmer een vermelding van tegengekomen. NIET GEWEEST? Je zou haast concluderen, dat Hermann Göring hier niet kan zijn geweest. Maar onze zegs man, de man van de klap-op-de- kop, vertelde al, dat alles wat er zwart op wit stond van het be zoek op bevel van Göring moest worden vernietigd - de blamage was zo groot geweest, dat alle sporen moesten worden uitge wist. Dus toch? Tegenover de officiële instanties, die van niets bleken te weten, staan de verklaringen van twee Leeuwarders, die zich beiden al jaren en nog steeds zeer intensief bezighouden met de Tweede Wereldoorlog, de heren Jac. Kooistra en D. S. Drijver. De heer Kooistra, een groot ken ner van de lokale oorlogsgeschie denis, herinnerde zich wel dege lijk van een bezoek aan Göring aan Leeuwarden te hebben ge hoord. En de heer Drijver, des kundig vooral op het terrein van de luchtvaart-in-oorlogstijd, is ervan overtuigd, dat de hoge Duitser in 1943 op het vliegveld in Leeuwarden is geweest. De heer Drijver was zelfs in staat ons foto's in handen te spelen, die tijdens dit bezoek moeten zijn Na het opzienbarende verhaal in onze krant van vier weken terug over de Leeuwarder jongeman, die de Duitse Rijksmaarschalk Hermann Göring midden in de oorlog op het vliegveld Leeuwar den een klap op z'n hoofd zou hebben verkocht, hebben wij heel wat reacties gekregen van verbaasde abonnees. De meesten twijfelden in hoge mate aan het waarheidsgehalte van deze ge schiedenis - hoe kon dit gebeu ren, zonder dat de dader iets overkwam? Bovendien heeft zich de vraag voorgedaan, of Hermann Göring ooit in Leeuwarden is geweest; zo nee, dan zou het verhaal meteen als je reinste duimzuige- rij kunnen worden gekwalifi ceerd. In een poging deze vraag beant woord te krijgen hebben wij ons de laatste weken met verschillen de instanties in verbinding ge steld. Zij bleken alle van niets te weten. De Afdeling Voorlichting van de Koninklijke Luchtmacht kon in de archieven niets vinden van een bezoek van de hoge Duitser aan Leeuwarden. Het Rijksinstituut voor Oorlogsdocu mentatie wist alleen van een bezoek van Göring in het begin van de oorlog aan Den Haag en Amsterdam om kunst te kopen. Ook de Duitse Ambassade in Den Haag kon ons niet verder helpen. Het Verzetsmuseum Friesland kon evenmin iets melden over een visite van de dikke Duitser gemaakt. De Rijksveldmaar schalk, die niet de indruk wekt, zojuist een kolossale klap te heb ben geïncasseerd, staat er in volle glorie op. Hij spreekt er zijn vliegers toe, o.a. Jabs, Schnauf- fer, Scherfling, Vinke en Pfeiffer en dat zijn nou allemaal heren, van wie we met zekerheid weten, dat ze in 1943 bij de Deutsche Nachtjagd in Leeuwarden waren ingedeeld. Het waren de piloten, die de overvliegende geallieerde zwermen bommenwerpers grote verliezen hebben toegebracht. Dan luidt dus nu de vraag: zijn deze foto's inderdaad op het Leeuwarder vliegveld gemaakt? Wie het weet mag het zeggen.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1984 | | pagina 5