POST BEZORGEN VOOR HEEL GROOT BEDRIJF Het Amerikaanse schip, de West Aleta, dat na de stranding doormidden brak en waaruit onvoor stelbare hoeveelheden wijn te voorschijn kwamen. Vergeleken bij wat er nu op verjaardagen wordt aangeboden bleef het bij een betrekkelijk sobere tractatie. Het begon met koffie en koek, een "Portugees- je", in de loop van de avond gevolgd door drankjes en gebak. De dames hadden keus uit advo caat en boerenjongens, of - nóg maar eens koffie of thee. De mannen kregen desgewenst wijn. Eens was die wijn afkomstig van een Amerikaans schip, de West Aleta, dat was gestrand voor de Nederlandse kust. Het schip moet wel erg groot zijn geweest, want nog jaren later werd er bij het serveren van deze wijn het verhaal van die stranding ver teld. De rokerij bestond uit sigaren, die ik meestal moest halen bij het sigarenmagazijn De Wildeman aan het eind van de Huizumer- laan. Eenmaal kwam ik met te dure sigaren thuis. De opdracht was sigaren te kopen van een bepaald merk tegen een prijs van zeven cent. Maar ik kocht siga ren, die acht cent kostten. Niet omdat ik niet beter wist, maar 't leek me wat "deftiger" om een duurdere sigaar te kunnen aan bieden. Daarbij speelde ook, of misschien wel hoofdzakelijk, de overweging een rol, dat een paar ooms sigaren rookten van, schrik niet, een dubbeltje. De koekjes bij de koffie kwamen van bakker Elgersma uit het dorp en de taartjes van banketbakker Hiemstra uit de Schrans. Oom Klaas, getrouwd met een zuster van mijn vader, herin ner ik mij om twee dingen: de wijze, waarop hij een sigaar be handelde enwaarop hij bego nia's water gaf. Behalve bij verjaardagen kwam Oom Klaas, 's avonds in winter tijd, zo omstreeks zeven uur, nog wel eens een praatje maken. Het waren serieuze gesprekken en het zal wel over de politiek en de maatschappij zijn gegaan. Steevast werd hem op een gege ven moment een sigaar aangebo den en dan begon de rook- ceremonie, die ik altijd met aan dacht volgde. De sigaar werd op de zijkant van de hand getikt, vervolgens werd er een puntje afgeknipt, de sigaar werd door geblazen en dan met een lucifer aangestoken, waarbij het roker tje een eindje boven het vlam metje werd gehouden. Dit laatste - zoals kenners me vele jaren later vertelden - opdat de geur van zwavel niet in de sigaar zou komen. En dan begon, met zach te halen, het roken. Voor mij werd Oom Klaas door dit alles een soort kampioen-smaakroker. Een andere activiteit van hem bestond hierin, dat hij in de vroege morgenuren vanaf de maand januari in onze veestal kwam. Daar stonden op een balk, gekoesterd door de warmte van de stal, een aantal bakjes met zand en begoniabollen. Oom Klaas gaf die bollen altijd water en het plezierige gevolg was dan, dat er in zijn voortuintje aan de Huizumerlaan al erg vroeg bego nia's bloeiden en hoe! Drachten jl_ "Ik seg mar su, het was het noadlot, dat ons hier samenbrocht het" "Och noadlot, noadlot, in mien geval was't een stukje touw met een koei er an" Als jongen werkte ik bij een zeer grote Naamloze Vennootschap aan de Nieuwestad in Leeuwar den tegen een salaris van welge teld tien gulden in de maand. Op een gegeven moment besloot deze N. V. een grote reclarnestunt op te zetten, die door middel van circulaires onder de aandacht van de zeer vele aandeelhouders moest worden gebracht. en niemendal. Veel en veel te laat kwamen we ten slotte tot het besef, dat er onder de brug nog altijd een paar zakken met circu laires lagen. Omdat we om half zeven alweer op de avondschool moesten zijn bezorgden we in allerijl nog een kleine vijftig brieven en daarna zaten we met de overgrote rest lelijk in de maag. Toen zaten we nog met honderden circulaires ermee wat moesten we Drukwerk, per post verzonden, kostte, als ik het nog goed weet, een halve cent per enveloppe, dus wat was er voor een dergelij- ke grote zaak voordeliger dan een jongste bediende en een leer ling etaleur met deze zaak te belasten met hun salaris van nog geen vijf en dertig cent per dag konden zij honderden circu laires uitermate voordelig bezor gen. Zo gezegd, zo gedaan: elk met een grote jute zak vol circulaires achter op de fiets zetten we welgemoed koers richting Stiens - in dit dorp en wijde omgeving moesten de circulaires, die alle geadresseerd waren, worden be steld. Vooral veel rijke boeren waren aandeelhouder, zodat we ons in onze bange voorgevoelens al ki lometers door het land zagen sjouwen om één circulaire kwijt te raken. Nu wilde het noodlot, dat er uitgerekend deze dag kermis was in Stiens. We besloten daarom de zakken circulaires eerst maar onder de brug te leggen om even op de kermis te gaan zien. In die tijd kon men nog plezier maken zonder veel geld uit te geven en we bleven dan ook zowat de hele dag op het terrein van het vermaak. Zelfs mochten we van enkele spullebazen, die blijkbaar onze gretige blikken zagen, op hun attracties meedraaien voor niks Wat nu te doen? Na kort beraad vonden we de ideale oplossing. We verzwaar den de zakken met een paar stenen en smeten de hele handel onder de brug in de ploemp. Pas later kwam de ellende. Want wat deed de directeur Die begon een paar dagen later hoogstpersoonlijk de relaties te bellen met de vraag, hoe er over de ontvangen circulaire werd ge dacht. Dat de eerste tien antwoordden „we weten van niks" zal hij vreemd gevonden hebben, maar toen de honderdste ook nog van niks bleek te weten barstte de bom. We werden plechtig ontboden en zakten meteen door de mand. Als straf werden ons de gemaak te kosten van het drukwerk en de enveloppen ingehouden en, niet te vergeten, ook de porti, uitge smeerd over verscheidene maan den natuurlijk, want ons magere maandsalaris was bij lange na niet toereikend voor het dekken van de hele strop. Bovendien werd er over het een en ander thuis ook nog wat zinnigs ge zegd. Maar wat ei gebeurt, er komt altijd een geluk bij een ongeluk: toen de directie tot de volgende reclame-actie besloot werden er postzegels op de enve loppen geplakt. Leeuwarden J. Wouda Deze foto laat ons duidelijk zien hoe de Amerikaanse boot de West Aleta door midden gebroken is. Als je ouder wordt herinner je je vrij goed, wie er in je kinderjaren bij je thuis kwamen. De meer of minder sterke indrukken daar van zullen ook wel samenhangen met het feit, dat niet alleen een visite of een logeerpartij, maar ook een buurpraatje of een zake lijk bezoek de dagelijkse gang van het bestaan doorbrak. Daarbij wekten bezoekers, hetzij nieuwsgierigheid of belangstel ling, of bracht hun komst simpel wat gezelligheid met zich mee. Laat ik maar met wat feestelijks beginnen: de verjaardagen van vader en moeder. Dan kwam beider familie opdagen. Dat wil zeggen dat van moeders kant alleen broer Cornelis en' zuster Tiet en haar man Melle kwamen feliciteren. Het echtpaar altijd 's middags vanwege de afstand. Want de weg van en naar hun huis aan het Schoppershof moest te voet worden afgelegd. hulpvaardigheid. Mijn moeder zal altijd naast haar en hierna kwam ik. Aan de rechterkant van mijn vader zaten de heren, de mannen dus van de net genoemde zusters en Cornelis, de ongetrouwde oom. Zelf mocht ik opblijven tot half negen en verdween dan achter de deuren van een van beide bedste den in de kamer. De deurtjes werden niet helemaal dichtge daan, zodat er altijd nog wel wat te horen viel, maar vaak nieste begrijpen. Door een heel zachtjes aan te duwen kon je door de kier nog wel wat van het gezelschap zien. Maar De andere twee broers van moe der woonden in Zwolle. Zij vol stonden met het zenden van een briefkaart, waarop de eerste zin altijd en onvermijdelijk luidde: "Wij zijn allen goed gezond en hopen van u hetzelfde". Op de avond van de verjaardag was omstreeks acht uur het hele gezelschap compleet op een na - oom Ype kwam altijd later. Wat nu vreemd zal klinken, vooral voor de huidige generatie, was dat het probleem welk ca deau de jarige te geven helemaal niet bestond. Eenvoudig niet, omdat over en weer bij verjaar dagen geen geschenken werden meegenomen, zelfs geen bloe men. Maar de stemming was er nooit minder om. Rond de tafel zaten links van mijn vader zijn vier zusters, altijd in dezelfde volgorde. Van dit kwartet had Tante Tjamke een erg vrolijke en aanstekelijke lach. Tante Sietske zei niet veel. Zij was een lieve, gulle vrouw, die jammer genoeg veel miste, omdat zij erg doof was. Ze lachte goedmoedig mee, zonder altijd precies te weten waar het over ging- Tante Sjouk wist altijd de laatste dorpsnieuwtjes en dorpsschan daaltjes, droeg ze met veel verve voor en had meestal een aan dachtig gehoor. Tenslotte de on getrouwde Tante Ynkje, een toonbeeld van bescheiden- en op die afstand rneef het een vreemd en onduidelijk gepraat door elkaar. Waarom niet gaan slapen? Wel, het wachten was op de laatste bezoeker: Oom Ype. Die kwam door zijn werkzaamheden altijd wat later op de avond, zo omstreeks half elf. Met zijn bin nenkomst veranderde de sfeer in de kamer op slag. Werd er eerst nogal zwaarwichtig gepraat, het sloeg in kwinkslagen en grappen om zodra Oom Ype binnentrad. Dat was ook het moment, dat Oom Johan de kans kreeg én greep om in actie te komen met zijn moppen en verhalen. Na het onthullen van de "clou" rolden hem meestal van pret de tranen over de wangen. Zo verliep de avond verder in een vrolijke stemming en dat duurde dan tot tegen half twaalf. Waar werden nu de gasten zo in het begin van de twintiger jaren op onthaald?

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1984 | | pagina 6