GESPREKKEN OP DE LEEWADDERS, WAAR IS DIT he f ER EEN HELE VAN Ponnen WMei Wiebe is weer bij de brug, mar Minne is - grieperig, soa as een soat meensen dit foorjaar. Ut onderwerp 'skonmaken' wurdt even best uutspit, soa as ferga- dermeensen dat noeme. Mar oek de int erna sj on ale en de binnen- laanse pollentiek wurde even anroerd. Hoekstra is toch weer naar Spanje weest, en ut laaste woord is juffersreedsje, en hoe dat komt ferduutse jim Tabe Ruutsje, Sjouke Sukerslak, Wie be Poatsje, Lange Marten, Fok- ke Vutman, Groate Geert en de Spanjeganger Hoekstra. Tabe Ruutsje: Namens mie self en ons allemaal hier, beste Wie be, seer en harteluk welkom hier bij de Vlietster brug. Dou hest ons lang misse mutten, en wij dij, mar nou bist er weer. En op ons leeftied is suks metnomen. Amen. Fokke Vutman: Ho, ho, Tabe, amen segge jou niet soa mar. Mar op em self hestou geliek. En Wiebe mag best wete, dat wij wel es docht hewwe: hoe sal dit es betére. Mar hij is der weer. Hul de! Wiebe Poatsje: Ik ken niet soa mooi prate as jimme, mar ik ehik fien ut self oek hartstik- kene mooi dat ik hier weer bin. De frouw is oek blied dat ut weer soa fer is. Ken se eindeluk wat skon-make Lange Marten: Daar is mienen aardig af. Dat was froeger oek alle jaren raak. Foor Pasen skoan. De één stak de ander an. Hoe fer binne jou? Nou ik bin onder-om skoan, ik mut boven nog. Weet jim wel? Sjouke Sukerslak: Of we dat wete. Alles uutsoppe, en de sol der witte. En 't floerkleed op 'e bleek en 't rek. En heel froeger oek nog sustienfege, met Fazzi of Delea. Mien ouwe is der oek aardig af, temeensen niet te gek meer. En hoe gaat dat bij jim, Geert? Groate Geert: Nog al tuike, tui- ke. Fan 't jaar wat meer, want ik was sonder werk raakt, en ik wu wel es wat ompiele. Dus wat ferve en behange, en op solder het ene der weghale, en bij de sakken foor de reiniging sette, en der weer andere dingen opsette, wik mar segge, sak mar segge! Fokke: Sientje is in dit soort fan dingen nofluk. Goed skoan mar niet te gek. Se is nou trouwens wat grieperig. Krekt as Minne. Die waar temeensen een paar dagen leden soa siek as een hon. Hij snotterde lakens fol! Tabe: Ja, dat hoor je meer. Ut takt weer wat af, mar een week of wat leden waren der heel wat griepmeensen. Ik had ut froeger oek wel, mar ik krij nou om Sinterklaas hene een beste spuit fan 'e dokter, en nooit gien last meer. En dou Wiebe? Wiebe: Ik sal ut drekt weer af- kloppe op 'e brugleuning, mar ik bin gien griepman. O, en mien lopen? Dat gaat knap. Ik was nooit een hardloper, mar nee, ut wurdt alle dagen beter. Mar lang staan ken ik nog niet, dat ik blief niet soa lang meer. Marten: Dat hoeft oek niet Wie be, mar wij binne blied genoeg dast hier weer bist. Met die groa te beremuts liekst wel wat op die nije baas in Rusland. Sjerpen-kof of Tetsenko, of weet ik feul. Sjouke: As ik em sien, denk ik, die kenne jou soa op 'e Voor streek teugen komme, en dan fraagt ie jou om fuur of hoe laat ut is. Ut sal mie es benije hoe lang ie ut folhoudt. Hij mut mar gauw es met die ouwe kombooi prate. In Ammérika weest wel. Over de rukketten. Geert: Wat ik mie wel es affraag, of sukke mannen nou self echt helemaal de baas binne, of dat se eigenluk meer ut uuthangbord binne. Dat de echte baasspeulers Drie geslachten. Niks bijzonders natuurlijk. We zouden ook wel foto's kunnen laten zien van vier, ja, wel van vijf geslachten. Maar hoe vaak zal het voorkomen, dat de grootvader precies tweemaal zo oud is als de vader en dat die vader ook weer tweemaal zo oud is als de zoon? We zien hier de echte Leewadder familie Ritskes. Grootvader Dirk, vroeger schipper, was acht en tachtig, toen de foto werd gemaakt, vader Joost, verwarmingsmonteur, vier en veertig en zoon Dirk, die ooit hoopt leraar aan een Ambachtsschool te worden, precies twee en twintig jaar. Als dat niet wat bijzonders is! op de achtergrond blieve. Dat sukke mannen as die Rus oek stuurd en kommandeerd wurre. Of sien ik dat ferkeerd? Tabe: Dou bedoelst de gene raals. Of ut kaptaal. Of andere pollentieke matjedoren. Dat sal hier oek wel soa wêze, denk ik. Nou mutte jou die fan der Lub bers niet uutpoetse, neffens mij. En die Koaning oek niet. Marten: Koaning seistou? Wij hewwe toch met een koaningin te krijen? Of bedoelstou Claus soms? O, ja, dan is der oek nog een frouw. Son opperteur, die foor mannekuin speult. Just, Smit fan Kroes! Fokke: Koning, keizer, admiraal, poepen moeten ze allemaal. Dat sei ons fader altieten, as ut over élite en gewoane meensen gong. Of over meensen met geld en Jan-met-de-Pet. Daar mut ik nog wel gauw es an denke. Wiebe: Daar sien ik Hoekstra ankommen, dat dan hewwe jim mij niet meer noadig. Ik sal op huus an; de poat steekt weer wat. Muskien oek wel ander weer. Nou, tot de pruimetijd hé? Hoekstra: Ah, die Wiebe. Ja, ik krij nog honderd gulden fan die; daarom smeerst em seker. Ja, die wuust soa wel hewwe in een besketen doekje. Of spare foor de appetéker en de tandarts aan- sen. O, nog last fan 'e heup. Beterskap met 't geitsje. Dag Sjouke: Gouje, Hoekstra. Dou bist suver wat bruun uutslagen. En niet eens in Spanje weest. Ja, toch mar weer? De kop ston jim der eerst niet naar fanwege die inbrekerij. Dus toch mar weest? Hoekstra: Ach ja, hoe gaat suks? Jou rake dat wat kwiet, ik bedoel die kwesje, en jou prate met kunde, die der weest is, of der nog hene sal. Mien huushouwster noemde ut een paar keer, en dan ja, dan mar viva Espanja, olé! Tabe: Geliek hest. Ik bin nooit son reiziger weest, mar jim gon- gen frij geregeld die kant uut. En soa te sien oek wel knap weer had. Ut skarrelde hier oek wel. We hewwe wel minder winters fta«. - Marten: Fan skarrelen sproken, ik fietste laassen de Skraans uut, en ik raak oplat Juffersreedsje, en daar is ut mie een kale boel. De "bomen foor een part fut, en de struken, en de laatste huzen af braken. Jou kenne ut niet wee rom. En wat is daar wat affrijd! Geert: Ja, je hadden fan die faste plakken. Ut Joadeland, en ut Skapediekje, en ut Kalverdiekje, ja en ut Juffersreedsje. As ik mij niet fergis, hiette dat offisjeel Badweg. Foor freemden is Juf fersreedsje wat een nuvere hast wat een skuine naam, wil mar segge, sal mar segge. Fokke:Komt mie in 't sin, hoe jaren leden, een maat fan mij es spul kreeg met een mokkeltsje, ik loof uut Amsterdam. Se saten erges nofluk te praten, tot sij inénen begint te skellen: Grote smeerlap, donder op met je vieze praatjes. Hoekstra: Wat hield dat in, Fok ke? Wat had ie seid, en hoe komst daar soa op? Fokke: Hij wu wel met hur op stap, en hij had niet in 'e gaten, dat se hier freemd was, en toen froég ie hur in sien onskuld: Wat seg je, mag ik fanavund met jou ut Juffersreedje es fan dichtbij bekieke? Vlga Dit is de nieuwe opgave voor onze fotoprijsvraag "Leewadders wan is dit?" Oplossingenuitsluitend schriftelijk, binnen veertien dagen naar de redactie van 't Kleine Krantsje, Vredeman de Vriessiraut I. 8921 BP Leeuwarden. Uitslag over vier weken. Onder de abonnees, die ons het juiste antwoord geven, verloten wi een exemplaar van het boekje "Leeuwarden - ach ja, zo ww het..." met zestien zeer fraaie foto's van de stad uit een lang ver vlogen tijd. (vervolg van pag. 4) doen toekomen, wanneer dat voor de vijf en twintigste april in mijn bezit is. Zij kan dan zelf een eventuele reactie bepalen. Ik woon Flevoplantsoen 16. Nine Koke is nu vijf en dertig jaar uit Nederland; zij is veertig jaar getrouwd en ze komt met haar echtgenoot. Almelo ONTMOETING E. V. van Elsas Bij 't lezen van 't Kleine Krantsje nummer 453 werd ik wederom verrast door een heel aardig arti kel, namelijk over de zeldzame ontmoeting van een Leeuwarder echtpaar in Canada en wel in het bijzonder, omdat het mijn daar wonende nicht betrof. Mijn zuster en haar gezin wonen al ongeveer drie en dertig jaar in Canada en het is frappant, dat enkele van haar kinderen een zeer curieuze ontmoeting had den met, voor hen, totaal vreem de mensen, maar die, achteraf gezien, ons wel bekend waren. Dan schijnt de wereld toch weer zo klein te zijn. Ook trof het me, dat zoveel Leeuwarders zich de zaak van mijn Ouders, de fotozaak Dwin ger, nog zo goed herinnerden en er zo prettig over schreven. En dan te denken, dat deze zaak al in 1942 gesloten moest worden, ge lijk met de deportatie van mijn Ouders. Aardig dat u er nog een foto van mijn vader bijplaatste. Daarvoor heel hartelijk dank. Amersfoort Mevr. J. Weijel-Dwinger onderdelen van alle soorten pannen hebben Van BK, Fissier, Tornado, Lagos tina, Delta, Ka be, noem maar op en Lei! heit kWLL Brabant ia als er iets aan mankeer!'** 'a""s Nieuwestad 28 Leeuwarden Tel. 058-123075

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1984 | | pagina 9