a ioti md~ mid Friesland Bank Uw eigen bank PRACHTIG Prachtig die verhalen in't Kleine Krantsje over bekende mensen met wie je bent opgegroeid. Het laatste verhaal over Peke Dolstra heb ik met aandacht zitten lezen. En dan denk je je die toestand weer helemaal in. Peke Dolstra heeft na de oorlog verscheidene banden voor mij geplakt voor vijf en dertig cent of twee kwartjes. Ook wel onder het eten, als ik bij hem aanklopte in de Hollanderdijk met mijn broodbakfiets. Al zie je de mensen niet zo vaak meer, dan lees je zo'n verhaal in 't Kleine Krantsje en krijg je toch weer een levensteken; 't geeft een hele voldoening. Leeuwarden Rinze v.d. Heide BOVENMENSELIJK Even wat commentaar op het verhaal over Peke Dolstra in een van de vorige Kleine Krantsjes. Als je dat leest gaat er een huive ring over je leden. De meesten van ons, die dit waren overko men, zouden op zo'n ogenblik lamgeslagen zijn, ze waren, net als een kikker voor een slang, niet bij machte geweest iets te doen en ze hadden zich laten neerschieten. Wat Peke Dolstra heeft gedaan is gewoon bovenmenselijk. De plek waar het gebeurde ken ik en daarom zie ik het ook duidelijk Leeuwarden D. Beeksma Er zijn in de laatsteoorlog honderden mensen geëxecu teerd, maar van een soortge lijk geval als dat van Peke Dolstra hebben we nooit ge hoord - het lijkt ons uniek in de vaderlandse verzetsge- schiedenis. De gelukkigen, die hun "executie" hebben over leefd - er zijn enkele gevallen bekend, waarbij dat van een stadgenoot bij Dronrijp, een paar dagen voor de bevrij ding, hebben later verklaard inderdaad in een toestand te hebben verkeerd, die we zou den kunnen omschrijven als "lamgeslagen". Alleen van de grote verzetsstrijder Theo Dobbe, die nog een afscheids briefje mocht schrijven, voor hij zou worden doodgescho ten, weten we, dat hij de Duit se officier, aan wie hij de brief overhandigde, een geweldige klap gaf, terwijl hij hem de revolver afpakte. Op dat mo ment werd hij door andere Duitsers neergemaaid. Red. 't KI. Kr. ONJUISTHEID gelijkende verzwaarde en in het zelfde papier gepakte blokjes hout. Hij heeft daarmee vanzelf sprekend in samenwerking met anderen 'de centrale' gered; toen de Duitsers 'op de knop drukten' gebeurde er niets. Mevrouw Visser was, tot grote ergernis van haar man, bevriend met Rie. Die vriendschap stoelde beslist niet op gelijkgerichte poli tieke principes, voorzover Rie/ Ru al principes hadden. Mevrouw Visser, die al vele jaren dood is, is na de bevrijding nog commandante van een interne ringskamp voor N.S.B.-vrouwen e.d. aan de Troelstraweg ge weest. Het lijkt mij niet onwaarschijnlijk dat mevrouw Nust, die wij ook goed hebben gekend, Dolstra tóch naar 32 (de Vissers) heeft gebracht en daar behalve me vrouw Visser, ook Rie aantrof. Ik heb Dolstra nog gevraagd of hij in een van de middelste, dan wel in het op één na laatste huis van het rijtje is binnengebracht. Dat wist hij niet meer, want hij had dichtgeslagen ogen en kon niets zien Leeuwarden W. Heerema VECHTJAASEN Vroeger was het zo, dat je als meisje niet behoorde te vechten of te worstelen; dat voorrecht hadden alleen de jongens. Dat werd tenminste bij ons thuis al tijd gezegd. 'Gedraag je toch eens als een meisje.' Sommige jongens probeerden me altijd uit de tent te lokken en dat had ik al een hele tijd over m'n kant laten gaan, maar einde lijk raakte mijn geduld uitgeput. In uw artikel over Peke Dolstra in het Kleine Krantsje staat een onjuistheid. Het echtpaar Ru/Rie v. Bnaar ik meen afkomstig uit Brabant, woonde op 38 aan de Helicon- weg en niet op 32. Op 32 woonde de familie Visser (man, vrouw en dochtertje). Hij was elektrotech nisch ambtenaar - ETA - bij de telefoondienst van de P.T.T. en een zeer goed vaderlander. Hij was ook degene die, vlak voordat de Duitsers op de vlucht gingen, kans zag de blokjes springstof die zij onder de telefooncentrale hadden geplaatst, te verwisselen tegen bedrieglijk op deze blokjes moedelijk even buiten westen geweest. Toen ik veel later wakker werd had ik zo'n honger, dat ik zes pannekoeken soldaat maakte en toenvoelde ik me weer kip lekker, ik had zelfs geen'hoofd pijn meer. Dat mijn zuster intussen de dok ter had gebeld wist ik niet en toen ik me in de namiddag weer fit voelde heb ik me aangekleed en zou weer naar buiten gaan. Toe vallig belde de dokter net aan, toen ik de deur uitging - we groetten elkaar nog, maar beiden begrepen we niet, dat het om mij ging als de patiënt. De dokter zal wel gepikeerd zijn geweest, toen hij ontdekte dat hij voor niets was gekomen, maar •dat kon ik niet helpenDaar voor alsnog mijn excuus. Als de dokter dit nog leest be grijpt hij meteen hoe het toen is geweest. Wel een beetje laat, maar better let as net. Leeuwarden Mevr. A. v.d. Zee-Knol OUDE TRAMBAAN Hoe zit het met die trambaan langs de oude veemarkt, die on langs ter sprake kwam in de Dat was toen ik heibel met twee jongens kreeg. Ze hadden me al een paar keer een tik gegeven, tot ik een van die knapen een oplawaai verkocht. Dat kwam zeker behoorlijk aan, want hij pakte zijn padvinders- riem en sloeg me daarmee op het hoofd, net boven m'n oor. Op hetzelfde moment ging de schoolbel en wij naar binnen. Eerst voelde ik niets, maar na een paar minuten was het net of zou m'n hoofd uit elkaar springen. Vreselijk. Daarom ging ik met mijn hoofd in de handen op de bank liggen en nadat meester had gehoord wat er was gebeurd moest Johan Tuk me thuisbren gen. Thuis werd ik straalmisselijk en moest ik overgeven en nadat ik in bed was gekropen, ben ik ver ren wij een gezin uit het oog, waar wij zeer op gesteld waren. Vaak heb ik navraag gedaan en telefoonboeken nagezocht, maar niks hoor. En daar staat dan in 't Kleine Krantsje de naam van mevrouw Wiersma-Smeding plus telefoon nummer in Beverwijk. Dit moes ten onze verloren vrienden zijn. Direct gebeld en ja hoor, ze waren het. Dank zij 't Kleine Krantsje is onze relatie nu dus gelukkig weer hersteld. Ik wil maar zeggen mensen, lees vooral 't Kleine Krantsje, je staat voor wonderen. Zaandam J. vanderWoude POPPEBUURT In 1937 vernamen wij plotseling, dat de Poppebuurt afgebroken was. Wat vonden we dat j ammer, want we hadden geen foto van ons voorouderlijk huis en die kon toen dus ook niet meer worden gemaakt. Zeven en veertig jaar verlangden wij ernaar nog eens in het bezit te komen van zo'n foto en nu gaat onze wens in vervulling; in 't Kleine Krantsje nummer 454 zien we tot onze verrassing een foto staan. Vanaf de brug gezien was het de dubbele woning aan het eind van de rij. Achter dit huis was een koestal. Vader noemde dit altijd 'de koemelkerijV waarschijnlijk omdat er geen land bij was. Dit werd meestal gepacht aan de Kurkemeer. In 1879 werd Vader in dit huis geboren, in 1903 zijn dochter Ymkje en in 1905 zoon Keimpe, rubriek "Leewadders, waar is dit?" Liep die over de Verlaats- brug? En hoe verder? Kunt u me uit de droom helpen? Heerenveen Mevr. T. W. A. de Jong De trambaan liep van de Zuidersingel over de Sophia laan, langs de Willemskade, over de Verlaatsbrug, met een grote bocht achter de Elisa- bethstraat langs naar het tramstation, dat aan de Wes tersingel stond. Red. 't KI. Kr. WONDEREN Zo'n twintig jaar geleden verlo die in oktober van het vorige j aar overleed. Toen er nieuwe huizen aan de overkant kwamen verhuisden ze naar de Bankastraat. De veesta pel was intussen ingekrompen tot een of twee geiten op een volks tuin aan het Schoppershof. Mijn vraag is nu of het mogelijk zou zijn een fotoafdruk te laten maken van deze plaat. Liefst alles d'er op en d'er an. Als het nodig is om technische reden: er mag wel een centimeter van het bruggetje af. Ofschoon voor een echte Vlietster elke meter z'n gevoelswaarde heeft. Hopelijk kunt u aan mijn wens voldoen. Bergen Mevr. A. Duyve-Groenewoud Men kent er de Friese verhoudingen en is bereid plaatselijke en provinciale belangen te dienen. Wij beschikken over 99793 oude foto's van vrijwel alle steden, plaatsen, dorpen en gehuchten in Friesland. Ver der nog over duizenden foto's van plaatsen buiten onze pro vincie. U mag vragen wat U wilt; bijna altijd kunnen wij aan de wensen van onze le zers voldoen. Red. 't KI. Kr. STANFRIESPERIKELEN In nummer 453 van 't Kleine Krantsje kom ik me zelf nog eens tegen op de foto van de Stanfries- vloot. Van 1931 af tot de mobili satie in augustus '39 was ik mo tordrijver op het op de foto voorkomende, diep in 't water liggende 'ijsschip' de Stad Leeu warden, die in wekelijkse lijn dienst voer, woensdags 1 uur van Leeuwarden, zaterdags 1 uur van Rotterdam. Het weer moest wel heel erg tegen zitten, als er op zondag zo tegen de middag niet aan het Noordertje in Harlingen kon worden afgemeerd. A. de Vries, de tweede stuurman, woonde in Harlingen en was dan thuis en kon een oogj e in 't zeil houden bij 't schip. Kapitein Miedema, eerste stuur man Westra en ondergetekende gingen op de fiets naar Leeuwar den om maandags met de eerste trein naar Harlingen terug te gaan; tegen de middag arriveer den we dan met het schip aan de Willemskade. Het was in het laatst van '35 of begin 1936 of mogelijk een jaar eerder of later, dat we met een harde noordoostelijke wind met 10 tot 12 graden vorst op een zondagmorgen om vier uur uit de Oranjesluizen vertrokken, nage wuifd door een hoofdschudden de sluismeester. Doordat het buiswater, dat we overkregen direct bevroor, werd wel alles waterdicht, maar kwam er ook steeds lading bij, die niet gelijkmatig over het schip werd verdeeld. Na een vijf tot zes uren varen zaten we letterlijk en fi guurlijk behoorlijk scheef en dat bracht problemen voor motor en motordrijver. Met kunst en vliegwerk en een ijverige en kundige bemanning aan dek en in het stuurhuis arri veerden we 's middags tegen twaalf uur aan de steiger in Enk huizen. Toen ik boven kwam verbaasde het me, dat de boel nog dreef. Veel toeschouwers, merendeel vissers, stonden ons al op te wachten met touwen en andere attributen. Deze vaklui hadden al begrepen, dat ons ei gen materiaal onder het ijs niet gebruikt kon worden. Met de hulp van deze noeste werkers hebben de kapitein en de eerste en tweede stuurman veel ijs weggewerkt, waardoor de Stad Leeuwarden weer wat op (Vervolg op pag. 11) Toen het trammetje nog over de Sophialaan reed

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1984 | | pagina 4