LEEWADDERS, WAAR IS DIT VERBETERING OP VOORSTREEK Dit is de nieuwe opgave voor onze fotoprijsvraag "Leewadders waar is dit?" Oplossingen, uitsluitend schriftelijk, binnen veertien dagen naar de redactie van 't Kleine Krantsje, Vredeman de Vriesstraat 1, 8921 BP Leeuwarden. Uitslag over vier weken. Onder de abonnees, die ons het juiste antwoord geven, verloten wij een exempjaar van het boekje "Leeuwarden - ach ja, zo was het..." met zestien zeer fraaie foto's van de stad uit een lang ver vlogen tijd. Getrouwd weze en samenwoa- nen komme beide foor in dizze tied, soa begriepe wij an de brugmannen. Tabe su met een folkstuuntsje beginne, mar leit nou in Triotel. Sien broer uut Leiden ferjaagt Geert. En is der ferband tussen de super-heffing en meer of minder melk supen is de groate fraag foor: Sjouke Sukerslak, Wiebe Poatsje, Lange Marten, Minne Mager, Fokke Vutman, Groate Geert en as gast Bouke Spoorman. Minne Mager: Jongé, jonge, dat binne hele lopen. Een oom en tante fijf-en-sestig jaar trouwd. Staant es uut. En een soat meen- sen op de resepsje. Alderaarst. Nou, nee eigenluk aldermooistü Sjouke Sukerslak: Ut binne wel seldsumme dingen. Of je beleve ut niet, beide doad of één fan fan beide, of se binne al bij me kaar weg. En dan de gesondhied nog. Eén goed, en één, toe mar. Fokke Vutman: Sientje hét een friendin, die was weduwe wur- den. Een jaar of wat alleen om- stipt. Dan loopt se teugen een aardige kerel an. Samen op weg. Die sture nou kaarten rond foor een feesje ter gelegenheid fan "ons koperen samenwonen". Lange Marten: Heden, heden, wat naait ut er dan uut niet? Ons koperen samenwoanen. Ik hew een kleindochter, die woant oek samen. Trouwen is niks seit se en op dizze rot wereld mutte jou oek gien kienders neer settel! Groate Geert: Toch loof ik dat suks wel weer es ferandert. Om de soa feul jaar ferandere de dingen. Mien seun was eerst road as een kraal. Later een Wiegel- man. En nou is ie der suver met an, wik mar segge, sak mar segge. Minne: Wat hie wel opfiel op die resepsje was dat er maar een bitsje meensen fan hun eigen leeftied waren. Ut kringkje wurdt kleiner. En niet eikenen wurdt negentig. Wat seistou Wie be? Wiebe Poatsje: Ut is siesoa gele gen, ut hangt er fan af, hoe jou tachtig of negentig wurde. Binne jou aardig gesond en kenne jou je self knap redde, en jou siene goed, en je hore goed, ja dan Minne: Dat merk je nou wel an Tabe. Die mankeerde nooit wat. En nou leit ie al weer een week of drie in Triotel. Ondersoek an'e darmen en'e lever. Hoe dat es uutpakke mag. Sjouke: Ja, en hij was krekt fan plan met een buurman een folks tuuntsje te beginnen. Eerst foel- de Tabe der niet feul foor, mar die man kon prate as kapper Brugman, dat Tabe su ut mar es een jaar prebére. Fokke: Ik hew oek een kennis die een folkstuuntsje hét, en der al- tied over ouwehoert. Eerst wat er in mut. Later wat ie der uut haalt. Over goed weer foor de slaat en de wutteltsjes. Of over min weer foor de rebarber en de eerdbeien. Wiebe: Nou hew ik wel begrepen dat Bouke, Tabe sien broer, een skoftsje hier is. Dan hét die frouw wat anhoud, en se gane omste beurt naar ut siekenhuus. En Bouke werkt nou en dan op'e tuun. Bouke Spoorman: Mar ik kom jim nou even over't mot om hier een piepfol te praten. Ik hew twee dagen an't spitten weest. Dizze ouwe kerel hét gien rug meer over. De groeten fan Tabe. Nee, nog niks fan te seggen. Geert: Wij kanne mekaar nog niet en ik bin de jongste dat ik sal mie foorstelle. Ik bin Geert. Nog niet soa lang hier. En jou binne een broer fan Tabe, begriep ik. Aangenaam fan kennis te maken wik mar segge, sak mar segge. Bouke: Ja, jou segge mar wat je wille. Ja, Tabe is mien broer. Ik woan in Leiden. Ik hew jaren lopen en tegeliek reden. En foor meer geld knipt as de kapper. Rade jou es, wat ik deen hew. Geert: Kiek es an, late we ut wel leuk houwe. Ik bin gien jonge snotneus die je de gek ansteke kanne. Ik bin timmernan, al hew ik dan nou gien werk. Mar jouw nuvere raadseltsjes set je mar op'e trein naar Futsjefinne! (Der wurdt bruid fan 't lachen, mar Geert weet niet krekt en drekt waarom, en loopt kwaad fut. Poerrazendü!) Minne: Dat is em nou helemaal, Soa mar opsternaat, die eigen- wieze drol. In de femilie wete se soms oek niet, wat se an em hewwe. Ja, en Bouke hét nog nooit in de trein naar Futsjefinne kondukteur weest. Mar wel wat snéu niet? Bouke: Och, ik ken wel teugen een skop fan een ezel. Ik hew froeger in de trein wel son soat hore mutten. Soagenaamd ut kaartsje ferloren, of per ongeluk in de ferkeerde klas. Ut doet mie niks. Wiebe: Ik hew een skoansuster, die as se een bitsje drank op het, gewoan op hol slaat, ruzie soekt en eikeneen in'e bek hangt. Op spatte om niks. Hur man seit dan: Se hét al een kwaaie dronk fan twee glaskes' adfekaat! Marten: Op de kemping fan mien seun sit oek son aakluksma. Se kanne goed met mekaar, mar der is één dikke klier bij, as die een potje bier op hét, struunt ie om de karrefans heen, en ruzie soeke. Daar hewwe se soms houwen en keren met. Fokke: Mar die Geert is en blieft een nuteling. Ik sien em nog wegfliegen met een dikke, rooie hassus fan kwadens. Mar mus- kien rake we soa fan em af. Met goed futsoen wik mar segge, sak mar segge Sjouke: Soa is ut Fokke: Hij was toch al niet soan pursoan gratama soa as se dan deftig segge. Mar Bouke, fokseerstou die self niet. Op'e tuun werke, en om de dag naar Tabe. Dou hest oek niet een auto, dus dat is lope of fietse of. Bouke: Dizze man wil ut open baar ferfoer steune soa lang as ie Vervolg van pag. 7 fietsen naar de bergruimten ach ter de broodbakkerij. Een deel van de bedrijfsruimte van Van den Berg had de firma de Vries al eerder aangekocht en onze excursie bracht ons nu in een groot aantal met rijwielen volgestouwde ruimten, waar in vroeger jaren de witgejaste bak kers van Van den Berg actief zijn geweest, de "remise", waar de broodkarren stonden, het uitgif telokaal, de mengkamer, de broodbakkerij - en de banketbak kerij en de kolossale meelzol ders. Vanuit de diepte van deze ruim ten liepen rails naar voren om de hoeveelheden brood makkelijk te kunnen vervoeren - er zijn nu geen sporen meer van terug te vinden. Wel zitten er hier en daar aan de oude muren nog de wielen, die de drijfriemen in beweging brachten; ook de ka trollen, waarmee de balen meel omhoog werden gehesen herin neren nog aan de vroegere glorie van de bakkerij. En wat zien we, wanneer we een blik werpen uit de ramen van een van de meelzolders? Jazeker, daar staat, midden tussen de hui zenblokken en onzichtbaar van uit de aangrenzende straten, nog altijd een tientallen meters hoge fabrieksschoorsteen, ook nog van de bakkerij. "Er stonden er eerst twee" ver telde ons de heer De Vries, "de kan. Dus ik sit geregeld in de stadsbus. Daar wille se ons graag in hewwe en oek in de trein, segge se. Mar ut kaartsje wurdt mooi duurder. Dat binne foor mij groate raadsels. Minne: Soa kan ik er nog wel één. Der is te feul melk, en te feul butter en al soa meer. Nou mut er een super-heffing komme. En mienraadsel is: As wij met me kaar gaat dan son superheffing wel deur of niet deur? Nee, min der of meer melk supe, om'e dooie doad gien klein grapke. Klarebare ernst!!! Vlga ene hebben we laten slopen, om dat hij niet zo veilig meer leek, maar deze kan nog wel honderd jaar blijven staan". Is er dus in de bijgebouwen nog wel het een en ander terug te vinden van de vroegere bakkerij, dat kan niet gezegd worden van de ruimte, waarin de winkel is geweest, en die nu voor de afde ling revalidatie wordt ingericht: het zeer bezienswaardige inte rieur is er helemaal uitgehaald en prijkt nu in het Prinsessehof. Alleen in het onderstuk van de gevel, die uiteraard wordt aange past, blijven de merkwaardige kopjes en korenaren bewaard. Een bijzonderheid in de nieuwe afdeling revalidatie van de B.V. Lammert de Vries wordt zeker een toilet voor gehandicapten - het komt er niet in de eerste plaats om er direct gebruik van te maken, wat trouwens wel moge lijk is, maar meer om te demon streren hoe een toilet voor ge handicapten kan worden inge richt of aangepast. Eindelijk een nieuwe bestem ming dus voor de al zo lang leegstaande bakkerij vanVanden Berg, een grote opknapper, zoals we al zeiden, voor deze kant van de Amelandspijp. Wanneer nu binnen afzienbare tijd ook de schandvlek in de vorm van het jammerlijk afgetakelde Ame landshuis aan de andere kant van de Amelandspijp zou worden uit gewist, kan de Voorstreek hele maal tevreden zijn. Ziehier een ploeg sportieve Leeuwarder zakenlieden, die zich als trimmers verenigd hebben in de club DIOFIA, welke naam we moeten lezen als "Door Inspanning Ontspanning OHA" en dat laatste OHA slaat dan op "een bekend plaatselijk horecabedrijf", waar zij na hun zakelijke beslommeringen regelmatig worden gesignaleerd. Als sponsor stak het OHA de heren in een keurig shirt en toen werd het natuurlijk ook tijd om ze voor 't Kleine Krantsje te vereeuwigen. Van links naar rechts: jan van Dijk, sportleraar jan van Mansfeldt, Koos de Vries, Frans Bonnema, Fré Dijkstra, Gerard Schoenmaker en, gewichtig torsend, Cas van der Hoek. Elke woensdagavond neemt jan van Mansfeldt de min of meer bejaarde heertjes duchtig onder handen en deze vijf niet alleen - er behoren nóg enkele trimgetrouwen tot de club.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1984 | | pagina 9