DICKVANDERHEIJDE JRfREKLAME TOEN WE NOG OP DE SCHOOLBANKEN ZATEN SCHOOL 4 AAN WISSESDWINGER ACHTER DE HOVEN SLAKKEGANG adviesbureau voor reklame en publiciteit joz©f isr©©lsstr33t 10 l©©UW3rd©n 058—124984 Deze foto van de vierde klas van School 4 aan de Wiss es dwinger, de Uloschool, is in 1947 gemaakt. De plaat werd ons toegezonden door mevrouw Aafke Roersma-van der Meulen, Stuurmanstraat 8 te Zutphen, die er zelf ook op voorkomt. Op de bovenste rij: Johan Kuiper, Tjerk Roorda, Jacob de Beer, Rinse Wollenstein, Annie Rozema, Jacob van der Werf, Aafke van der Meulen, Jan Reynierse, Gauwkje Akkermans, Wietze Bontje, Jan de Boer en de heer P. van Kuik. Op de tweede rij: Jan Sinnema, Aaltje Speekman, Piet Reynierse, een Geertje, Jan van Dijk, Trijntje van der Goot en Klaas Hilverda. Dan nog op de voorste rij: Bart Vossenberg, Ype Nauta, Gerrit Gatsonides en Johan van der Heyde. Vervolg van pag. 4 bijna overal in de Westerse we reld, terecht kwamen, hebben, door de eeuwen heen, tot de verbeelding van andere volken gesproken, doordat zij wisten vast te houden aan hun geloof en gebruiken en zich daardoor on derscheidden van hun omgeving, waarmede zij zich meestal in slechts geringe mate assimileer den. Zo ontstonden rondom hen de wonderlijkste verhalen, die vaak de verderfelijke gevolgen te weegbrachten, die meer dan ge noegzaam bekend zijn. Zij waren ook vaak een gevolg van afgunst, omdat de Joden op allerlei ge bied de grootste figuren voort brachten. Grote financiers (Rot schild), grote filosofen (Spinoza), (Vervolg van pag. 3) het aan zijn schuld te wijten was, dat de wielrijdster werd aangere den en gedood". En subsidiair werd de chauffeur verweten, "dat hij met een snel heid van vijf en twintig a dertig kilometer per uur het kruispunt bij Quatrebras was genaderd zonder zijn snelheid te vermin deren". Bij het getuigenverhoor liet de president van de rechtbank ook de beide vriendinnen van het slachtoffer, Tietje Postmus en Antje Koops, die tegelijk met haar de weg wilden oversteken, verklaren hoe alles was gebeurd. "Reed de bewuste auto snel?" vroeg de president aan Antje Koops. "Ja" antwoordde Antje, "ik voelde de wind langs mij gaan". Zo werd dus in die dertiger jaren een snelheid van nog geen dertig kilometer van een auto op een grote weg als de Groningerstraat weg als hoog, ja té hoog be schouwd. Er is, ook wat dit be treft, wel wat veranderd sinds die tijd. grote musici (Rubinstein), grote staatslieden (Disraeli), grote ge leerden (Einstein), grote strate gen (Mosje Dajan), om er maar enkele te noemen. Wij kunnen dus de grootste bewondering voor de Joden hebben en hopen, dat ze hun in 1948 gevestigde staat, waarvan ze een prachtig land wisten te maken, onder alle omstandigheden zullen weten te verdedigen en te behouden en Vervolg van pag. 5 gardenier Iedema en bloemist Zijffers. De steeg of buurt werd Zijffersbuurt genoemd. Ook aan de linkerkant na een paar huizen weer een steeg met het huis van een verhuurder van handkarren. Wij huurden daar wel eens een kar om bijvoor beeld turf te halen, toen op de bon. Dan moesten we naar een turfschip, dat ergens aan de Em- makade lag. Verderop, na nog eens een paar oude huisjes, weer een hele lange steeg, die naar het huis van schoenmaker Lamsma liep. Zijn woning stond eigenlijk met de achterkant in de Vegelinstraat. Als jongens mochten we graag op klompen hard door die steeg lopen - dat echoode zo mooi Dan kwam de Mariabuurt, een dubbelstreekje met er tussen in de toen gebruikelijke pleeën, dat ze spoedig uit de huidige moeilijke financiële situatie, met 400 proc. inflatie zullen weten te geraken. Dat ze tot veel in staat zijn staat dus wel vast, maar de bewering, dat ze de stamvaders van de Friezen zijn, zal waarschijnlijk slechts een glimlach op hun aan- gelaat weten te toveren. Den Haag mr. J. S. Bijl kippen-, konijnen- en geitenhok ken. Links vooraan hgaardap pelwinkeltje van Meinema, een klein mannetje, die bij Gemeen tewerken was. Zijn vrouw, een fleurig mens, deed de winkel. Op de andere hoek kwam de familie Braams wonen, die uit Duitsland kwam. Na de eerste wereldoorlog zijn hier meer Duitsers komen wonen. Aan de muur hadden ze een groot bord met de mededeling, dat men er z'n wasgoed kon laten mangelen. Ook sleep men er voor de zelf- scheerders de ouderwetse scheermessen. Als wij met wat kameraden het bord passeerden lazen we de tekst hardop en het spreekkoor luidde dan met de klemtoon op alle woorden: 'Hiér glad mangéit mén én zét mén schéér méssén aan!' Leeuwarden G. Brinck

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1984 | | pagina 11