WEER MOEILIJKE OPGAVE: TOCH GOEDE OPLOSSINGEN 'T KLEIDE KEANTSJE SLAKKEGANG VAN 25 KM: ON VER ANT WO ORDELIJK. ONZE FOTOPRIJSVRAAG Onze fotoprijsvraag van vier weken geleden was weer niet gemakkelijk, maar nu zijn er toch nog verscheidene lezers geweest, die het juiste antwoord konden geven op onze traditionele vraag. De foto was gemaakt van een oud stukje in de stad, waar nu zo goed als niets meer van over is. De fotograaf stond namelijk in de Doelestraat en hij richtte de lens van zijn camera op het gebouw dat gestaan heeft op de hoek van het Sint Jobsleen en wat heel vroeger het Toumooiveld werd genoemd. "Er had boven uw foto" zo schreef ons de heer G. Brinck te Leeuwarden, "ook kunnen staan waar was dit, want het meeste van wat we op de foto zien is verdwenen. Alleen de trap rechts, van het voormalige Cou- lonhuis, tegenwoordig de Fryske Akademy is er nu nog. Het was wel moeilijk te vinden". "Plusminus dertig jaar geleden had Philippus van Vught in het witgepleisterde huis zijn tweede hands winkel in antiek" aldus de heer D. Miedema te Leeuwarden en de heer Joh. de Jong merkte in zijn briefje op, dat de naam Sint Jobsleen nu niet meer bestaat. Dat klopt, maar zijn mededeling dat ook de naam Boterhoek ver vallen is, is niet juist. Wat de heer De Jong voor de Groeneweg aanziet is nog degelijk de Boter hoek - aan die Boterhoek staat nu het gebouw van de Provincia le Bibliotheek. "Een vage foto" schreef de heer J.ï. Kuhlmann te Berg en Dal. "Ik moet trachten in mijn geheu gen geveltrappen terug te vin den, waarop we in onze jeugd konden 'trapkelopen', bij voor keur aan de buitenkant. Eysinga op de Nieuwestad? Het oude politiebureau? Tandarts Van der Veen? Hofplein, hoek Weerd? Gouverneursplein hoek Grote Hoogstraat? Aan de Eewal? Bol- lemasteeg hoek Grote Kerk straat? De Koningstraat? Het huis van de arts Uffelie aan de Turfmarkt? Zuiderstraat hoek Willemskade? Zo zitten er nog een paar in mijn geheugen, maar dat zijn allemaal enkele trappen. Maar ik kom, gezien de achter grond, uit op het vroegere Cou- lonhuis op de hoek van de Groe neweg en de Doelestraat". En zo kwam dus ook deze inzen der uiteindelijk op de juiste plaats terecht. De prijswinnaar van deze keer. Het werd de heer G. van der Kamp, Lijsterstraat 70 in Leeu warden. Hij kreeg het boekje "Leeuwarden, ach ja, zo was het" al toegestuurd. Wanneer wij constateren, dat we in deze tachtiger jaren leven in een jachtige tijd is dat niet zo maar een loze kreet. Het tempo van ons leven is oneindig veel sneller dan het was in Vader's en Opa's tijd. De dagen, de weken, de maanden, ze vliegen om, vooral voor het gevoel van de ouderen. De jeugd, die opgroeit in deze tijd, zal het niet als jachtig erva ren; de kinderen van nu weten niet anders, ze hebben het altijd zo meegemaakt. TREFFEND Het verschil in tempo tussen vroeger en nu kunnen we met een treffend voorbeeld aangeven Wanneer we vandaag een vrachtauto over de Groninger straatweg zien voortsukkelen met een snelheid van vijf en twintig tot dertig kilometer zul len we dat aanmerken als een gevaar voor het overige wegver keer. De gemiddelde rijsnelheid op een voorrangsweg als de Groninger straatweg is zoveel groter, dat een zich zo traag voortbewegend object voor de snellere verkeers stroom een gevaar inhoudt - er zijn wegen, waar zelfs een be paalde minimumsnelheid geldt, waar men niet onder mag gaan. Maar hoe werd dat een vijftig jaar geleden gezien? We kunnen het ons haast niet voorstellen, maar toen werd, on der bepaalde omstandigheden, een snelheid van rond vijf en twintig kilometer van een auto evenzeer als een gevaar be schouwd, maar dan niet, omdat die wagen te langzaam zou rij den, maar. juist veel te snel! Wij kwamen deze voor ons merkwaardige zienswijze tegen in het verslag van een rechtbank zitting uit het jaar 1934. HEMELVAARTSDAG Op de Hemelvaartsdag van dat jaar gebeurde er een ernstig on geluk bij Quatrebras. Een met vis beladen vrachtauto, op weg van Harlingen naar Hamburg en be stuurd door een twintigjarige jongeman, reed daar een meisje aan, dat bezig was de weg over te steken om richting Veenwouden te gaan. Het jeugdige slachtoffertje, Jipke Overdijk, werd daarbij zo zwaar gewond, dat het onmiddellijk overleed. De chauffeur van de ongeluksau to moest zich voor deze dodelij ke aanrijding verantwoorden voor de rechtbank, waarbij dui delijk bleek, dat men zijn snel heid van vijf en twintig a dertig kilometer als onverantwoorde lijk hoog beschouwde! Hem werd dan ook ten laste gelegd, dat hij met zijn zeswielige vrachtwagen "hoogst roekeloos en onvoorzichtig over de voor het openbaar verkeer openstaan de rijweg had gereden, waardoor (Vervolg op pag. 11) voor Leeuwarden en de wij de wereld er omheen. Een uitgave van Fenno Schoustra's Publiciteits- kantoor. Verschijnt eenmaal in de veertien dagen. Abonnementenadministra tie: Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden. Abonnementsgelden Post giro: 98 10 62. Redactie en advertentie-af deling; Vredeman de Vries- straat 18921 BP Leeuwar den. Telefoon (058) 120302. Geopend:van dinsdag tot en met donderdag, uit sluitend 's morgens van 9 tot 12 uur. 's Middags en van vrijdag tot en met maandag ge sloten. Abonnementsprijs: voor Nederland 29,- per jaar; voor het buitenland: 55,- per jaar. Losse nummers afgehaald 1,75 per stuk. Per giro be steld (Postgiro 98 10 62): 2,75 voor 1 ex., 4,75 voor 2 ex., 6,25 voor 3 ex. Het lidmaatschap van 't Kleine Krantsje staat alleen open voor lezers, die zich door hun aanmelding ak koord verklaren met de hier navolgende 'leveringsvoor waarden': Het abonnementsgeld moet vooruit worden betaald. Op de 1e februari dient het abonnementsgeld voor het dan lopende jaar te zijn betaald. Geschenk - abonnementen en abonnementen van le zers in het buitenland moeten op de 15e decem ber van het voorafgaande jaar zijn betaald. Lezers, die zich niet telefo nisch of schriftelijk, maar per giro-overschrijving als abonnee aanmelden, wor den verzocht op het giro strookje te vermelden: Nieuwe abonnee. Wie het abonnementsgeld voor een ander betaalt, dient duidelijk de naam en het adres te vermelden van de abonnee, voor wie wordt betaald. Adreswijzigingen moeten minstens 10 dagen voor het verhuizen schriftelijk wor den doorgegeven: Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden. Abonnementen, die niet vóór 1 december schriftelijk zijn opgezegd (Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden) worden automatisch ver lengd.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1984 | | pagina 3