VERANDERDE TRAP BRACHT VELEN IN VERWARRING TKLEIDE KEAKTSJE ONZE FOTOPRIJSVRAAG ADRESWIJZIGINGEN UITSLUITEND NAAR POSTBUS 858 CORRESPONDENTIE Met de foto, die wij in het voorlaatste Kleine Krantsje in onze rubriek 'Leewadders, waar is dit?' afdrukten, hebben wij heel wat lezers op het verkeerde been kunnen zetten en - wie zal het ons kwalijk nemen - daar hebben we weer heel wat binnenpretjes door gehad. De stenen trap, die wij afbeeldden, bood dan ook ruimschoots gelegenheid tot vergissingen, want er zijn meer van deze trappen in het oude Leeuwarden en bij een te vluchtige beschouwing kan men gemakkelijk tot een onjuiste conclusie komen. Vermakelijk was het dan ook, dat twee inzenders hun aanvanklijke oplossing door een tweede briefje lieten volgen: zij hadden eerst te vroeg geoordeeld en kwamen pas daarna op een beter idee. voor Leeuwarden en de wij de wereld er omheen. Een uitgave van Fenno Schoustra's Publiciteits- kantoor. Verschijnt eenmaal in de veertien dagen. Abonnementenadministra tie: Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden. Abonnementsgelden Post giro: 98 10 62. Redactie en advertentie-af deling: Vredeman de Vries- straat 1, 8921 BP Leeuwar den. Telefoon (058) 120302. Geopend:van dinsdag tot en met donderdag, uit sluitend 's morgens van 9 tot 12 uur. 's Middags en van vrijdag tot en met maandag ge sloten. Abonnementsprijs: voor Nederland 29,- per jaar; voor het buitenland: 55,- per jaar. Losse nummers afgehaald 1,75 per stuk. Per giro be steld (Postgiro 98 10 62): 2,75 voor 1 ex., 4,75 voor 2 ex., 6,25 voor 3 ex. Het lidmaatschap van 't Kleine Krantsje staat alleen open voor lezers, die zich door hun aanmelding ak koord verklaren met de hier navolgende 'leveringsvoor waarden': Het abonnementsgeld moet vooruit worden betaald. Op de 1e februari dient het abonnementsgeld voor het dan lopende jaar te zijn betaald. Geschenk - abonnementen en abonnementen van le zers in het buitenland moeten op de 15e decem ber van het voorafgaande jaar zijn betaald. Lezers, die zich niet telefo nisch of schriftelijk, maar per giro-overschrijving als abonnee aanmelden, wor den verzocht op het giro strookje te vermelden: Nieuwe abonnee. Wie het abonnementsgeld voor een ander betaalt, dient duidelijk de naam en het adres te vermelden van de abonnee, voor wie wordt betaald. Adreswijzigingen moeten minstens 10 dagen voor het verhuizen schriftelijk wor den doorgegeven: Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden. Abonnementen, die niet vóór 1 december schriftelijk zijn opgezegd (Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden) worden automatisch ver lengd. vj Maar beide heren wisten daar na niet hoe gauw ze hun woorden moesten intrekken, toen ze op een verdere speurtocht door de stad de stoep ontdekten, waar de foto werkelijk was gemaakt. Andere inzenders evenwel herstelden hun fout niet en zo bleef er een heel pak onjuiste oplossingen achter op ons bu reau. 'De foto van deze keer heb ik zelf ook al eens genomen, zodat het niet zo moeilijk was, namelijk op de Eewal nummer 43' wist de Voor de heer Piet Jorna te Leeuwarden was er, zoals hij ons schrijft, 'geen denken en zoeken bij' - hij zag het direct en hij weet ons heel wat aardige bijzonder heden te melden. 'Dit monumentale gebouw dat een mooie afsluiting is van het Schavernek en de Westerplanta ge' aldus de heer Jorna, 'is plus minus 1895 gebouwd op last van Mej. Emma Louise Ruft en zij was de 'Madamme' van het zeer chique ingerichte bordeel Klein Schavernek 26. Ook heeft zij het naastliggend pand laten bouwen, dat zij zelf bewoonde. Dit pand moet via het sousterrain door een geheime gang verbonden zijn ge weest met het bordeel'. 'Wie was nu die mej. Emma Louise Ruft' zo vervolgt de heer Jorna. 'Bepaald geen Friese naam, mogelijk een Duitse. Was zij ergens in Leeuwarden in dienst bij een Madame en door 'noeste vlijt en zuinigheid' voor haar zelf begonnen? Zij wordt in acten netjes koffiehuishoudster genoemd en is plusmunus 1902 getrouwd met Frans Yark. In dit huwelijk werden twee kinderen geboren, Frans, overleden 1943 en Louise, overleden 1952, bei den ongehuwd en wonend in Den Haag. Na het overlijden van Frans Yark Senior hertrouwde Emma met Julius Friedrich Gre gory en dit huwelijk bleef kinder loos. Emma Louise Ruft overleef de haar kinderen en ook haar tweede echtgenoot; zij stierf in 1952 en vermaakte haar bezittin gen aan liefdadige instellingen in het westen van het land, die het vastgoed daarna verkochten'. SING SING Tenslotte meldt de heer Jorna nog, dat het bewuste pand in later jaren een horecabestem- ming kreeg, o.a. 'Le Moulin Rou ge (Van Hemmen), Sing Sing (Klaas Huisman)' en Dancing Edens. In Sing Sing waren de zitjes in kooien en de bedienden en meisjes gingen in wit zwart gestreepte gevangeniskleding rond'. Nu de prijswinnaar van deze keer; het werd de heer S. H. Bosma, Dahliastraat 56 te Leeu warden. Hij kreeg het boekje 'Leeuwarden, ach ja, zo was het. Mevr. O. S. - Z. te Maarn. Zoals duidelijk in alle desbetref fende advertenties is vermeld stellen wij de welkomstpremie beschikbaar, wanneer het abon nementsgeld ad 50.- tot* 1 ja nuari 1986 wordt voldaan. In het geval van uw vriendin is dat niet gebeurd. Op deze oude foto van het Schavernek is duidelijk te zien. dat er zich vroeger een dubbel trapbordes voor het hoekpand bevond. De ene helft is er vandaan gehaald en de veranderde situatie heeft onder onze lezers voor heel veel verwarring gezorgd. het Coulonhüs in de Doelestraat. De heer J. I. Kuhlmann Azn te Berg en Dal, die de vorige maal als de enige met een juiste oplos sing kwam, vroeg zich af waar dit 'eenzijdige trapje' kon zijn. 'In mijn geheugen zitten er zoveel, die daarvoor in aanmerking ko men' zo schreef hij ons. 'Maar ik hel over naar de stoeptrap, beho rende bij het vroegere belasting kantoor in de Bollemansteeg' - en die zienswijze deelde hij dus met vele anderen, want, behalve de al genoemden, waren er meer, die dachten aan de Bollemansteeg. GOEDE OPLOSSINGEN Nu dan de goede inzendingen en dat waren er toch ook nog heel wat. 'Laat ik nou gedacht hebben' aldus de heer Th. Weda te Leeu warden, 'dat ik alle oude trapbor- dessen wel kende in de binnen stad, ik dacht zo'n acht of negen, maar het bleken er meer te zijn. De afgebeelde in Uw krant moest op het eerste gezicht die van de Eewal zijn, dit zullen wel meer hebben gedacht, maar bij contro le bleek het noppes. Tot mijn grote verrassing lag de oplossing op het Klein Schavernek, bij het vroegere bordeel en de latere dancing de Moulin Rouge. In mijn herinnering leefde nog altijd een dubbel trapbordes. Het bleek mij nu, dat er misschien al jaren geleden een nieuw enkel trap bordes is geplaatst, wat mij nooit was opgevallen. Daaruit blijkt maar weer, datje als Leeuwarder je stad nog steeds niet helemaal kent'. De heer G. van Houten te Leeuwarden schreef ons, dat hij uren bezig is geweest alle trapjes in de stad op te zoeken, maar met zijn langdurige tocht had hij uit eindelijk toch succes: ook hij kwam terecht op het Klein Scha vernek. Zo schreef de heer W. Zadel te Leeuwarden ons al snel een brief kaart met de juichkreet: 'Nu, dat was deze keer erg gemakkelijk te raden. Het is namelijk de toegang naar de antiekhandel van Beune- ker in de Bollemansteeg, het vroegere belastingkantoor en ook de heer D. Miedema uit Leeuwarden dacht direct aan het voormalige belastingkantoor, nu bij de antiquai Geert Beuneker in gebruik. INTREKKEN heer D. Beeksma uit Leeuwarden, ons te berichten, en mevrouw T. van der Sloot-Herrema, ook uit Leeuwarden, dacht aan het trap petje voor het huis aan de Twee- baksmarkt, waarin vroeger jaren dokter Uffelie heeft gewoond. De heer L. Pietjou te Leeuwar den meende ook zeker te weten, dat wij de foto op de Eewal hadden gemaakt en de heer Joh. de Jong te Leeuwarden moest direct denken aan het trapje voor

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1984 | | pagina 3