Friesland Bank Uw eigen bank SCHEEPSLADING In nummer 458 van 't Kleine Krantsje schreef U over "een schip met turf" in het onder schrift bij een mooi plaatje van de oude Verlaatsbrug. Dat on derschrift moet ik aanvechten voor wat de lading van het schip betreft. De lading kan geen turf of bagger zijn, omdat het schip geheel afgeladen is en omdat de schipper op de vaarboom langs het gangboord is. De lading is in en boven het ruim geborgen. De verhoging is met planken omgeven. Verder voer het schip de 'verkeerde' richting uit; vanaf Harlingen of Franeker kwam geen turf. Hoogstwaar schijnlijk is het schip beladen met suikerbieten voor Gronin gen. Damwoude H. Veenstra HUIZUMER HERINNERINGEN Met veel belangstelling en inte resse heb ik steeds de Huizumer herinneringen gelezen. Zoals ik al eens eerder in 't Kleine Krantsje heb geschreven, heb ben we enige jaren aan de Tijnje- dyk gewoond en ik ontmoette in het geschrevene steeds bekende namen. Ik heb mij dikwijls afge- vraag, wie de schrijver wel kon wezen, want uit het krabbeltje kon ik dat niet opmaken. De schrijver heeft nu zijn naam be kend gemaakt. Die komt mij wel bekend voor, maar ik kan hem helaas niet thuis brengen. Het spijt mij wel, dat de heer Zuiderveld nu blijkbaar uitge schreven is. Ik heb er altijd van genoten en neem nu de gelegen heid te baat om hem bij deze voor zijn zeer lezenswaardige artikelen te bedanken. In zijn laatste 'Herinneringen', meldde hij, dat hij zijn artikelen uit het geheugen heeft geschre ven en daardoor misschien wel eens mis is geweest. Volgens mij is dit nu het geval, wanneer hij het over het voetballen heeft. Ook in dit gedeelte van zijn her inneringen kwamen weer namen Men kent er de Friese verhoudingen en is bereid plaatselijke en provinciale belangen te dienen. van voetballers voor, die ook in mijn geheugen gegrift zijn. Als hij het over de bijnamen van de plaatselijke voetbalclub heeft, is hij mijns inziens fout, wanneer het het over de voetbalvereni ging 'Leeuwarden' heeft. De bij naam 'De Klomp' is mij uitgelegd als volgt. Genoemde club is ontstaan uit voetballers, die voor dien hun sport beoefenden met een papie ren bal en op klompen voetbal den op het Oldehoofsterkerkhof. Vandaar de naam 'De Klomp' Leeuwarden Joh. de Jong ONZE SCHOOLTIJD Telkens als ik 't Kleine Krantsje lees komt er een soort van heim wee bij me op, want veel herin neringen komen dan weer bo ven. Zo denk ik vaak aan mijn school jaren, een heel fijne tijd. Mijn lagere schooltijd was op School 15 van 1930 tot 1936. De eerste juf, die ik daar had was een Berghauser, maar gelukkig kre gen we in de vierde klas een meester Van der Veen, een hele fijne man. Ook hebben we nog even een meester Maurits gehad, maar de mooiste periode op deze school was wel de tijd, toen we het hoofd van de school als on derwijzer hadden, meester De Haan. Mijn man en ik hebben samen bij Vervolg op pag. 10) Een foto, in de oorlog gemaakt, van het vliegveld Leeuwarden. Zo te zien een boerderij, maar in wer kelijkheid een hangar voor vliegtuigen. NIET STERK MAAR ZWAK Sterke verhalen en geen end! Ja, als je eenmaal op dat "paard" zit, raak je op hol en galop peer je onweerstaanbaar verder over heg en steg. Dit is een boei end en spectaculair schouwspel. Want slaat het ene paard op hol, dan de andere ook - dit werkt aanstekelijk. Wat het tweede sterke verhaal betreft, "de drank in het gezicht van Grundmann", dat vind ik heel aannemelijk. Gebeurtenis sen als deze zijn in de oorlog meermalen voorgekomen, ik zou er zo van zeer nabij van kunnen vertellen. Maar dat verhaal over "de ordi naire klap aan Goring", nee, met de beste wil van de wereld, dit is niet een "sterk" verhaal, maar integendeel een "zwak" verhaal - het rammelt aan alle kanten. Zelf was ik werkzaam op het vliegveld, de "Flugplatz" en ik heb daar veel achter de barak ken rondgelopen. Het was daar een wirwar van paadjes en ach ter iedere barak lag een hoog opgeworpen schuilplaats van aarde met het oog op "Fliegera- larm". Hoe ter wereld kon "zegsman" hier langs op zijn fiets recht toe recht aan voort jakkeren tot de sloot, waar dan een plank over lag. Maar die plank was er helemaal niet! Zelf heb ik als boekhouder in een keet gezeten, die links van de ingang van het vliegveld op een nu nog steeds bestaand stuk je weiland stond-. Je kon enkel op en van het vliegveld komen langs de afsluitboom met de schildwachten. Ook geen late Duitse soldaat kon hier over een plank doorslippen, dan stootte hij op een sterke versperring van prikkeldraad. Fietsmaker Bethlehem heb ik heel goed gekend. Bij hem liet je je band plakken. Hij was niet alleen, maar had ook een jonge knecht, Sipke. Ook de Duitse soldaten kwamen uiteraard wel bij hem. Als de piloten van de Nachtjager vrij hadden, zagen wij ze vaak fietsen en bij Bethle hem rondtoeren en kunststukjes op hun fietsen uithalen. Bethlehem kon er mooi droog bijkomen. Eens moest ik er even op mijn fiets wachten, toen er een boer met zijn fiets binnen stapte. "Kinne jo myn fytsban fuort-en-daliks plakje? En wan- near kin ik myn fyts wer krije?" Bethlehem, met zijn hangsnorre- tje en bril, keek zijn knechtje Sipke aan. "No, wat seist Sip ke?" En zonder het antwoord van Sipke af te wachten vervolg de hij: "Fuort-en-daliks wol mar dan is de ban net plakt fan- seis!" Ja, dat begreep de haastige boer toen ook. Als wij nu het verhaal over Go ring serieus zouden nemen, wel ke onvoorzienbare, lugubere ge volgen zou dit gehad hebben voor alle Nederlanders, die op het vliegveld werkten? Denk er eens aan wat er bij en met Putten gebeurde en daar betrof het nog maar een aanslag op Rauter. Een klap in het gezichtt van Go ring, de hoogvereerde en zeer populaire Feldmarschal, zou niet tienvoudig, ook niet honderd voudig, maar duizendvoudig ge wroken zijn, neem dat maar ge rust aan. De "zegsman" zou door Görings lijfwacht in stuk ken gescheurd zijn. Göring, de onverschrokken piloot uit de Eerste Wereldoorlog, die ver scheidene Franse, Engelse en Amerikaanse vliegers had neer gehaald, had het hart van het Duitse volk veroverd. Leeuwarden O. de Roos Niet, dat het nu zoveel terzake doet, maar u maakt hier een fout, die vaker wordt gemaakt: de aanslag op Rauter had niets te maken met het drama van Putten. Het platbranden van Putten en het wegvoeren van een deel van de mannelijke bevolking vond plaats na een aanslag op een Duitse militaire auto op 30 sep tember 1944. De aanslag op Rauter gebeurde op 6 maart 1945. Als represail le op deze laatste aanslag werden honderden Neder landers bij de Woeste Hoeve onder Apeldoorn gefusilleerd. Red. 't KL Kr. RAAR TE KIJKEN Hoewel ik nog niet tot de oude ren behoor ging er toch heel wat door me heen, toen ik onlangs in 't Kleine Krantsje de foto van de Kleine Hoogstraat zag. Ik ben er namelijk vlak bij grootgebracht in de Speelmansstraat nummer 4, "het kleine witte huuske" tegen over de Katholieke jongens school St. Vitus. Wat is er intussen een hoop veranderd, zowel in de Speel mansstraat als in de Kleine Hoog straat. Daar waren destijds alle maal winkels. De kruidenier Meyer en de slagerij Adema op de beide hoeken van de Speel mansstraat, op naar de Grote Kerkstraat nog een slagerij De Boer, daarnaast de costuumver- huürinrichting van Gerlach, dan de smederij van Eerligh met er tegenover Welles in lompen en metalen. Ook was er nog een kleermakerij en even verder de feestartikelen zaak van Bakker met in hetzelfde portiekje een loodgieter. Ik ben nog maar zes en veertig jaar, maar als ik mijn kinderen vertel, dat wij 's winters met de slee vanaf de Kleine Hoogstraat zo de Eewal opgleden en 's zo mers de auto's telden en de auto nummers opschreven, staan ze raar te kijken. Ik heb daar een heerlijke jeugd gehad. Mijn dochter woont nu op de Nieuweburen en ik kom dus nog vaak langs 'ons huuske', maar dan denk ik, wat zou er mee gebeuren? Ik ben nog niet zo lang abonnee en daarom weet ik niet of er al eens een artikeltje of een foto van de Speelmansstraat, de Put en de Breedstraat en omstreken in 't Kleine Krantsje heeft ge staan. Het was vroeger toch de jodenbuurt. Anders zou ik U daarom willen vragen. Hartelijk dank voor dit Kleine Krantsje, dat, zoals U ziet, door jong en oud graag wordt gelezen. Leeuwarden Anneke Sambrink-Barendsma De Speelmansstraat. Er is heel veel veranderd sinds deze foto werd gemaakt.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1984 | | pagina 4