DERTIG JAAR GOUWE MUSEUMBEZOEK FAVORIET IN DONKERE DAGEN KRUISERS CITY NIEUWS SPORTBOTEN Dagelijks geopend van 7.00 tot 24.00 uur (op zon- en feestdagen gesloten) ROEIBOTEN CITYLEEUW A/JtDENCITYLEEUWARDENCITYLEEUWARDENCITYLEEUWARDENCITYLEEUWARDENCITYLEEUWARDE Overdekt parkeren in het centrum van Leeuwarden kost nooit meer dan drie gulden per dag. Bovendien staat uw auto veilig geparkeerd onder het wakend oog van het aanwezige personeel. BOOTCENTRUM GEERTSMA CITYLEEUWARDENCITYLEEUWARDENCITYLEEUWARDENCITYLEEUWARDENCITYLEEUWARDENCITYLEEUWARDE Weer of geen weer: iedere zater dagmiddag wordt het winkelend publiek in het hartje van de City Leeuwarden getracteerd op de melodieuze klanken van ons "stadsorgel", het draaiorgel De Gouwe van de Amsterdammer G. Perlee, dat door de bekende Leeuwarders Klaas Tolsma en zijn zoon Romke wordt geëx ploiteerd. Niemand staat er natuurlijk bij stil, maar we mogen ons wel ge lukkig prijzen met de aanwezig heid in de stad van "dit laatste" orgel, dat nimmer ontbreekt en waarvan we de komst altijd met volstrekte zekerheid kunnen verwachten. De Gouwe is voor ons, Leeuwar ders, dan wel het laatste draaior gel, dat onze aandacht gevangen houdt, het is toch niet het enige orgel, dat nog in Friesland speelt. Ook in Drachten, Sneek, Hol- werd, Bolsward en Dronrijp zijn er zo nu en dan nog draaiorgels te beluisteren, maar de Tolsma's zijn wel de enige "full professio nals", om in voetbaltermen te Het is natuurlijk best mogelijk, dat op het moment, waarop u dit leest de mussen door de hitte allerwegen dood van de daken vallen, maar op déze julidag anno 1984 zitten we nog achter ons bureau op een meter afstand van een kachel, die niet zuinig brandt. Iedereen mag met ons van mening verschillen, maar we herinneren ons niet, dat we vaak eerder een dergelijke krankjoreme zomer hebben gehad, waarin het in het zicht van de maand augustus nog noodzakelijk bleek het vuur in huis hoogop te laten branden. Alleen nattere zomers zijn er stellig veel meer geweest, maar zo kil as het de laatste zomerweken was, was het misschien nog nooit. Maar goed, niets is zo veranderlijk als het weer en het kan dus zijn, dat iedereen deze ellende alweer vergeten is op het moment waarop dit exemplaar van 't Kleine Krantsje de brievenbussen binnenrolt, want ook onze stemming kan heel snel veranderen: vandaag klagen we omdat het te koud is, morgen omdat het wel wat koeler kan. Zo'n zomer, hoe donker of kil of koud ook, is toch wel ergens goed voor - bij voorbeeld voor het museumbezoek. Hoe hebben de drie grotere musea in City Leeuwarden de toeloop ervaren, nu de mensen veel minder dan het vorige jaar met z'n warme zomer, naar buiten trokken? Wel, het Friesch Museum heeft tot dusver een duidelijk beter be zoek gehad dan het vorige jaar, maar dat kon ook gauw, omdat het uitgesproken slecht was in de hete zomer van toen. Opvallend druk is het echter niet geweest; verwacht wordt, dat het in de komende weken nog wel wat drukker wordt. Er is nu in het Friesch Museum een zomertentoonstelling van drie jonge Friese kunstenaars, Douwe Kamstra, Gerlof Ha- mersma en Frans Walon - deze expositie duurt tot eind augus tus. Het museum Het Princessehof sprak van een uitstekend bezoek in deze zomer tot nu toe. Tot de drie en twintigste september is hier een tentoonstelling van Deense kunstnijverheid. Wie in ditzelfde museum nog examenwerkstukken van de Vredeman de Vries-akademy wil zien moet zich nu opmaken tot grote spoed, want deze expositie is er alleen het komende week end nog. Het Fries Natuur Historisch Mu seum heeft het al "lekker druk" gehad, maar kon op het moment, dat wij belden en de vakanties nog moesten beginnen, toch nog weinig zeggen van het bezoek. De Leeuwarder kermis werd wel als een geduchte concurrent aan gemerkt. Ook hier een interessante ten toonstelling in deze zomermaan den; een expositie van roofvo gels, die tot de eerste september duurt. Deze expositie heeft zich tot dusver vooral mogen verheu gen in veel schoolbezoek. spreken - alle anderen gaan uit liefhebberij met hun orgel op pad. Een paar maanden geleden heeft Klaas Tolsma als draaiorgelman zijn dertigjarig jubileum kunnen vieren, maar, bescheiden als hij is, heeft hij dat niet aan de grote klok gehangen. Toch werd het in het Goutumer Dorpshuis nog een daverend feest, want, we weten het, over een gebrek aan warmmeelevende supporters heeft deze bijzondere stadge noot nooit te klagen gehad. Kortom: op deze plaats even een eresaluut aan de draaiorgelman nen, die nu al zo lang in de City Leeuwarden een speciale en ge waardeerde rol vervullen. Hoofddealer Yamaha en Honda Bekro en Poolse sport- en kaj uitboten, Rana en Terhi visboten. Avondsterweg 1 (Industrieterrein de Hemrik) 8938 AK Leeuwarden Telefoon 05100-83848

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1984 | | pagina 7