GESPREKKEN OP POTVERTEREN COLLECTANTEN DAMES KRANSJE STADSNIEUWS VAN VROEGER Alles went seker: want Tabe (hij knapt weer wat op) wurdt dizkeer niet eens noemd. Marten is metfekaansje, mar ja, die kan goedkoop. Der komt een appart feguur langes, die waarskou- wings uutdeelt in woord en ge- skrift. As ie weer fut is, komt er nog weer es een annekedote op de proppen over Gekke Gerriet in dat klupke dizkeer fan Sjouke Sukerslak, Wiebe Poatsje, Min ne Mager, Fokke Vutman en Groate Geert. Groate Geert: Soa te sien binne we nog aardig kompleet. Ja, Lan ge Marten niet. Och ja, waar mut je met een klein inkommen oek fekaansje fan houwe, wik mar segge: sak mar segge. Sjouke Sukerslak: Dizze Fokke hier hèt nog wel es een gulden tussen de kwatsjes. O ja, jim bin ne froeger in 't jaar al es fut weest. Wat seist Fokke? Ja, over al nije floerbedekking, dat kost oek een paar senten! Fokke Vutman: Dan is duzend gulden niks. En ferders hewwe beide een nij fietske ansjord, dat we make op droge dagen wel gauw es een loopke. De Kanter- lannen om, de Groene Ster deur Wiebe Poatsje: Een ferre neef fan mie ferhuusde uut ut Nijlan, ik loof uut de Kinkhoeststraat of soa, naar ut Westereinde. Se konnen ut één en ander over- nimme, mar even goed. Minne Mager: Ons lange kam- meraad sit seker weer even 'in 'e karrefan fan sien seun. Hij hèt een paar knappe dagen had, mar ut seumerweer is niet soa stebiel as fledenjaar. op die menier nog es een poaske uut. De frouw en ik salie strakjes een week naar een trouwde dochter in Almelo. Mar alleen son treinreis al kost je een hele houw. En jou komme oek niet met lege hannen. Sien daar es. Sjouke: Waar? O, die daar. Een groate jas met een mantsje der in. En met dit weer. Hij sleept hast op 'e gron. Nou haalt ie een beddelakken uut 'e buse om sien neus te snuten. Wiebe: Die mut fer weg komme. Diepe busen en gien dust seiden se dan froeger wel. O, hij set hier hene. Ik ken niet segge, dat ik em kan. Hij houdt niet fan grapkes soa te sien. Hij siet swart! Jasmans: Goedendag mannen. Jimme stane hier nou wel rustig te praten, mar ut blieft niet rus tig. Der sit onrust in 'e lucht. De meensen wurre alle dagen slech ter. Ut komt niet goed! Minne: Hoe bedoele jou dat? Hewwe jou daar foor deurleerd? Goed, der binne slechte meensen en der gebeure rare dingen, mar hoe bedoele jou: ut komt niet goed? Fokke: Och laat mar, Minne. Ons maat hier siet alles donker in. Dat is sien aard of sien... din- gesen. O, hij hèt oek briefkes bij 'm. Mutte wij die leze? Jasmans: Ik hew mar een paar meer. Hier hew jim twee. Dit ken de laaste waarskouwing wel es weze. Want de lucht trilt raar. Fanmorren froeg al, en nou tel- kes weer. Dat mutte jim toch oek foele? Groate Geert: Marten ken der Geert: Ik foei niks trillen. Ik ruuk wel wat. Der sei krekt één fan diepe busen en gien dust, mar jou hewwe seker in die ene buse wat foor de dust. Of der teugen ken je oek segge. Dropwater, wik mar segge, sak mar segge. Jasmans: Ut is swaar werk alle dagen weer an meensen te waar- skouwen. Dan mut er wel es een opkikkerke bij. En ut is niet foor de ganzen gebrouwen. Ik mut weer ferder. Jim wete der nou fan. En let op mien woorden: ut komt niet goed! Sjouke: Heden, heden, wat hèt ons Lieven Heer oek rare kost gangers niet? Wat staat er op dat briefke, Fokke. Hét ut soms wat met de kruusreketters te maken. O, de sterren spreken. Fokke: En de wolken breken. De lucht zal trillen. De mensen moe ten beter willen. Het komt niet goed, zo zeg ik vaak. Steun met uw gift de goede zaak. Morgen wordt antwoord gehaald. Minne: Gien naam en niks der onder? De goede zaak. Twee slukjes foor een knaak. Klets- grapke. Wat is 't een feguur niet? Jas, waar gaan jou met de man naar toe? Ut komt niet goed! Wiebe: Der is een tied weest, dat Gekke Gerriet oek wel sukke fie- ten uuthaalde. Dan gooide ie briefkes in 'e bus. Een aksie foor weeskienders bij de Eskimos. Of foor blienen en doven in ferre, freemde streken. Der onder ston dan: Geef geld. Uw G.G. Gulle Geld! Geert: Gekke Gerriet. Een soat over hoord, mar em nooit sien. O, hij is er al een jaar of wat weg. Mar altied grappen en streken op ut ripper-eh... dingesen. Mar niet echt slecht, seistou Sjouke? Sjouke: Nee, niet echt gemeen. Ja, dat fan die bedelbriefkes kon der niet eerluk op deur. Dat sei oek es één teugen Gerriet. Dit is niks. As jou een kerel uutmake wille en ferlet fan geld hewwe, mutte jou een bank o verf alle of Minne: Ja, dat sien je wel op 'e tee-vee. Een kous over de kop, en een auto met één achter 't Daar binne se weer allemaal present, het hele dameskoppel- Flinke vanself, kliemige Jantsje, Wiete uutVrouwbuurten Frouw- ke. De sukerklont klettert inne hete thee en smoek sitte de wiefkes anne ronde tafel. De kaarten binne skud en jawel hoor, Jantsje wint alweer het eerste potsje.Se krijt een kleurke vanne spanning. "So" seit se, "nou gaat Wobke vanmiddag naar onder de Waag, se hewwe der sukke mooie sies- kes en Wob wil een paar van die feugeltjes kope, sien radio ve- veelt hem nou al. "Toe mar, het kan niet op, gaat ie niet meer naar sien sieskes in Amsterdam?" "Dou sast eerst winne mutte, maar daar salie we een stokje vQOZSteke, nou?" "Ik hew gien koek inne huus, nou, dat gebeurt mie nooit" seit Hinke. "Och heden ja" seit Wie- te, "ik hew inne tas nog een pude duumkes, suuk hast vergete" "We hewwe een bonte middag van 't huus" seit Frouwke, "daar komt Ype Schaaf voordragen, dat liek mie wel gesellig" "Nou, die baas uut het Oranje- bierhuus is wel een grapmaker, docht mij" So kwebbele en kaarte de dames mar deur. Dan klinkt er muziek vanne kant vanne Voostreek. Skeefnekje met sien maten en se tettere er mar op los. Toch wel gesellig een bitsje meziek erbij, maar de strijd om de nutskes en de centen gaat deur. Jantsje staat sowaar op verlies, se kan gien potsje meer winne, dat kan se niet sette en se is er stil van. "Toch nog gerechtigheid" gniest Frouwke. "Hewwe jimme het al hoord van die man uut Grotegast? Die het mar even vier veldwachters doodskoten. Dat moest weer om een frommes met kienders gaan, 't is toch verschrikkelijk". "Ja meens, 't is een rare wereld" "Nou doene we nog één potsje om een halve stuver" seit Jants je, die hur verlies nog even goed- make wil. "Toe mar, een halve stuver, jou denke seker dat het geld ons oppe rug groeit? Nou, vooruit dan mar" De spanning groeit, voorsichtug wudde de kaarten uutdeeld en o, wonder, niet Jantsje, mar Hinke wint het laatste potsje, En dan gane se weer naar hun eigen stee. Toch gesellig sun middagje! Enne Rozema stuur foor de deur. Kouskop der in, alle meensen plat op 'e gron, en meiskes proppe briefkes fan soafeul in een paar sakken. Dee Gerriet ut oek? Sjouke: Nou sien: hij had wel ferlet fan senten, mar hij was oek een held op een weke keeskust. Dat hij wu eerst es oefene in een winkeltsje Achter de Hoven. De In de zomer van 1925 ging het Collectanten College van de Sint Bonifatiuskerk naar Schiermonnikoog voor het traditionele "potverteren"Daar is toen deze foto gemaakt. Van links naar rechts de heren: Korfage, Vredenburg, Pe Romkes, Koos Copini, Ifdaas Palstra, Piet Geestman, Draaisma, Koos Mulder, Herman van der Veer en Van Doezum. Lord su op de uutkiek staan, niet Wiebe? Wiebe: O ja, de Lord. En Gerriet der in met een saddoek foor 't gesicht en de pet diep in 'e ogen, en een waterpistool in 'e han. En hij brulde soa hard as ie kon: Dit is een overal. Een overval!! Mar 't wiefke achter de tonbank was wat dovig, dat die sei: Wat mut ut weze? En toen... Sjouke: En soa komt de Lord der in en seit: twee pliesjes op 'e fiets. En G. G. redt em er knap uut. Hij doet de saddoek af en seit: ik ferrek fan 'e piene mon, hewwe jou oek asperientsjes? En toen mut de Lord later seid hew we: Hou mar op, Gerriet; dou wust nooit een Al Kepoane! Vlga. Toen de agent van politie v.d. Z. 's nachts omstreeks halfeen in de Blokhuissteeg den 29-jarigen J. H., opperman alhier, wegens dronkenschap wilde arresteeren, ondervond hij daarbij ernstig verzet, waarbij de arrestant ge steund werd door G. H., oud 26 jaar, arbeider alhier. Deze be lemmerde den agent bij zijne arrestatie en mishandelde hem. Ten slotte kwamen eenige agen ten te hulp en gelukte het den arrestant naar het bureau over te brengen. In den morgen werd ook G. H. gearresteerd en aan een verhoor onderworpen. Te gen beiden werd proces-verbaal terzake verzet en mishandeling opgemaakt.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1984 | | pagina 9