GROTE GEBOUW MET KLIMOP DOOR HEEL VELEN HERKEND 'T KLEINE KRANTSJE ONZE FOTOPRIJSVRAAG ADRESWIJZIGINGEN UITSLUITEND NAAR POSTBUS 858 Onze voorlaatste prijsvraag "Leewadders, waar is dit?", waarvoor wij een foto afdrukten van een rijk met klimop begroeid gebouw, heeft de lezers van 't Kleine Krantsje wel bijzonder aangesproken: er kwam ditmaal een enorme hoeveelheid oplossingen bij ons binnen en we zullen heel ver in de tijd terug moeten gaan om een opgaaf te vinden, die minstens net zo veel reacties heeft teweeggebracht. Alle inzenders, niet één uitgezonderd, herkenden in de foto het pand op de hoek van de Kruisstraat en de Keizersgracht, eens een rooms katholiek Liefdesgesticht en later de huisvesting voor de Gezondheidsdienst voor Vee en voor het Laboratorium van de Friese Zuivelbond. Heel veel oplossers lieten hun inzending vergezeld gaan van interessante bijzonderheden en het waren er deze keer zoveel, dat we hier en daar slechts een greep kunnen doen - wanneer we alle informatie verwerkten zouden we verscheidene kranten kunnen vullen met uitsluitend "nieuws" over wat er zich in en rond het gebouw in de loop der jaren heeft afgespeeld. Om te beginnen heel in het kort de geschiedenis van het Liefdes- gesticht, dat in het begin van de tachtiger jaren van de vorige eeuw door de befaamde archi tect dr. P. H. J. Cuypers is ge bouwd. Eerder, van 1786 af, stond er op deze plaats een rooms katholiek weeshuis - het werd, met zes woningen en een turfschuur aan de Keizersgracht gesloopt om de nieuwbouw mogelijk te maken. Het nieuwe gebouw, op de eer ste mei 1882 in gebruik geno men, was bedoeld als armhuis en als weeshuis tegelijk; het werd het Rooms Katholieke Liefdes gesticht, toegewijd aan de Friese Heilige Fredericus, de abt van Hallum. In het begin van de dertiger jaren bleek het gebouw niet meer aan de behoeften van die tijd te vol doen en toen het Bonifatius Hos pitaal een nieuw gebouw kreeg aan de Troelstraweg verhuisden de armen en de wezen naar het Amelandshuis. In april '37 werd het gehele complex, inclusief alle kleine woningen aan de Keizers gracht, publiek verkocht. "Behalve wezen, alleen meisjes, werden in dit Sint Fredericus Ge sticht ook bejaarden verzorgd" aldus de heer Th. Weda te Leeu warden "en zoals bij alle wees huizen waren de wezen ook hier uniform gekleed in grijs gedekte kleuren met zwarte kousen en schoenen." MONUMENTAAL "Zo'n zestig jaar geleden ben ik vaak in het gebouw geweest" schreef de heer Piet Jorna te Leeuwarden. "Het was een def tig huis, maar meer voornaam dan practisch, door een mo numentaal inpandig trappenhuis met een ingang naar de dienstaf deling en een hardstenen trap naar de eerste verdieping, kwam men via een prachtige dubbele deur in een geweldig grote gang. Vooraan in de gang stond een groot offerblok met aan beide zijden een weeskind en de datum 1785. Door twee deuren aan de kant van de Keizersgracht kwam je in de grote verblijfzalen voor mannen en vrouwen en vandaar uit kon je door de ramen in de gevangenis de gedetineerden zien werken in de weverij. De slaapzalen waren een verdieping hoger en ook weer bereikbaar via een monumentale trap met overloop. Elke slaapgelegenheid was omheind met witte kleden en er was buiten het ledikant plaats voor een stoel en een kast je." "Omstreeks 1930" berichtte ons de heer S. Schaafsma te Den Haag was ik hier enige j aren mis dienaar. Ging iedere ochtend, weer of geen weer, om zes uur lopend de deur uit om dan om half zeven de Mis te dienen. Ik herinner mij nog het open trap penhuis, de gangen, het slot, de zalen met oude mensen, de scheef uitgebouwde kapel en de houten open lift, die met touwen te bedienen was. >In het eerste kamertje beneden woonde tante Wytske Jorna, een halfzuster van mijn Opoe. Eveneens bene den waren de vertrekken van de weeskinderen. Boven waren, zo als destijds normaal, gescheiden zalen voor mannen en vrouwen. GESCHEIDEN Ook enkele gehuwden werden gescheiden gehouden. Over hardheid gesproken. De demen te bejaarden maakten ook deel uit van de gemeenschap. Je moet een en ander wel bekijken met de ogen van toen. De meeste arme en oude bejaarden hadden weinig keus: óf omkomen in el lende óf een verzorgde oude dag". Ook de heer J. P. Krijnsen te Haaksbergen herinnerde aan de bepaling dat gehuwden er niet mochten samenzijn: "het gebod "wat God bindt zal de mens niet scheiden" werd daar niet in toe passing gebracht - van samen wonen was hier geen sprake". (Vervolg op pag. 11) voor Leeuwarden en de wij de wereld er omheen. Een uitgave van Fenno Schoustra's Publiciteits- kantoor. Verschijnt eenmaal in de veertien dagen. Abonnementenadministra tie: Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden. Abonnementsgelden Post giro: 98 10 62. Redactie en advertentie-af deling: Vredeman de Vries- straat 18921 BP Leeuwar den. Telefoon (058) 120302. Geopend:van dinsdag tot en met donderdag, uit sluitend 's morgens van 9 tot 12 uur. 's Middags en van vrijdag tot en met maandag ge sloten. Abonnementsprijs: voor Nederland 29,- per jaar; voor het buitenland: 55,- per jaar. Losse nummers afgehaald 1,75 per stuk. Per giro be steld (Postgiro 9810 62): 2,75 voor 1 ex., 4,75 voor 2 ex., 6,25 voor 3 ex. Het lidmaatschap van 't Kleine Krantsje staat alleen open voor lezers, die zich door hun aanmelding ak koord verklaren met de hier navolgende 'leveringsvoor waarden': Het abonnementsgeld moet vooruit worden betaald. Op de 1e februari dient het abonnementsgeld voor het dan lopende jaar te zijn betaald. Geschenk - abonnementen en abonnementen van le zers in het buitenland moeten op de 15e decem ber van het voorafgaande jaar zijn betaald. Lezers, die zich niet telefo nisch of schriftelijk, maar per giro-overschrijving als abonnee aanmelden, wor den verzocht op het giro strookje te vermelden: Nieuwe abonnee. Wie het abonnementsgeld voor een ander betaalt, dient duidelijk de naam en het adres te vermelden van de abonnee, voor wie wordt betaald. Adreswijzigingen moeten minstens 10 dagen voor het verhuizen schriftelijk wor den doorgegeven: Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden. Abonnementen, die niet vóór 1 december schriftelijk zijn opgezegd (Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden) worden automatisch ver lengd. .J

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1984 | | pagina 3