urn c/e Aen< IK Friesland Bank Uw eigen bank ook al lang ter ziele. Ook had hij een agentschap van het week blad De Katholieke Illustratie. Hottinga was geen gemakkelijk man en over bepaalde zaken kon hij zich behoorlijk kwaad ma ken. Bij het bezorgen zag je hem in zijn wagentje en er achter zijn schriele kleine vrouwtje de wa gen duwen. Moesten ze een brugpijp op dan was er altijd wel iemand, die even een handje hielp. Omdat Hottinga bij het voortbe wegen zijn beide handen moest gebruiken zat hij boven op de te bezorgen bladen - alle abonnees konden er dan ook op rekenen, dat ze iedere week een warm blad ontvingen Leeuwarden Th. Weda ERG BENIEUWD Terugkomend van vakantie von den we bij de post natuurlijk ook de trouwe 'Leeuwarder krants- jes'. Ik was erg benieuwd naar de oplossing van de fotoprijsvraag in nummer 460 met de foto van de Doelestraat en een stukje van het Sint Jobsleen. Wij hebben daar in het begin van de dertiger jaren gewoond op de hoek waar nu de Fryske Akade- my is. Achter de lage kelderra men, die er nu nog zijn, waren een huiskamer en een slaapka mer. Om de hoek kwamen eerst twee deuren van bovenburen en dan onze deur met een gang en een kamer op normale hoogte. Het was een heel raar in elkaar ge bouwd huis. Op het Toernooiveld werd vaak een balletje getrapt en die ging natuurlijk wel over de muur van het joodse kerkhof. Dan moest er weer geklommen worden om hem terug te halen. Mijn twee oudere broers deden daar niet aan mee - die hadden een ande re hobby en hadden het druk met het afdrukken van foto's, die ze hadden gemaakt. Ze stonden in raampjes in de lage venster bank en moesten door de zon worden belicht. Deze foto is er een van. Niemand van ons woont meer in Friesland en mijn man is ook geen Fries; toch leest hij met ple zier 't Kleine Krantsje. O ja, nog dit: in het lichte huis op de foto, die u publiceerde woon de een familie Boekholt, die later een sigarenzaak had in de Nieu we Oosterstraat en in het huis in de Doelestraat, waar op de foto een partij hout voor ligt was een klein kruidenierswinkeltje van Reinhart. De kinderen uit het hoekhuis van de Doelestraat en de Groeneweg. ven: die moest ik iedere dag dweilen en op zaterdag moest ik ook het hekwerk schoonmaken. Boven de ingang van het gebouw is in die tijd nog een console gemaakt; er zou een beeld ko men van Fredericus, maar dat is nooit doorgegaan. Op woensdag moest ik de kleine raampjes en de ramen aan de kant van de Keizersgracht lap pen en het houtwerk schoonma ken. Eens stapte ik vanaf mijn trapje pardoes in een emmer wa ter, wat door twee mensen werd gezien - ik schaamde me zo met m'n kletsnatte kous en schoen. Buiten het gebouw kwamen we nooit verder dan de school. Toen ik veertien jaar was moest ik wel eens boodschappen doen en re keningen betalen, maar het heeft wat voeten in de aarde gehad om alles op de goede plaats te krij gen - je kende je eigen stad niet eens. Leeuwarden G. Bruining COBUS HOTTINGA Er stond onlangs een foto in 't Kleine Krantsje van het Sint Fre- dericusgesticht op de hoek van de Kruisstraat en de Keizers gracht. Verderop aan de Keizers gracht, aanleunend tegen het weeshuis, stonden nog enkele woninkjes, nu al lang gesloopt. In een van deze huisjes woonde een bij de Leeuwarders goed be kend echtpaar, Cobus Hottinga en zijn vrouw Pietsje. Zij hadden hier een winkeltje in kantoor- en schoolartikelen, zoals schriften, potloden, griffels, inkt en pen nen. HEERLIJKE UURTJES Als 't Kleine Krantsje in de bus komt bewaar ik het tot de zon dag en lees het dan in één keer uit. Dat zijn een paar heerlijke uurtjes. Fijn om al die namen en oude plekjes weer te zien. Alleen krijg je af en toe heimwee naar al het oude en vertrouwde. Schiermonnikoog Mevr. A. C. Nankman-ten Brink KEIZERSGRACHT Met de nog altijd gangbare naam Keizersgracht heb ik tegenwoor dig wel wat moeite. We hebben in Leeuwarden ook een Ge dempte Keizersgracht. Vroeger liep er een sloot langs de noordkant van de gevangenis, maar sinds die gedempt is kan men moeilijk meer spreken van Keizersgracht. Leeuwarden Joh. de Jong Daarnaast verkochten zij ook heiligenbeeldjes, rozenkransen, kerkboeken en wat er door Rooms Katholieken werd ge kocht. Hottinga was een tamelijk zwaar gebouwde man en invalide en hij kon zich alleen voortbewegen door middel van krukken en een invalidenwagentje. Hij was goed ontwikkeld en hij bezocht gere geld vergaderingen en bijeen komsten. Ik meen dat hij ook wel eens stukjes schreef voor het R.K. dagblad Ons Noorden, nu Inderdaad vinden we nu geen water meer in de straat met de naam Keizersgracht. Maar als u een voorstander bent van het veranderen van de historische naam Keizers gracht, dan kan er in Leeu warden veel meer veranderd worden. Vergeefs zult u bij voorbeeld naar verschillende markten zoeken op plaatsen, die er wel naar zijn genoemd - Turfmarkt, Berlikumer- markt, Groentemarkt - en, om nog een aardig voorbeeld te noemen, de Wirdumerdijk Men kent er de Friese verhoudingen en is bereid plaatselijke en provinciale belangen te dienen. is ook al heel lang geen (zeel- dijk meer. Red. 't KI. Kr. PRACHTIGE STAD Het was in de mobilisatietijd, nu dus alweer vijf en veertig jaar geleden, dat ik vertrok uit Leeu warden, waar ik geboren en ge togen ben tot mijn vijf en twin tigste jaar. Maar iedere keer als ik weer in Leeuwarden kom valt het mij op welk een prachtige stad Leeu warden toch is. Er zal ook wel de nodige nostalgie bij zijn. En iedere keer als 't Kleine Krantsje met de post komt ver slind ik al het nieuws dat er in staat. Wehl Mevr. T. Bloemsma-Mul- der KRUISSTRAAT Het R.K. Liefdesgesticht Sint Fredericus, waarvan in een van de laatste nummers van 't Kleine Krantsje een foto stond, werd vroeger vaak "het klooster" ge noemd, omdat het door nonnen werd bevolkt. Ik werd daar in de buurt, in de Kruisstraat, op 17 januari 1924 geboren. Toen mijn ouders, Theunis van Vliet en Bondina Koolstra, op 29 september 1920. trouwden, kwamen zij in de Kruisstraat nummer 31 te wo nen. Omstreeks 1920 woonden in de Kruisstraat o.m. de familie Dem- mers, de familie Van Biezen, die een kolkschoonmaakbedrijf dre ven, de familie. Scheepstra en Ten Kampe en de heer en me- Vervolg op pag. 9 Hoorn Mevr. F. Spoelder-Faber WEESHUIS O ja, het Katholieke Weeshuis, waarvan u laatst een foto publi ceerde: dat staat me nog leven dig voor de geest. Als kind van vijfjaar ben ik daar gekomen en ik kende het van binnen nog be ter dan van de buitenkant. Er staan daar heel wat voetstappen van mij en van mijn zus, die nu in Limburg in een bejaardentehuis woont. De grote blauwe trap naar bo- Met of zonder water: het blijft de Keizersgracht...

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1984 | | pagina 4