POLITIE VROEGER ACTIEF MET BEKEURINGEN VERLOEDERING VAN HET VERKEER STROZAKKEN VOOR JAN SOLDAAT STADSNIEUWS VAN VROEGER Het zou voor een team van twee politieagenten een peuleschilletje zijn dagelijks in Leeuwarden enkele honderden bekeuringen te maken. De overtredingen geschieden tegenwoordig aan de lopende band. Het geen richting aangeven door fietsers, het rijden zonder licht, het rijden van auto's in verboden straten (Peperstr., Tuinen, Sint Jacobsstraat!), het niet wachten voor de stopstreep, maar het oprijden tot de brug, wanneer die gesloten is, we kunnen het allemaal op elke minuut van de dag constateren. Vroeger gebeurden dergelijke dingen ook wel, maar leken ze uitzonderin gen op de regel, nu lijken ze meer regel, dan uitzonderingen. Maar surveillerende agenten in de stad zien we al lang niet meer; de verloedering in het verkeer kan ongehinderd haar gang maar gaan. Slechts op één terrein lijkt de gemeentepolitie ouderwets actief en dat is dan op het gebied van de parkeerovertredingen - er gaat geen dag voorbij, of we zien ze, driftig noterend, met pen en papier in de hand, de dames en heren van de parkeerpolitie. De ouderen onder ons hebben herinneringen aan een andere tijd, toen er op alle mogelijke verkeersovertredingen bijzon der scherp werd gelet. De kans was niet gering bij het omgaan van een bocht een te voet of op de fiets surveillerende politie man tegen te komen en wie zich niet stipt aan de voorschriften hield, liep vroeg of laat tegen de lamp. Ging er van de vele agenten in de stad al een preventieve werking uit, dat kon zeker ook gezegd worden van de regelmatig in de krant verschijnende verslagen van de zittingen van de Kanton rechter, want ook dit was zo'n leuke bijkomstigheid in die ouwe tijd: alle wissewasjes haalden de pers. We willen graag enkele van die kranteverslagjes-van-toen over schrijven om ons nog eens te kunnen verplaatsen in die tijd. Ze behandelen alle overtredingen, die velen van ons langzamerhand maar heel gewoon zijn gaan vin den. Een moeilijke les. Richting aangeven is blijkbaar een moeilijk te leeren les, die eerst door boete in het geheu gen geprent wordt. Om een beetje te helpen nemen we van de tientallen gevallen er maar weer eens een op. Zoo was L. P. van Leeuwarden op zaterdag 18 mei per fiets op de Bleeklaan. Met de eene hand hield hij natuurlijk het stuur vast en in de andere had hij een bus met teer. Dit is volgens de wet niet verboden, als j e maar in staat bent richting aan te geven. Maar hiertoe was Lolke niet bekwaam, bezat ook geen instrument om aan den eisch der wet te voldoen en hoort hierom 4 of 4 dagen tegen zich eischen. Vonnis 8 of 8 dagen. Geen fietspad Sommige menschen hebben zoo'n haast, dat ze bij een opge broken weg zich den tijd niet gunnen om af te stappen en over het trottoir hun tocht te vervol gen, natuurlijk te voet. "Neen", oordeelde J. T. van Leeuwarden, op woensdag 15 mei, toen hij om kwart over twaalf door de Vredeman de Vriesstraat fietste; "dat gaat niet met de fiets aan de hand" en dus't trottoir op en af en vooruit - per rijwiel. Een haastige baas in al zijn doen en laten. "Anderen deden het ook", zegt hij. Wel mogelijk, maar hij werd gesnapt. Een goede afleer heeft hij hoog nodig, oordeelt de ambtenaar. Eisch 5 of 5 dagen. Vonnis 4 of 4 dagen. Gezellige snelheid F. F. en R. H., beiden te Leeuwar den, bereden op 25 april ieder een bakfiets en hadden het geluk elkander aan te treffen en een eindweegs denzelfden kant uit te moeten. Wat lag meer voor de hand dan om naast elkander hun weg te vervolgen. Een zoo reden ze bijkans arm in arm. Maar de gezelligheid mocht blijkbaar de snelheid geen concurrentie aan doen en dus ging het met een vaart van een kleine 20 kilome ter om een verkeerseiland heen. Dat zulk een wegversperring op zoo'n plaats en met zulk een snelheid toch niet toelaatbaar was, bemerkten ze pas, toen hun proces werd aangedaan. De ambtenaar vindt het dan ook allerdwaast om een race te hou den om een verkeerseiland. De eerste, die nu werkloos is, krijgt 8 boete de laatste is niet verschenen en krijgt 10 of 10 dagen. Zonder handen Die durft er blijkbaar wezen en is voor geen kleintje vervaard. Zij, J. R. van Leeuwarden, fietste op zaterdag 17 augustus om half- twee op de Voorstreek zonder de handen aan het stuur te hebben. Maar toen ze van de politie een bekeuring kreeg, bleek ze ook de vrije beschikking te hebben over haar tong en striemde ze ongena dig de politie. Kantonrechter: U was in overtre ding en de agent in zijn volste recht. Uw houding noem ik min. De ambtenaar eischt 5 en de kantonrechter straft met 4, wat bij fatsoenlijk gedrag vrij wat minder zou geweest zijn, naar hij opmerkt. De Kippenloop Deze naam, indertijd door den volksmond aan de smalle Ver- versbrug gegeven, zal bij de breedere nieuwe, nog wel niet geheel in het vergeetboek zijn geraakt. Jammer, vinden velen, dat ze niet per rijwiel mag wor den bereden. En dit verbod maakt de verleiding te sterker, zoodat M. v.d. V. van Leeuwar den op 27maart voor de verzoe king bezweek. Na het uitbreken van de Eerste Wereldoorlog in 1914 mocht ons land vrezen eveneens betrokken te raken bij dit oorlogsgeweld. Er werd dus gemobiliseerd en niet alleen in de bestaande kazernes, ook in tal van andere gebouwen werden militairen ondergebracht. In Leeuwarden vonden tientallen dames werk met het vullen van strozakken voor de soldaten en van die speciale groep is toen deze foto gemaakt. Waar precies in Leeuwarden het plaatje is gemaakt weten we niet en wie deze dames waren weten we evenmin. Maar misschien zijn er lezers of lezeressen, die ons daar meer van kunnen vertellen. Vroeger werd er nog wel eens een bekeuring gemaakt... Heel slim zegt ze dat ze niet op de fiets zat. Kantonrechter: Dus je stond op den trapper. Verdach te: Ja. Kantonrechter: Nu dat is ook rijden. En dit weet Matha thans ook, maar ten koste van 6 boete of 6 dagen. Geen halve minuut Op zaterdag 20 april was D. V. van Leeuwarden, 's morgens iets te laat om op tijd bij zijn werkge ver te arriveeren. En nu fietste hij om een paar minuten uit te win nen over de Verversbrug met dat tergende opschrift: "verboden te wielrijden". Kantonrechter: Maar man, je won er geen halve minuut mee uit. Ook deze dwaze handelwijze moet met 6 of 6 dagen worden beboet. Een principiële kwestie H. W. te Huizum reed onlangs te Leeuwarden vanaf de Prins Hen- drukbrug de Sophialaan in om het verkeerseiland heen zonder richting aan te geven. Hij gaat van het principe uit, dat zulks niet noodig is, omdat men zich in een cirkel beweegt. Ambtenaar: Het is helemaal gene principiële kwestie. De verbali sant heeft u terecht een bekeu ring gegeven. Immers u had nog wel twee andere richtingen kun nen uitrijden. Eisch en vonnis 4 of 4 dagen. Zijn nieuwsgierigheid bevredigd J.T. van Leeuwarden heeft niet te kampen met bangheid maar weet soms zijn nieuwsgierigheid niet te bedwingen. Wat het eerste betreft: Op zater dag 8 augustus peddelde ver dachte op een fiets zonder bel door de stad, een zeer stoutmoe- digen daad die trouwens ook naar waarde beloond werd want om kwart over eenen liep ver dachte in de Nieuwesteeg proces op. Kantonrechter: Waarom kreeg je proces? Verdachte: Ik had geen bel. Kantonrechter: En wat doe je hier nu? Verdachte: Ik wou eens hooren wat ik kreeg. Kan tonrechter: Nu je stoutmoedig heid zal wel gestraft en j e nieuws gierigheid wel bevredigd wor den. Eisch en vonnis 3 of 3 dagen. Met opzet H. T. melkventer te Leeuwarden, reed op donderdag 23 mei met zijn driewieler in de omgeving van de Emmakade opzettelijk in een richting, die hem verboden was en dat met het doel om zijn weg te verkorten. Het was 's morgens half negen en hij was haastig. Trouwens, die verboden richting wordt door velen ge volgd. Eisch 3 boete of 3 dagen. Het vonnis luidt dienovereenkom stig, want de kantonrechter wil bij iets, dat opzettelijk is ge schied, van geen clementie hoo ren. Toen mevr. v.d. Schel hedenoch tend ongeveer 10 uur bezig was de ruiten van haar woning in de Breedstraat af te nemen, werd de trap, waarop zij deze bezigheden verrichtte en welke trap op den rijweg stond, door een passee- rende vrachtauto aangereden, met het gevolg, dat zij kwam te vallen. Dr. Uffelie, die genees kundige hulp verleende, consta teerde een snij wond aan den buitenkant van het rechteroog. De politie heeft de zaak in onder zoek.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1984 | | pagina 7