GESPREKKEN OP VOORTVAREND LEEUWARDEN LEEWADDERS, WAAR IS DIT MEER INCIDENTEN /ie/.- nuf juiy# Tabe is weer op de brug. Wel met steun fan Marten en een stok. Der salie flak bij de brug nogal wat huzen afbroken wurre en daar wurdt swaar over klas- jeneerd. Mochten op sat plak nije huzen kommen, dan suden ons mannen daar mooi woane kanne. Geert komt langs met swager Wobbe, die achter de Prinsentuun leit. Sjouke geeft een mop deur fan sien kleinseun en soa prate weer: Tabe Ruutsje Sjouke Sukerslak, Lange Mar tenWiebe Poatsje, Minne Ma ger. Fokke Vutman, Groate Geert en as anloper Wobbe de swager. Wiebe Poatsje: As jim nou goed ut Vliet uut siene, dan sien jimme Tabe ankommen met Lange Marten. Tabe fertrouwt em nog niet alleen, en toen wu die mij as steun en toeferlaat hewwe. Mar ik hew genoeg an mie self! Minne Mager: En die lange druif fait niet soa mar om. Ja, ik loof dat ik se al in 't linkeroog krij. Daar bij de a-soasjale dienst. Klein grapke. Ut gaat niet hard met die mannen. Sjouke Sukerslak: Ut fait Tabe oek nog niet met, hew ik wel an Wiebe hier begrepen. Ja, daar komme se ankrossen. Hij hèt Marten suver in'e arm en nog een groate stok. Die ouwe ruuts- jesetter niet. Fokke Vutman: Eerluk onder ons mannen, mar ut fait mij hon derd parten met, dat we Tabe hier weer siene. Ik hew faak docht: dit gaat mis of dit draait op een ferpleeghuus uut. Minne: Nou stil mar, daar binne se al. Dag mannen fan ut kon- koers hippiek. Jim krije de pries foor ut skoanste geheel. Mar son- der flauwekul, Tabe jone, blied as dat... Lange Marten: Ik bin er oek nog, Minne. Ut is sie soa dat dizze man der even foor sorgt, dat Tabe hier afleverd wurdt. Mar met groat genoegen. Want der is mar één Tabe!!! Tabe Ruutsje: Der salie nog wel een paar weze, mar ik bin dizze. Jonges, ik hiem as een post- peerd. Niet feul fermogens nog. Mar even kalm an. Even teugen de leuning leune. Hè, hè. Wiebe. Ja, daar bmne leunings foor. Dou hest hier in gien tieden weest, Tabe. Niet dat er feul fe- randerd is. Alles staat nog op sien plak. Fokke: Mar sien mar goed naar die huzen daar op 'e Kaai. Want die hewwe der de langste tied staan. Temeensen neffens de kranten en anplakbiljetten fan de anti-breek-mannen. Tabe: Daar hew ik oek fan lezen. De saak is oek raar ferinneweerd sinds de tieden dat daar de bak kerijgrondstoffen fan Timmer was. Zeelandia of soa. Hij woan- de op'e Tunen. En ut kantoor fan Heijstra, waar Bart fan der Weerd nog een skoftsje werk hèt en eenTiete... Sjouke: Dit hele stuk loof ik, fan 'e hoeke fan 'e Tunen tot de Jan Mutskesteeg, sak mar segge, wik... Hè, waar is Geert? Ik su sien anwenst hast al overnimme. Wat mut je anders met die ouwe troep! Minne: Der binne een soat meensen fuul op teugen. Der wurdt al feul te feul afbroken, segge se. Ut kantoor fan de Rei niging bij de spoorhekken in 'e Skraans is oek al fut. Op die bil jetten geve se de skuld an één of andere Kees de Sloper. Marten: O ja, één fan de Postmas hiet soa. O, su ut een wethouwer weze. Nee, ik docht even an de slopers Postma. Mar dit wurdt hier dan wel een raar, leeg plak niet, docht ik soa. Fokke: Ho, ho, der wurdt fut en daluks'weer bouwd. Seventig of tachtig bejaardenwoanings, en die hore dan son bitsje bij ut Nije Hoek, weet jim wel. Een bejaar- dentehuus fan de kristelukken, loof ik. Tabe: Dan mut ik mar in son huuske hier teugenover. Hoef ik niet fer te lopen. Liekt mie nog beter as in de kezerne. Daar hewwe ut oek al es oever had. Mar ut wurre fietsjes seker, an ders hale jou niet soafeul as Fok ke noemde. Wiebe: We kenne allemaal wel prebére son huuske te krijen. Dan hewwe nog wat an mekaar. O, daar komt Geert an. Die hèt oek al één bij em. Hoe seistou, Minne? Groate Geert: Morren mannen. Ik blief mar even, want ik hew een soort uutfanhuzer bij mie. O ja, even foorstelle: dit is mien swager Wobbe. En dit is de be roemde goudploeg, wik mar seg ge, sak mar segge. Geert: Wobbe hèt altied faren. Se woane nog in Holland, in IJ- muiden. Nou hèt ie een knap pusjoen en een prachtboat. En daar leit ie met achter de Prin sentuun. Al foor de derde seu- mer. Tabe: Seumer seiden jou toch. Affijn, ut waar temeensen weer om in een siekenhuus te leggen of wat tuus te sitten. Stel je foor, alle dagen skitterend weer, en jou sitte in 'e huus te switten en te smelten. Wobbe: Bin er in jim siekenhuus al es buuskes uut een bébie ko men? Ho, ho ik bedoel krekt an dersom. De wetenskap staat lan ger foor niks. En mar réagére en mar infriezeü Sjouke: Mien ene kleinsoan had een bak. Fier jonges bij mekaar. Eén seit: ik kom fan de ooievaar. De tweede: ik uut een holle boom. De derde: ik uut een rooie koal. En de fierde, opa? Uut 'e diepvries!!!!!! Vlga. Dit is de nieuwe opgave voor onze fotoprijsvraag "Leewadders waar is dit?" Oplossingen, uitsluitend schriftelijk, binnen veertien dagen naar de redactie van 't Kleine Krantsje, Vredeman de Vriesstraat 1, 8921 BP Leeuwarden. Uitslag over vier weken. Onder de abonnees, die ons het juiste antwoord geven, verloten wij een exemplaar van het boekje "Leeuwarden - ach ja, zo was het. met zestien zeer fraaie foto's van de stad uit een lang ver vlogen tijd. Vergissen we ons nu of is het werkelijk zo, dat er zich in vroe ger jaren in de stad meer inciden ten voordeden, die een brede publieke belangstelling trokken, dan nu? Er hoefde maar een hoed in het water te waaien of het nieuwsgierige volk stroomde toe om belangstellend het reddings werk gade te slaan; een kloek verslag daarvan kwam dan stee vast de volgende dag in de krant. Zo ook in september 1935, toen het nog de gewoonste zaak van de wereld was, dat er vee door de stad werd gedreven en er zo'n koebeest te water raakte. Ook nu in een ommezien allemaal volk op de been en de dag erna een fraai verslag in de krant. PINK TE WATER Een tweetal pinken van den vee houder P. Brandsma aan den Mr. P. J. Troelstraweg werd heden langs het Hoeksterend gedreven. De dieren die waarschijnlijk heel hun leven in grazige weiden had den doorgebracht, voelden zich op den twintigsten eeuwschen verkeersweg blijkbaar slecht thuis. Althans de veedrijver had moeite de orde onder de hefn toevertrouwde viervoeters te be waren. Hij kreeg assistentie van eenige schooljongens, doch dit hielp een der pinkèn m den let terlijken zin van den wal in de sloot. Het dier kwam terecht achter de leuning, die de straat van de gracht scheidt en sprong toen in zijn verbouwereerdheid in het water. Dit veroorzaakte zeer veel consternatie onder het publiek, vooral toen het hokling onder de Hoeksterpoortsbrug door het water van de Voor streek in zwom. 't Was in een ommezien zwart van menschen, die minstens twee rijen dicht op den wal stonden geschaard. Men maakte een einde aan de niet onverdienstelijke zwempresta- ties van den pink door het beest tusschen den walmuur en een vaartuig te loodsen, waarna het met veel moeite op het droge werd gebracht. Oogenschijnlijk had het van het onvrijwillig bad weinig geleden. In het jaar 1929 haalde onze Friese hoofdstad de landelijke pers door voor de bewoners van woonschepen een speciale ligplaats aan te wijzen. "Het gemeentebestuur van Leeuwarden" zo schreven de bladen toen, "heeft weder een bewijs gegeven van zijn voortvarendheid en activiteit door de aanwijzing van een nieuwe, ruime woonschepenhaven. Onze foto geeft er een levendig beeld van: keurig gerangeerd liggen de drijvende bedrijfswoningen aan den wal". Wel, de woonschepenhaven in deze vorm is nu ook al lang weer verleden tijd en dat geldt ook voor de beide boerderijen, die we hier op de achtergrond zien. (Vervolg van pag. 4) vrouw Van Gelder, de bekende pianostemmer, die nu in Greuns- hiem woont. Op een van de hoeken van de Kruisstraat en de Nieuwe Oos terstraat was de winkel van Fah- ner. De achterkant van het bo venhuis nummer 31 keek vroeger uit op de binnenplaats van de slagerij Laverman. Door de uitbreiding en verande ring van het binnenstadspost kantoor kreeg de straat een heel ander gezicht. Leeuwarden Ritsko J. van Vliet senior

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1984 | | pagina 9