DRENKELINGEN LEE W ADDERS, WAAR IS DIT BRAND FRAPPANTE FOTO VAN VROEGER PEPERSTRAAT Een frappante foto van vroeger: de Duitse nazi-grootheden Her mann Göring en Rudolf Hess als oorlogsmisdadigers in de beklaag denbank in Neurenberg. Göring kreeg de doodstraf; hij pleegde zelfmoord een half uur voor hij zou worden opgehangen. Hess, al in geallieerde handen vanaf 1941, kreeg levenslang. Hij zit nu nog. (Vervolg van pag. 3) We hadden samen nog een prachtige dag en waren al heel spoedig het hele intermezzo ver geten. Toch kreeg dit voorval een staar tje, dat ik niet kon waarderen. Een week daarna kwam ik weer op de werf, waar de ligplaats van het bootje was. De heer Drijver kwam naar me toe en wist me haarfijn te vertellen wat er op de Grote Wielen was gebeurd. De Hurry Up had twee jonge man nen uit het water gehaald. Hij vertelde me dat de betrokken jongelui waren gaan zeilen in een zeilschouw. Doordat er vrij veel wind stond was de pen wel ke in de bodem van de schouw was aangebracht, door de schoot eruit getrokken. Het gat dat zo in de bodem ontstond had de boot vol water doen lopen en recht standig doen zinken. Op mijn vraag wie die jongelui dan wel waren, kon hij geen ant woord geven, hoewel ik sterk de indruk kreeg dat hij dit wel wist. Ook andere watersporters, die op de werf een ligplaats hadden, waren volledig op de hoogte, maar niemand wist wie de dren kelingen waren. Niemand was bij de reddingso peratie aanwezig was geweest uitgezonderd de jonge dame die bij mij aan boord was. Zij had (Vervolg van pag. 11) alleen wanneer er geen politiea gent op de hoek van de Wirdu- merdijk en de Peperstraat aan wezig was. "En die stond er eigenlijk altijd", aldus de heer Rolf. Vaker ging de aandacht van het jonge volkje uit naar het Waag- plein, waar de jeugdige Peper- straters wel de ruimte hadden. "Ach ja, als ik daar nog aan denk - daar was "het Klokje", waar de jongelui altijd afspraakjes maakten, daar stond Van der Laan met zijn ijscowagen, ijsjes van twee centen en een stuiver, er was 's middags vaak een pop- pekast en iedere zaterdagavond om een uur of zeven speelde er het Leger des Heils. Nou, een onvergetelijke tijd natuurlijk". vanaf de wal alles van het begin tot het eind kunnen volgen, maar ik ben er voor honderd procent zeker van dat zij er met niemand over had gesproken. Nu is mijn vraag: wat was de reden dat de beide heren in het geheel geen moeite deden om eens in betere omstandigheden kennis te maken? Ze hadden Drijver alles verteld. Drijver wist wie de eigenaar van de Hurry Up was. Uit alles wat ik te weten kwam, bleek overdui delijk dat het Leeuwarder jonge lui waren, die zeer goed bekend waren op de werf. Tot slot: heren, als u nog in het land der levenden bent ga eens naar de Redacteur van 't Kleine Krantsje en vertel eens precies wat de reden was dat zij mij niet meer wilden ontmoeten. Na vijf tig jaar moet dat toch niet moei lijk zijn. Hilversum Hurry Up Dit is de nieuwe opgave voor onze fotoprijsvraag "Leewadders waar is dit?" Oplossingen, uitsluitend schriftelijk, binnen veertien dagen naar de redactie van 't Kleine Krantsje, Vredeman de Vriesstraat 1, 8921 BP Leeuwarden. Uitslag over vier weken. Onder de abonnees, die ons het juiste antwoord geven, verloten wij een exemplaar van het boekje "Leeuwarden - ach ja, zo was het..." met zestien zeer fraaie foto's van de stad uit een lang ver vlogen tijd. 'De drie kistjes' heette het siga renmagazijn, dat de overbeken de heer Frans Veenstra in vroe ger jaren op de hoek van de Voorstreek en de Koningstraat heeft gehad. Kort voor de oorlog ontstond daar heel wat conster natie, toen er plotseling brand uitbrak. De heer Veenstra zelf was - omstreeks één uur 's middags afwezig, maar het meisje, dat hem verving, zag eensklaps grote rookwolken op zich afkomen, toen zij de winkel betrad. Voorbijgangers, die ook al gauw in de gaten kregen, dat deze rookontwikkeling niet veroor zaakt kon worden door de siga ren van Frans, waarschuwden de brandweer en binnen zeer korte tijd werden een politie- driewieler en een tractor aange voerd. Het was echter niet nodig, dat de motorspuit in actie kwam, want men had het goede idee gehad de deuren en ramen met de kiosk gesloten te houden. Er kon nu geen zuurstof bij het vuur ko men, zodat het slechts bij verder smeulen bleef. Toen de slang van de driewieler was aangesloten op de waterlei ding werd de deur geopend en in een mum van tijd kon nu het vuur worden geblust. Toch had de brand intussen heel wat kistjes sigaren aangetast en de hitte van het vuur vernielde twee van de drie spiegelruiten. De oorzaak van het brandje werd gezocht in het uit de k. vallen van vuur. UIT GROOTMOEDERS ANSICHTENALBUM In het oorlogsjaar 1944 verstuurde Jan Boot deze ansichtkaart aan Post, 3e Woudstraat te Sneek en nu wordt de kaart alweer lange tijd bewaard in Grootmoeders Ansichtenalbum. De kaart is uitgegeven door de Firma J. Postma Szn in Leeuwarden en wat we hier zien, dat hebt u natuurlijk al lang begrepen, is het Stationsplein met het Stationsgebouw. En met een kleine herinnering aan het trammetje, dat eens in de lengterichting van de Sophialaan reed: we zien de rails zich hier afbuigen in de richting van het tegenwoordige busstation.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1984 | | pagina 13