DICKVANDERHEIIDE JRfREKLAME AUTO OP HOL TOEN WE NOG OP DE SCHOOLBANKEN ZATEN SCHOOL 14 AAN DE TJERK HIDDESSTRAAT adviesbureau voor reklame en publiciteit w w jozef israëlsstraat 10 leeuwarden 058-124984 Onze abonnee, de heer G. Visser te Drachten, stuurde ons deze foto uit omstreeks 1920-1921 van de zesde klas van School 14 aan de Tjerk Hiddesdwarsstraat. Beginnend bij de jongens achteraanNikele Kuipers, Anton van der Kooi, Klaas Roeda, Gezinus Schrik en Lieuwe Hansma. Op de tweede rij: Minne Gemster, Melle van Apeldoorn, Piet Panhuis, Lieuwe Flisijn, Gerrit Visser, Geert Hölscher en Sietse Nicolai. Dan de meisjes: Eva Rozenberg, Hendrika Koster, Foekje Wöllestein, Boukje Nesstra, Martha Nijhuis, Geesje Schoonhoven. Gezina Vaas en Wiepkje Gunstra. Verder nog Hennie Gemsteren Jetty Ligthart en een broertje Flölscher, Adriaan van der Hoven, nog een broertje Hölscher, Kees Westerbaan en Petrus W. Winkel. De onderwijzer was de heer Zijlstra. (Vervolg van pag. 4) op de hoek van de Breedstraat- Nieuweburen. Wie kan mij vertellen wat er van haar geworden is? Verder hoop ik nog heel lang 't Kleine Krant- sje te mogen ontvangen. HILVERSUM F. Faessen-Pietersma SCHOOL 5 Het was geen prettig verhaal, dat ik in nummer 460 van 't Kleine Krantsje schreef over de School 5 op het Oldehoofsterkerkhof. En over de situatie in het ge bouw zelf heb ik het nog niet eens gehad. Er waren zes klassen, waarvan drie aan de zuidzijde en drie op het Noorden. Uiteraard scheen daar nooit de zon. De verlichting bestond uit de bekende 'vleer muizen'. De wanden waren 'ter opvrolijking' beschilderd met zwarte verf. Als jongetje van een jaar of acht, negen realiseer je je niet dat dit toch moet zijn be dacht door een of andere Sadist. Het hoofd van de school (vroe ger de 'bovenmeester') heb ik nog nooit klassikaal onderwijs zien geven; dit was meester Bod- dé, ik heb hem slechts driemaal in de klas'gezien om te vertellen dat baron Roëll de nieuwe bur gemeester werd, verder dat er een mijnheer zou komen met een spreekmachine waarbij op een wasrol het Transvaalse volkslied ten gehore gebracht zou worden, en tenslotte: de af kondiging van de nieuwe onder wijswet waarin gezegd werd dat regelmatig schoolbezoek abso luut verplicht was. In mijn lagere-schoolperiode heb ik maar éénmaal een schoolreisje meegemaakt, dat zich uitstrekte tot de grens van Friesland en Groningen! In dit tijdvak heb ik nooit op school een Sinterklaas feest meegemaakt, dit werd meestal georganiseerd door ver schillende verenigingen in mijn geval door de Vrouwengroep van de toenmalige S.D.A.P. Als regel zaten er achtenveertig kinderen in één klas; in noodge vallen ook wel negenenveertig, zodat er dan drie op een bank moesten zitten. Achteraf gezien is het verwonderlijk - ook be- wonderingswaardig dat de leerkrachten de leerlingen toch nog wat kennis konden bijbren gen. Want dat hebben ze inder daad gedaan! De prettigste herinneringen en meeste achting heb ik nog altijd voor de onderwijzers Groen en Rademaker. Vooral de laatste had duidelijk iets met mij voor: hij liet me vaak een en ander doen op eigen initiatief. In de hoogste klas is het wel gebeurd dat, wanneer hij de klas even moest verlaten mij de naam wijs- stok in handen gaf met de op dracht "ga jij de aardrijkskunde les maar vervolgen". Het merkwaardige was dat de klas dan niet meteen de boel ging af breken, maar rustig bleef luiste ren naar mijn "wijze woorden". Het was ook meester Rademaker die mij via de toenmalige Mulo naar de HBS loodste. Sinds deze lang vervlogen jaren is de situatie op onderwijsgebied Het is erg sneu voor de eigenaar natuurlijk, maar er zit toch wel wat humoristisch in, wanneer een geparkeerde en verlaten au to zomaar ineens begint te rijden. Zulke dingen komen voor, door welke oorzaak dan ook. Een zekere meneer Velda par keerde zijn auto op een avond op de Langepijp om elders een boodschap te doen. De goede man was nog niet uit zicht of de auto zette zich in beweging en reed mooi langs de zonzijde van de Nieuwestad naar beneden, richting Tontjepijp. Zover kwam de wagen echter niet, want bij het Kinderwagen- wel grondig veranderd! Ik denk hierbij aan uitbreiding van de leerstof, meer zelf-activiteiten, meer recreatie, meer mogelijk heden ook voor toekomstige ontwikkeling. Ovenneer J. Binsma huis van Landstra, nu de winkel van Het Spinnewiel, nam het vehikel plotseling een draai en vloog daar de etalage in. Twee grote winkelruiten vielen in dui zenden scherven en spliters op de kinderwagens neer. De eigenaar van de auto, snel gewaarschuwd, verklaarde dat hij zijn wagen gagarandeerd op de handrem had gezet; hij veron derstelde, dat 'onbevoegden' tij dens zijn aanwezigheid de rem men hadden losgemaakt, waar door de wagen de vrij steile helling van de pijp kon afrijden. Die onbevoegden hebben zich niet gemeld. BIJ HET BLOKHUISPLEIN

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1984 | | pagina 15