HENNY SNIJDER VIJFTIG JAAR GELEDEN OVERLEDEN ONVOORSTELBAAR POPULAIRE LEEUWARDER VREEMDE GAST SPRONG DOOR DE RAMEN Het is deze maand precies vijftig jaar geleden, dat een van de meest populaire Leeuwarders, na 'n korte maar ernstige ongesteldheid toch nog onverwacht overleed. Het bericht van de dood van Henny Snijder, nog maar zes en veertig jaar oud, deed een schok door heel Friesland gaan. Zelfs daarbuiten, in het gehele noorden, werd het droeve nieuws als een verpletterende slag gevoeld. Henny Snijder dood. De zorgeloze bon-vivant, die overal vrienden en nergens vijanden had, was er niet meer. De uitvaart naar de begraafplaats in Huizum werd die donderdag de dertiende september een ontroerende bevestiging van de onvoorstelbare populariteit, die deze man genoot: duizenden en nog eens duizenden wilden hem de laatste eer bewijzen. hij nog acht jaar aanvoerder van het tweede. Na zijn zilveren voetbaljubileum maakte hij zich ook bestuurlijk voor de vereni ging verdienstelijk. Als weinig anderen drukte hij een stempel op het clubleven. "Daar is geen voetballiefhebber in het noorden" en velen in het buitenland, waar hij mee toerde" zo lezen we in Frisia's gedenk boek van 1933, "of hij kent hem. Legio is het aantal poststukken, dat alleen als adres vermeldde: "Henny, voetballer te L." en te recht kwam. Wat van zijn groote populariteit getuigt. Was hij al een verdienstelijk speler, deze capaciteiten werden geëvenaard door zijn grooten zin voor hu mor. Een uitwedstrijd met Hen ny als lid van het elftal of als gast beloofde en werd altijd een pret tige dag. Hij vatte het leven van den vroolijken kant op, maar zijn hart was van goud. Menig ziekbed van een vriend vroolijk- te hij op en zijn woorden werk ten als een genezend poeder. Fri- sia heeft in hem een groote kracht gehad". GEESTIG EN AD REM Ook in een volgend gedenkboek, veertien jaar na zijn dood ver schenen, werd Henny Snijder als Frisiaan nog eens geëerd. "Naast zijn verdiensten als speler moe ten we niet vergeten zijn grollen, moppen, geestige en adremme opmerkingen. Het zijn er te veel om op te noemen en ze kunnen ook niet alle aan dit papier wor den toevertrouwd, maar als Hen ny mee aanzat aan een diner, gebeurde het dikwijls, dat zijn tafelgenoten rondom hem van wege de vele lachbuien niet veel van het menu binnenkregen en als hij met het team uittrok, was gedurende de geheele reis de stemming verzekerd". De interesse van Henny Snijder voor de sport uitte zich ook in zijn assistentie bij wedstrijden op Henny Snijder in het shirt van Frisia Henny Snijder genoot vooral be kendheid in de kringen van de voetbalvereniging Frisia, maar evenzeer was hij bekend en be mind in het Leeuwarder Man nenkoor, waarvoor hij zong en in de Vrijwillige Landstorm, die hij jaren diende. Als vertegenwoordiger, eerst in de suikerbranche, later voor een wijnhandel, maakte hij zich ook buiten Leeuwarden populair wie deze sprankelende figuur eenmaal had onmoet zou hem niet licht vergeten. Altijd goed gehumeurd, altijd or- gineel, fladderde Henny Snijder als een vrije vogel door het leven heen en in feite was het voor zijn vele, vele vrienden zo, dat het lachen geblazen werd, zodra hij in het beeld verscheen. "Henny Snijder overleden" al dus het Leeuwarder Nieuwsblad vijftig jaar geleden. "Hoevelen zullen het daarover vandaag in onze stad, m de geheele provin cie, in de geheele noordelijke voetbalwereld, wel hebben. Hoevelen zullen hun hart van warme sympathie voor dezen doode voelen kloppen. Henny Snijder overleden. Dat eene zinnetje zegt genoeg, daar behoeft eigenlijk geen naaere 'uitleg, geen persoonsbeschrij ving bij. IEDER KENDE HEM Ieder kende hem immers en voor ieder rijst eenzelfde beeld op: dat van een aardigen, jovialen, vroolijken kerel, die altijd goed gehumeurd scheen, die vol grap pen en kwinkslagen zat en die in een speelsche woordenstrijd nooit om een antwoord verlegen was, doch steeds gevat wist te repliceeren. In het vaak zoo grauwe dagelij k- sche leven is een dergelijk zon nig mensch overal welkom en graag-gezien, in het clubleven mag hij als een onmisbare, hoogst waardevolle schat be schouwd worden." Tot zover de krant van die dagen. Henny Snijder was dus vooral Frisiaan. Zeventien jaar, van 1903 af, speelde hij in het eerste elftal van de L.A.C., daarna was De twee vrienden Henny Snijder rechtsen Leendert de Vos waren even oud. De heer De Vos, een van de oudste abonnees van 't Kleine Krantsje, woont al lang in Assen - hij is nu zesennegentig. de Leeuwarder wielerbaan, die overigens pas een jaar voor zijn overlijden openging. Overweldigend was de belang stelling voor de begrafenis, waarvoor alle verkeer in het Naauw, de Wirdumerdijk en de Nieuwestad werd stilgelegd. Al lang voor de rouwstoet met elf volgauto's en een auto, beladen met bloemkransen, van het sterf huis vertrok, was de ongeving bezet met honderden belangstel lenden. Om half een nam de droeve stoet haar weg via de Wirdumerdijk, het Zaailand, de Prins Hendrik straat, de Stationsweg en de Schrans naar de Huizumer begraafplaats en overal stonden belangstellenden om een glimp op te vangen van Henny's laatste reis. Op de dodenakker zelf zag het zwart van de mensen en terwijl een warme septemberzon het kerkhof overgoot raakten de an- wezigen diep onder de indruk van de plechtigheid. De sprekers, die naar voren tra den, Mr. M. E. Hepkema voor Frisia, de heer A. C. Nubé voor het Leeuwarder Mannenkoor, de onder-commandant F. Staudt van de Vrijwillige Landstorm en Ds. F. H. Bruins, Hervormd pre dikant, getuigden van de nobele Ook bij de Vrijwillige Landstorm was Henny Snijder een graag geziene figuur. Hier zit hij in het voorste gelid-het is de tweede man van links. jovialiteit, de trouw en de vader landsliefde van de verscheidene. Onder de kerkhofgangers be vond zich natuurlijk ook Hen ny's vriendin Annie Pen - met haar zou Henny Snijder in no vember van dat jaar zijn ge trouwd. Op een zomerdag in '36 zat de caféhouder Siderius op de hoek van de Langemarktstraat en de Westerkade 's morgens om ze ven uur rustig te praten met een klant, toen er plotseling een on gewenste gast binnenkwam: tot grote schrik van beide mannen sprong er een koe dwars door de ruiten en over hun tafeltje heen de gelagkamer in. Daar begon het dier heen en weer te rennen, waarbij het inte rieur niet werd ontzien - terwijl alle aanwezigen doodsangsten uitstonden werden tafeltjes om ver gegooid en stoelen gekraakt. Door de voordeur open te gooi en trachtte de heer Siderius het koebeest naar buiten te loodsen, maar net toen dat leek te lukken raakte een van de bediensters zo van streek, dat zij van haar stok je ging: zij viel tegen de deur aan, waardoor de kastelein in het portiekje tegen de vloer beland de en de doorgang voor de koe werd versperd. Toen koos de koe zelf een ande re weg. Weer sprong het dier over een tafeltje en door de ra men heen en nu kwam het dier op de Westerkade terecht, waar het nog even een fiets verpulver de. Eindelijk gepakt, bleek het dier zich nauwelijks te hebben ver wond. Maar de kastelein bleef met de brokken zitten en het duurde op deze vrijdag nog lang voor de gemoederen in het café tot beda ren kwamen.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1984 | | pagina 5