PEPERSTRAAT- LUIFELSTRA AT AL VANOUDS EEN VERBINDINGSSTRAAT CITY NIEUWS BEKENDE PEPER- STRATERS lllllllllllllll RA, RA, WAAR IS DE STEEG IN PEPERSTRAAT? CITYLEEU\Y.-fRDENCITYLEEU\YARDENCITYLEEU\YARDE\CITYLEEU\YARDE\CITYLEEL'\YARDE\CITYLEEU\YARDE PEPERSTRAAT PRIJSVRAAG CITYLEEUWARDENCITYLEEUWARDENCITYLEEUWARDENCITYLEEUWARDENCITYLEEUWARDEXCITYLEEUWARD Er hebben in de loop der tijden natuurlijk tientallen "nering doenden" in de Peperstraat ge woond, van wie de namen zijn vergleden in de mist, die ons van het verleden scheidt. Maar sommigen bleven toch tot de dag van vandaag bekend, ook al is het lang geleden, dat deze Peperstraters hier de kost ver dienden. In het midden van de achttiende eeuw was er in de Peperstraat een drukkerij, waar "De Zaad- zaaijer" uithing. Hier begon de toen zeer bekende boekdrukker Abraham Ferwerda in 1752 met het uitgeven van de "Leeuwar der Saturdagse Courant". De verschijning van dit blad op de zaterdag alleen breidde zich later uit tot de hele week: de Leeuwarder Courant bestaat nog steeds en is nu het oudste dagblad in ons land. in 1756 woonde er in de Peper straat een Sara le Fort, die Franse les gaf, breionderwijs en "onder- rigt in alles wat tot de opvoeding van een jongejuffer behoort". Rond de eeuwwisseling waren in de Peperstraat erg bekend, of zo men wil berucht, de staankroeg- Ook het paard van de Gemeen tereiniging kwam graag in de Pe perstraat. De viervoeter werd er op allerlei lekkers onthaald. De Peperstraat mag dan honder den jaren oud zijn, de straat is toch jonger dan de meeste ande re, westelijker gelegen straten in onze binnenstad. Vanouds is de Peperstraat een verbindingsstraat geweest tussen het oude en het nieuwe gedeelte van Leeuwarden. Vormde het Naauw een enge doorgang voor het waterverkeer, de Peperstraat was dat voor de rijtuigen. En in beide doorgangen moet het in die oude eeuwen altijd druk en levendig zijn geweest. En rumoe rig soms ook: van het Naauw weten we, dat de schippers el kaar daar dikwijls scheldend de voorrang betwistten, van de Pe perstraat mogen we vermoeden jes van Pranger en Van der Noord. Veel arbeiders begonnen hier hun werkdag al voor het kraaien van de haan met het nuttigen van hun eerste slukjes. In de twintiger jaren was er in de Peperstraat een zaak van "Vrouw Hurkuuk" in vis en groente en fruit, toen geëxploi teerd door de familie R. de Jong, waarvan mevrouw een heel bij zondere vriendschapsband had met een paard. Kwamen de man nen van de gemeentereiniging in de straat om de asemmers te legen, dan was hun paard ge woon niet meer te houden: het beest liep meteen naar de vis- en groentewinkel, waar het dan op allerlei lekkers werd onthaald. Zag men het paard niet direct aankomen, dan hep het beest dikwijls al half de winkel binnen. Bekend in de Peperstraat waren in vroeger jaren ook de goud smidwinkel van Visser en de zaken in dameshoeden van Romkes en Wahle, de schoen winkel van Ket en de boekwinkel Eekhoff op de ene en de drank zaak van Louw Dijkstra op de andere hoek van de straat. En van de latere winkels willen we dan nog noemen het filiaal van "De Noorder Post", de man denmakerij en winkel in visserij- benodigdheden van Riedhorst en de kleine boekwinkel van Mul der, die nog maar kort geleden verdween. dat het voor de koetsiers van de vigelantes en victoria's van vroe ger evenzeer een vruchtbaar ter rein voor kleine twisten om de voorrang is geweest. Bleef er in het Naauw nog wel een enkel monumentaal pand uit de achter ons liggende eeuwen bewaard, van de Peperstraat kunnen we dat helaas niet zeg gen. Over de zuidelijke gevel wand behoeven we al helemaal niet te praten. En ook wat de andere kant betreft is het zinloos, op zoek naar tastbare herinneringen aan vroeger tijden, de blik om hoog te werpen. We kunnen ons hier dus blijven concentreren op de winkeletalages op een lager niveau. Maar ook dat blijft de moeite waard! Een speciaal prijsvraagje ter gelegenheid van de ingebruikne ming van de Peperstraat als "Luifelstraat": onder de lezers, die ons kunnen vertellen, wat er wordt bedoeld met hetgeen er in het hiernavolgende gedichtje naar voren komt, zullen wij drie prijsjes verloten, een eerste prijs, een exemplaar van het boekje 'Populaire Leeuwarders' plus een exemplaar van het boekje 'Leeuwarden, ach ja, zo was het...", een tweede prijs, "Populaire Leeuwarders" en een derde prijs: "Leeuwarden, ach ja..." Hier komt het probleempje: Wie door de Peperstraat gaat komt mij voorbij Ik heb vrijwel de vorm van een ei Ik ben bekend bij zekere dieren Ik zit 32 passen vanaf Van Wieren En 12 passen vanaf de Firma B. Zeg nu niet te gauw nee Maar bedenk eens, wat ik kan zijn En win een prijsje, al is het maar klein. Oplossingen, uitsluitend schrifte lijk, binnen veertien dagen naar de redactie van 't Kleine Krants- je, Vredeman de Vriesstraat 1, 8921 BP Leeuwarden. Wie wil weten hoe de Peperstraat er dik vijftig jaar geleden uitzag hoeft maar tien stappen verder te lopen om een blik op de Oude Oosterstraat te slaan. Peperstraat en Oosterstraten waren in vroeger tijden precies even smal. Ja eigenlijk nog smaller dan de Oude en de Nieuwe Ooster straat nog steeds zijn, omdat heel veel panden aan beide kanten toen nog in het bezit waren van een eigen stoep en zelfs ook nog van stoeppalen soms. Met de ruimte, die de stoepen openlieten moest al het doorgaand verkeer het maar doen, de voetgangers en de fietsers en de hondenkarren en de paardenwagens ook. Alles wat van de Wirdumerdijk en de Nieuwestad kwam en in het oosten of noordoosten van de stad moest zijn ging dus door het Naauw of de Peperstraat - geen wonder, dat de Peperstraat een van de drukste (maar ook gezelligste!) straten in het centrum was. Aan het eind van de twintiger jaren vond men dat het met de drukte in de Peperstraat de spuigaten begon uit te lopen en in 1930 viel toen het raadsbesluit de straat zeer aanzienlijk te verbreden. De gehele zuidelijke gevelwand, inclusief enkele belendende panden aan Weaze en Wirdumerdijk, werd ge sloopt en vervangen door een rij nieuwe winkelpanden plus bovenwoningen. Zo ontstond de brede Peperstraat, waaraan we de laatste vijftig jaar al weer helemaal gewend zijn geraakt. En die dus nu opnieuw een verandering ondergaat, zij het dan niet zo'n ingrijpende als destijds. Wij hebben altijd gemeend, dat de Peperstraat een van de weini ge straten in onze binnenstad is zonder een enkele steeg. Maar nu hebben we ontdekt, dat er toch wel degelijk een is, al valt die eigenlijk helemaal niet op. Deze overdekte en met een deur afgesloten steeg maakt deel uit van het pand van het Snoepwin- keltsje en loopt door naar de achterkant van het modemaga zijn van De Bruin in het Naauw. De bevoorrading van deze firma De Bruin geschiedt dan ook nog altijd door de steeg in de Peper straat. Zou dan dat Naauw de enige steegloze straat in de bin nenstad zijn? Maar in zekere zin worden de wijzers van de klok weer wat teruggedraaid: de nu aangebrachte luifels brengen de gevel- wanden weer dichter bij elkaar en de intimiteit, eens zo kenmerkend voor de smalle Peperstraat, keert vandaag in de brede Peperstraat terug. Een interessante ontwikkeling!

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1984 | | pagina 9