HET VAKANTIEEILAND AMELAND "VOOR MIJ ONVERGETELIJK" *0$ Met de Friese taal kom je dan ook op het eiland niet ver. De eilan der antwoordt in een eigen taal tje, beslist niet van Friese origine. Waarom weigeren zij zich als echte Friezen te profileren? Soms denk ik danhebben de Vikingers eens dat eiland veroverd en zich daar blijvend gevestigd? Hoe het zij, het is daar op dat eiland een eigen slag. Niet zonder grandeur. Eén van Amelands grote zonen was de onvergetelijke kardinaal De Jong die onverschrokken de Duitse bezetter in het aangezicht weerstond. CENTRALE PLAATS Nes, de centrale plaats van het eiland, heeft een prachtig dorps beeld. Wie met de boot komt aanvaren wordt altijd weer op nieuw geboeid door dat dorpsge zicht met die toren, dat kerkje en die molen, verscholen in de hoge bomen. In Hollum staat nog altijd de vuurtoren met één van de sterkste zwaailichten van Euro pa. Een wachter over één van de gevaarlijkste kusten van Neder land. Hier zijn vele bekende schepen vergaan. Nog lang heb ben ze in Friesland 'Aletha' wijn gedronken toen de voorraad van Voor Leeuwarders was en is Ameland hét vacantie-eiland. Kimp van de melksalon aan de Nieuwestad heeft dat tijdig ge zien. In de twintiger jaren zette hij een busdienst, de LABO, op tussen Leeuwarden en Holwerd. Daar wachtte aan de pier de veerboot naar Nes met de beken de kapitein Jongsma. In die tijd bouwde op Ameland zelf, de firma Wits enkele 'noor- se' huisjes voor vacantiegangers aan de Badweg van Nes naar het prachtige Noordzeestrand. Daar stond als een baken aan zee: 'Scheltema', een naam op zich zelf. Het had een eigen sfeer, niet het minst door de man, die daar resideerde, een 'Amelander' in hart en nieren. Later werd aan de overkant van de weg 'Steinvoor- te' gebouwd. NEPTUNUS Of Neptunus, de zeegod, jaloers was op deze voorposten, die daar hoog op de duinen, zijn geweld schenen te tarten, weet ik niet. Maar de branding en de woeden de golven beukten daar wel zo lang de kust tot de beide gebou wen door de zee ondermijnd, weggleden in ruïnes. Ameland was een paar markante punten kwijt. Het heeft de vele vacantiegan gers niet van het eiland wegge houden. In het hoogseizoen kun nen de boten van Holwerd naar Nes de drommen reizigers nau welijks aan. Ze nemen hun auto's ook nog mee. Naar ik hoorde is de firma Wagenborg van plan nog grotere boten in te zetten. Die naam waarborgt goede koers door de vele geulen in het Wad. In de zomer als alles op Ameland tot de laatste plaats is bezet, wordt het eiland schier wegge drukt in het Wad door de menig te van de extra-bewoners. Eén ding is gelukkig. De moderne tijd heerst op Ameland nog niet zo oppermachtig, dat de oude intrinsieke waarden van het ei land totaal zijn verdwenen. Daar zorgen de oud-Amelanders wel voor. Die laten zich niet opjut ten, houden hun eigen aard en aanleg. De bevolking heeft ook een half jaar om van de invasie door de mensen van de vaste wal, te bekomen. Het eiland hoort bij Friesland, maar voor de Amelan ders is dat maar ten dele waar. Zij voelen zich geen Friezen. zet. Aan het Noordzeestrand worden de duinen met grote zorg beschermd. De dijken aan de Wadden zijn bijna allemaal op Delta-hoogte. ROMANTIEK Wat Ameland zo mooi maakt zijn voor mij ook de bossen. Staatsbosbeheer houdt ze prach tig in stand. Iets van de eerste romantiek uit de twintiger jaren, toen wij de pasgeplante bomen ieder jaar boven ons uit zagen groeien en we altijd weer verrast uitkwamen bij dat onvergetelijke 'hazeweitje' is nu wel voorbij. Maar de herinnering blijft. Wat er nu nog staat wordt zorg vuldig bewaakt en biedt beschut ting tegen de winden, die aan de kusten van ons land nooit rusten. En dan dat strand. De vervuiling langs onze Nederlandse kust in het westen, die ook de zee bij de Wadden-eilanden meer dan eens grauw kleurde, schijnt iets terug gedrongen. Dit jaar vond ik geen al te storende sporen daarvan. De zee, de branding en de einde loze deining kunnen vandaag ook de meest opgejaagde mens van onze eeuw de rust bieden die hij nodig heeft om de vaart van het leven bij te houden. Vanaf 1916, toen we in Hollum de Duitse zeppelins in de lucht za gen voorbijvaren op weg naar Londen om die stad te bombar deren, later ieder jaar tussen 1922 - 1936 en niet het minst na de oorlog büjft Ameland voor mij onvergetelijk. Amersfoort J. v. d. Linden dat vergane schip: de West- Aletha, allang op was. Nog jaren daarna markeerde aan het noordzeestrand een hoge mast de plaats waar dit schip was vergaan. Maar ook die mast is verdwenen. Wat de zee opeist, neemt ze helemaal. Ameland leeft in een liefde-haat verhouding tot de zee. Menig walvisvaarder uit vroeger tijden werd gecommandeerd door een Amelander zeerob, die als eens Odysseus steeds weer terugkeer de naar zijn 'Ithaka', het land van zijn dromen. De unieke 'com mandeurshuizen' in Nes vertel len nog hun mysterieuze verha len over deze grote tijd. De nazaten van deze mannen die de wereldzeeën bevoeren, be mannen nu nog de reddingsboot van Ameland, die door de eeu wen heen een grote naam maak te. Een oefening van de reddings boot was en is, vooral voor land rotten, een indrukwekkend ge beuren. Sterke vierspannen paarden trekken de boot naar het strand, de in die noodgevallen woedende branding in. Door een tragisch ongeluk ver dronken enkele jaren geleden verscheidene paarden. Heel het eiland rouwde om dat ontstellen de verlies. Een monument be waart de herinnering aan deze trouwe dieren, die in hun red dingsdienst voor mensen, zelf omkwamen. Het gevecht met de zee wordt op Ameland als op de andere Wad- den-eilanden verbeten voortge

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1984 | | pagina 5