LEEWADDERS, WAAR IS DIT BLAUW WIT VAN TOEN HERINNERINGEN AAN M'N JEUGD CD Dit is de nieuwe opgave voor onze fotoprijsvraag "Leewadders waar is dit?" Oplossingen, uitsluitend schriftelijk, binnen veertien dagen naar de redactie van 't Kleine Krantsje, Vredeman de Vriesstraat 7, 8921 BP Leeuwarden. Uitslag over vier weken. Onder de abonnees, die ons het juiste antwoord geven, verloten unj een exemplaar van het boekje "Leeuwarden - ach ja, zo was het..." met zestien zeer fraaie foto's van de stad uit een lang ver vlogen tijd. Op een septembermorgen met knap weer stane ons maten, op Fokke na, weer es bij de brug. De onderwerpen wissele snel: een tukje na eten, landbouwten toonstellingen, de bende in'e stad, de komputers en de werk- loashied. En tot slot ken je leze wat je op een boat achter de Prinsentuun beleve kenne. Daar gaan se weer: Tabe Ruutsje, Sjouke Sukerslak, Wiebe Poats- je, Lange Marten, Minne Mager en Groate Geert. Groate Geert: Wobbe is weer afset met sien admeraalskip. Ja, end augustus pas, dat die hewwe de mooiste rite fan de hele seu- mer mooi metsnipt. Se waren ook soa bruun as een Turk suden je froeger segge. Minne Mager: Nee, dat ken fan- daag de dag niet altijd meer lije. Krimmennére en diskrimmenére bedoele jou. Mar we hewwe nog es gesellig bij hun achter de tuun sitten. Dou niet wel, Tabe? Tabe Ruutsje: Nee, op middug bin ik soa aktief as een non. Op non-aktief. Mien klein grapke. Na't eten een paar uurkes plat. En dan oek ferders wat kalm an. Dat foldoet mie skoan. Lange Marten: Geliek hest, Ruutsjeman. Ik doen dat tuus oek altied. En in'e karrefan oek wel gauw es. Alleen as ik dan wat te rimpen overend flieg, stoat ik mie de has....eh. de kop wel es. Mustou gnieze, Sjouke? Sjouke Sukerslak: Ja, want ik sien dat foor mie. Dou leist daar nofluk te snurken en te dromen. Butendeur gaat er een brommer of soa knallen en Marten fliegt overend... boem, raar woord.... Wiebe Poatsje: Was Fokke der nog een dag wat tussen uut, Min ne? O, met de swager fan Sientje en sien frouw, die hier weest bin- ne met die Agrikanabeweging, son tentoanstelling fan de boeren en soa. Tabe: Liep niet altied even druk loof ik. Ik heb der niet weest, mar in froeger jaren wel Ik weet nog wel fan een tentoanstelling op ut Fonteinland en de Wille- mienebaan. Ouwe Emma was der oek nog. Minne: Das al mooi lang leden dan. Ik denk dat de helft fan de Liwwadders niks meer weer fan Fonteinland en Willemienebaan. Of fan Emma en Poepke-Hen- drik. Geert: Wie is Poepke-Hendrik? O, noemden se Prins Hendrik wel soa. De groatfader fan Bea trix. Omdat ie een Duutser was. Soa ken ik nog wel een paar. Mar se segge nooit Poepke-Claus. Die is weer aardig opknapt, hé? Sjouke: Sukken hewwe de tied oek wel om uut te rusten. En oek wel geld foor fersterkende mid dels. Ons fader nam, as ie wat half was, een klopt ei met een konjakje. En roggebrood met heel fet spek of griuwen. En Haarlemmer oalie. Wiebe: Allemaal tegeliek? O, ik su te meensen segge. Mar och, Tabe, ik fien de hele stad een tentoanstelling. Bergen sand as dunen, loopgraven, tegels en ste nen en buizen. Je breke je hier en daar de poatenü Marten: Mar mooi matteriaal om met te werken. Ik trof bij de Beurs een oud mantsje die had fieftig jaar leden met holpen om Cambuur an te leggen. Hij sei: son mesiene hadden wij hewwe mutten. Mar ja, soa feul te gau wer weer in'e steun. En mar stempeleü Tabe: En dat is nou weer de sie- tewaasje mannen. Komputers en noem mar op. Mooi en makluk, mar ut nimt meensen ut werk af. Ik weet wel, jou kere dat niet, mar ut houdt je wel bezig. Hoe siene jimme dat nou? Sjouke: Korter werken is prima. Een paar uur per dag. Mekaar wat aflosse. Of mar een paar da gen in'e week. En langere fe- kaansjes, krekt as de skoalen. Dat geeft wel een hoop frije tied. Geert: Dan mar overal in'e stad, net as wij hier, plakken of gebou wen, waar jou gesellig ouwehoe- re kenne. Of andere dingen doen. En dan overdag es op fe- ziete en savus mooie stukken op'e tee-vee, wik mar segge, sak mar segge. Marten: Jonges, jonges, wat bin jimme an 't fanteséren. Nou laat ik de senteraasje wel even buten beskouwing, mar ik wil helemaal nooit op feziete. Savus niet en overdag niet. En ik wil overdag oek tee-vee met een hoop foet- ballerij. Dat is trouwens oek niet meer wat ut weest is. Wiebe: Ut komt wel soa't ut komt. De hoge heren beslisse wel. Wat ik mie dan wel es af- fraag: wie binne ut hoogst. De menisters, of die lui uut de Twee de Kamer of de bazen fan de banken en de groate febrieken. Hoe siestou dat, Tabe? Tabe: Dat is de hamfraag seit mien ene skoanseun dan, en ik wil em dan niet frage waarom ut een hamfrag is, en gien relade- fraag of een karbenadefraag. Nee, hij kiekt es gewichtig, en dan wiest ie naar mie, en seit: Pa, de hamfraag is.... Minne: As ik dat soa hoor, dan doet ut wat eigenwies an. O, dat fait met. Mien ene dochter komt op 't heden met een fent tuus, die niet eens Liwadders prate -Wil. Heel hoog uut 'e boom. En dan ik er heel plat teugen in! Wiebe: Dat fon ik soa mooi toen we op 'e boat bij Wobbe saten. Mooi in 't skaad, glaske bier en al soa meer. En toen kwam daar son joekel fan een kruser an met son deftig heer an 't stuur, fan top tot toanen in ut witste wit uut 'e reklame. Sjouke: Ja, 't is oek soa. Die must in 'e bocht bij de Singel- straat foor twee reesboatjes uut- wieke, en toen skoat ie soa op de wal af, en dat skilde een haar fan een oud wief.... Marten: Ja, dan had Wobbe sien boat een beste klap kregen. Wobbe mooi kwaad, en die brul de teugen die fent: Hee, meelpu- de, was mar bij Koopmans onder de sakken lopen bleven. Dou hest ut faren seker in de Kalk- sloat leerd. Minne: Och, hij docht, dat suurtsje in 'e anbieding ferstaat mie toch niet. Mar we hewwe ons later rot lacht. Want die man ferston em wel as oud-Liwadder en die skriwde.... ja, hoe gong dat oek al weer, Geert? Geert: Hij sei: Hou die stil je! Ik sien soa wel an dien kop dast in de Bargesteeg geboren bist. En Mijn herinneringen gaan terug tot een leeftijd van ongeveer drie jaar. Ik speel voor ons huis. We wo nen op een hoek tegenover de Tweede Kanaalsbrug, het laatste huis van een lange weg langs het kanaal, beginnend bij de Eerste Kanaalsbrug. WIEKJE Wiekje, het melkmeisje, komt er aan; over haar schouders draagt ze een houten juk, waaraan twee lege emmers hangen. Ze heeft haar melk uitverkocht. Ik ken haar goed, want moeder is de eerste, die 's morgens melk van haar koopt. Ze komt naar me toe en zegt, „Gaat Sippie met Wiekje mee naar huis?" "Ja„ zeg ik dadelijk en ik moet met mijn kleine hand je erg reiken om de hare te vat ten. We gaan over de brug, langs het huis van de brugwachter naar de kleine arbeidershuisjes daarnaast. De huisjes zijn met de achterkant tegen elkaar ge bouwd, aan de voorkant is een tuintje. Halverwege het rijtje, aan de achterkant gaan we naar binnen, 'k word daar op een stoel gezet bij de ronde tafel en ik zie een donkerblauw gekleurd tafelzeil met een rand van rode bloemen. Met snoep word ik vol gestouwd die ouwe sokken mutte seker die roestige praam uut 'e tied fan Markus Aal uuthoze foor een paar luzige glaskes bier. Ik hew wel wat beters onder de kurk, sei-die toen inenen. En ja, later kwam ie ut afdrinken met nog twee maten, wik mar segge, sak mar segge. Vlga en dan zegt op een gegeven ogenblik Wiekje: „En nu breng ik Sippie weer naar huis!" Maar onderwijl heeft zich een klein drama afgespeeld. Ik word' vermist. Mijn zusje, zeven jaar ouder dan ik, vraagt bij mijn vriendinnetje, Janke Wagenaar, die op de ande re hoek van de straat woont of ik daar ben, of misschien bij de bu ren. Nee, niemand heeft me ge zien. Mijn zusje gilt van angst, al maar mijn naam roepend. Ze is erg overstuur, het overlijden van het vorige zusje ligt nog vers in haar geheugen. Moeder, mijn zus Taetske en de buren lopen te zoeken langs de sloot naast ons huis bij de boerderij van Simmer en langs het kanaal. VERDRONKEN Men vermoedt, dat ik verdron ken ben. Moeder, mijn zus en ook anderen lopen te huilen. Ineens ziet men Wiekje met mij op de brug en moeder sluit me blij in haar armen. Nu, meer dan zeventig jaar later begrijp ik nog niet, waarom Wiekje mijn moeder niet heeft gevraagd of ik met haar mee mocht naar haar huis. Sippie De Christelijke Voetbal Vereniging Blauw Wit '34 heeft een dezer dagen haar gouden jubileum kunnen vieren. De foto, die wij hierbij afdrukken, is gemaakt in het oorlogsjaar 1944, toen de vereniging dus precies tien jaar bestond. We zien de bestuursleden B. Beers, K. Broersma, Broersma, J. Veldkamp, joh. Broersma, Sj. Lodema en AL Eygelaar.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1984 | | pagina 9