DICKVANDERHEIJDE JR/REKLAME GESPREKKEN OP DE HERINNERINGEN AAN M'N JEUGD LEEWADDERS, WAAR IS DIT rinova tel.058-128739 gevoge wijnen st.jacobsstr.23, Ieeuwarden ST. JACOBSSTRAAT* LEEUWARDEN adviesbureau voor reklame en publiciteit jozef isr?ëlsstraat 10 Ieeuwarden 058—124984 De mannen bij de brug hore uut Groate Geert sien mon goed nijs: hij hèt weer werk. Dus even klasjenére over werk nou en werk froeger. En wat er froeger anders was, as fandaag de dag. Mar die selde Geert ken oek klie- rig weze, en dat fertoant ie weer as Fokke een smout ferhaal doet, dat met kaatsen ferband houdt, Fokke poerrazend en Geert loopt fut en dan komt de uuts- mieter diz keer. Lees mar bij Tabe Ruutsje, Sjouke Sukerslak, Wiebe Poatsje, Lange Marten, Fokke Vutman, Minne Mager en foorlopig foor 't laast Groate Geert. Tabe Ruutsje: Wete jimme oek één, die een folkstuuntsje over- nimme wil? Nee, Geert hèt mie mooi holpen fan't seumer, mar hij foelt er niks foor, om self één te hewwen. O, hij is der nog niet? Minne Mager: Nee, hij had gis- teravund weer een min sin. Ik trof em op een ferjaarsfeziete, en daar sat ie weer te lekskooien en te narren. Daar beleef je wat met. Sjouke Sukerslak: Ja, soms hèt ie dat hé? De ene keer staat ie gesellig met te ouwehoeren, en een andere keer hangt ie ons om stebeurt in 'e bek. En dan ken ie ferrekte sneu weze. Fokke Vutman: Ja, dat hèt ie mij laassen oek es flikt. Ut gong over belasting en ik lei wat uut. Ut ouwe fak nog hè? Mar hij wist ut weer beter en op laast seidie dat wij der met sin op uut waren meensen te fillen en te strupen. Lange Marten: Ja, dan suust em een slag foor de hassus geve, soa groat as ie is. O, daar sien ik em ankommen. Mar es afwachte, hoe ut weerglas staat. Ut is mar goed dat wij niet allemaal soa binne. Wiebe Poatsje: Och nee, an ons allemaal mekeert oek wel wat, mar we hewwe 't hier altied ge sellig had. We stane hier wel niet soa faak meer as froeger, mar de keren dat we.... Groate Geert: Morren mannen. Dit sal foorlopig wel de laaste keer weze, want ik hew weer werk kregen. Fannemorren kwam mien ouwe baas langs, of ik Maandag weer beginne kon. Tabe: Jonge Geert, dat is een stuk butter in 'e brij. Ja, hier en daar in 'e bouw wil ut nog wel es wat beter wurre. O, is 't in Drachten. Nou ja, daar woane oek meensen. Sjouke: Dat is een heel plak wur- den. Dus Geert weer an 't werk. Ja, die tieden hewwe wij had. Ut hoeft fan mij oek niet meer. We hewwe lang genoeg hard werke mutten. Of niet soms? Marten: Dat harde werken is der niet meer bij. De meensen binne feul noflukker wurden. Ik merk ut wel an mien kleinkienders. Die lache je suver uut as je over froeger prate. Ouwe lulferhalen segge se dan. Fokke: De toestanden binne oek niet te fergelieken. Ik sei dat fan- neweek nog teugen Sientje toen we een konténer kregen fan de Reiniging. Froeger aswagens met peerden der foor. Fan die grou- we Belgen, docht ik. Wiebe: En se waarskouwden de meensen met een groate rattel. En eikeneen had sien eigen soort asfat. En daar sat oek echte as in. En de tonnemannen niet te fer- geten. Geert: En dat is met jouw ge- reedskap oek soa, wik mar seg ge, sak mar segge. En de métere- jalen die jou bruke. Mar eerluk is eerluk, ik hew der wel weer sin an. Niet alleen om de dienst. Minne: Dat ken ik mei skoan begriepe. Ik bin nou een jaar of wat in 'e W.A.O., mar soms brandt ut mie in. Mar ik bin soms gien stuver weerd. As ik dan een krant op til, gaan ik deur mien rug. Klein grapke, maar toch.... Sjouke: Ik hoorde dat laassen nog es fan een ouwe kaatser. Hij had in gien jaren speuld, en hij su nog es een spultsje doen met een paar ouwe maten. Even gong ut goed, mar toen sloeg ie een bal uut ut perk, en mis was 't! Tabe: Die kaatserij is nou seker weer aflopen. Ja, ik hoorde mien buurman een heel skoft leden over de OldehovepartijIk docht eerst dat ie een nije pertij be doelde, in 'e pollentiek, foor de belangen fan de stad of soa, mar nee, ut gong over kaatsen. Fokke: Mien skoanfader, fanl mien eerste dan hé, was oek eenl groat leifhewwer fan kaatsen.! Hij hèt mie één keer soa lang om I 'e kop seurd, dat ik es met gon- gen bin naar die Oldehovepertij. Op Sonnenborgh. Marten: Daar speulde fer foor de oorlog de Klomp. Toen waren de Delgrossos nog in de folie fleur. Eén hét daar sien poat, nou ja, sien been es broken. En ik meen een sekere Siep Edens oek. Fokke: Hij leit mij de saak uut, en ik kieke. Na de eerste oploop of omloop, soa hiet dat, was 't even skoft. Hij sei: salie'we even naar de Bontekoe lope; ik hew suver dust. Ik fon dat wel best; ik had oek dust. Wiebe: O ja, de eerste Bontekoe was oek niet soa fer weg. Daar hewwe loof ik Bekemas in sitten. O nee, dat was die andere. Hier sat een sekere Oele, as ik ut goed hew. Met een tennusbaan. Fokke: Affijn, wij saten daar met een mooi ploegje. Oek wel kun de fan de ouwe man. Dus een rondsje fan die, en een rondsje fan die. En wat kees en wat wust. En smout prate en best hijse. We hewwe gien kaatser en gien bal meer sien. En mooi laat tuus! Geert: Weest wat ik nou niet begriep, Fokke? Dat suks ge beurt met een man, die neffens dij gek met kaatsen is. Die laat toch niet een groate pertij sloe- pe, omdat ie an 'e rol gaat? Suks wil der bij mij niet in, wik mar segge, sak. Fokke: Dus ik staan hier te lie gen wuustou bewere? Nou sal ik dij één ding es liek in dien eigen- wieze rot Tabe: Ho, ho, mannen, niet soa opgelopen. Late wij hier bij de brug nou wiezer weze as die ouwe pommeranten in Moskou en Ammérika. Toe nou, Geert. Ja, nou loopt ie weg. Minne: Laat em mar drave. Ik hoop dat ie lang, mooi lang werk houdt. Dat is dan mooi foor de Wee-wee. Die skilt ut geld, en ons hier een mooi poepke arge- waasjeüü Vlga. y 'tvoeae'i stond er aan het Ruiterskwartier een hele reeks herbergen met namen als Het Metalen Kruis, 's lands Welvaren, De Blaauw Poort, Hét Graauw Paard en De Roskam. Deze herbergen herin nerden aan de tijd, toen hier nog de veemarkt was. De enige hore cazaak, die hier is blijven staan is het Friesch Koffiehuis. Ik ben drie en een half jaar als mijn broertje wordt geboren. Mijn zus Taetske en haar vrien dinnetje Pietje Rozema mogen met de baby in de wagen gaan rijden. Ze zijn nog maar tien jaar oud en na een tijdje vinden ze het zeker een saaie bedoening - ze verzinnen nu een spelletje. De wagen wordt op afstand heen en terug geduwd en dan door een van beiden opgevangen. Maar plotseling raakt deze uit zijn spoor en valt om. Als vastge nageld staan we met z'n drieën op de weg te kijken. De ingebakerde baby rolt langs de graswal naar beneden en als we verwachten, dat de baby in 't kanaal zal plonzen, wendt het lijfje, misschien door een onef fenheid in 't gras, plotseling naar links en blijft liggen voor de pad- destoelvormige paal, waar de schepen aanleggen. Dit is zijn be houd! Als mijn broertje Jan weer in de wagen ligt zegt mijn zus met een vermanende vinger omhoog: „De seist het niet teugen moeke hoor, de seist het niet!" Nou, dat vind ik gek - 't is juist zo'n mooi voorval om te vertel len. De volgende dagen weegt het geheim me zwaar. Ik kan het haast niet meer voor me houden en dan vertel ik het aan tafel. Ik probeer het gebeurde vanaf het begin te formuleren, maar dat lukt me niet, ik kan de goeie woorden niet vinden en terwijl mijn moeder en mijn zus me ver baasd aankijken zeg ik: „Jan viel uit de wagen en rolde bijna in het kanaal, maar de paddestoel hield hem vast." Mijn zus, bang dat ik meer zal vertellen en benauwd voor een eventuele reactie van moeder, zegt niets. En mijn moeder. denkt, dat ik fantaseer - hoe kan zo'n kind nu vanzelf uit de wagen vallen? Niemand zegt meer wat en ik schuif de stoel opzij en ga weer spelen, terwijl ik een grote op luchting voel het geheim kwijt te zijn. Gelukkig krijg ik van mijn oude re zus geen uitbrander meer. Be grijpt ze, dat het grote geheim een te zware belasting voor me was? Sippie. Dit is de nieuwe opgave voor onze fotoprijsvraag "Leewadders waar is dit?" Oplossingen, uitsluitend schriftelijk, binnen veertien dagen naar de redactie van 't Kleine Krantsje, Vredeman de Vriesstraat 1, 8921 BP Leeuwarden. Uitslag over vier weken. Onder de abonnees, die ons het juiste antwoord geven, verloten wij een exemplaar van het boekje "Leeuwarden - ach ja, zo was het..." met zestien zeer fraaie foto's van de stad uit een lang ver vlogen tijd.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1984 | | pagina 19