Jocc iel Friesland Bank Uw eigen bank WAARDERING Hiermede wil ik mijn oprechte waardering uitspreken aan het adres van de heer Schoustra, Hoofdredacteur van 't Kleine Krantsje, voor zijn onbevoor oordeeld optreden inzake de kwestie omtrent de "Ordinaire klap op Goerings kop". Hij gaf iedereen het volle pond zonder enige terughouding. Vol gens mij was dit een onmogelijk verhaal, daar ikzelf op het vlieg veld werkzaam was op de Afde ling "Landwirtschaft" en de werkbazen iedere dag bij ons op kantoor verslag van alles op 't vliegveld of liever van het ter rein, waar de arbeiders werkten, uitbracht. Op zondag was er geen één ar beider of baas op het vliegveld aanwezig. Ik vraag mij af, hoe deze anonieme persoon daar dan 's zondags aanwezig was. Wij, kantoorlui, moesten elk op zijn beurt, daar 's zondags op ons kantoor aanwezig zijn. Was er toen iets bijzonders ge beurd, wij zouden dit beslist wel geweten hebben. Zo herinner ik mij nog als de dag van gisteren, dat op een mooie morgen in april wij 't terrein op liepen terwijl hoog boven ons een vliegtuig ronkte, plotseling kwam dat geronk steeds sterker tot ons door, er hing een lichte nevel over 't vliegveld, wij kon den niets zien, toen opeens een enorme klap zodat de grond tril de - en toen werd 't plots dood stil. Wij begrepen dat dat vliegtuig neergestort was en stormden naar de afsluitboom van het vliegveld, maar werden al spoe dig teruggestuurd door Mar- kowski, de Partijleider. In de loop van de dag kwamen de bazen met hun rapporten bij ons, toen één van hen, Hendrik (hij was bij 't Heilsleger) zei: "Nou mutte jimme es sien, wat ik hier bij mie hew skrik niet en praat der nooit over." Hij haalde zijn zakdoek uit zijn zak, vouwde die open en toonde ons een stuk van de onderkaak van die piloot, die dezelfde mor gen neergestort was. Met afgrij zen staarden wij naar dikbloedi ge restant van de totaal uit elkaar geslagen mens. De vlieger had zijn dienst erop zitten en cirkelde nog even bo ven de "Flugplatz". Waarschijn lijk is ondertussen die morgenne vel opgekomen en heeft hij die voor een wolk aangezien, is gaan duiken met dit droevig gevolg. Dus, heer Schoustra, zoals ik al Het waren niet alleen geallieerde vliegtuigen, die in de donkere oorlogsjaren boven Friesland verongelukten aangetoond heb, wij zouden ze ker iets gehoord hebben van die klap, desnoods van de Duitsers zelf, die ook in de barak zaten. In 't Kleine Krantsje nummer 465 schrijft J. F. Popma te Gie- kerk: "Laat hij (de zegsman) nu het verlossende woord spre ken." Daar wachten wij nu allemaal op! Leeuwarden O. de Roos ner waren v.d. Veer, Blauw, v.d. Berg (verhuisde later naar Ach ter de Hoven-hoek Vegelinstraat en had daar een wasserij) nieuwe bewoners waren fam. de Jong, Bouwman (schoenmaker), Pa- gels (slager), Mink (later in de Tuinbouwstraat waar ze een kruidenierswinkeltje hadden), Pasma en fam. Binnema. Waarschijnlijk woonde de heer Brinck aan de andere kant van het 'parkje', bij Hoving (de groenteboer) en de fam's Klein en Heeringa. BEKENDE NAMEN Zo nu en dan kom ik bekende namen tegen in 't Kleine Krants je, zoals in nummer 466 die van mevrouw Y. Siccama-Velsen. Ik herinner mij haar nog goed. Zij woonde in de Tweede Saskia- dwarsstraat en wij in de Eerste. Mijn naam is Tjerkje Geertsma. Wij woonden vlak naast Althuis, de kruidenier. Ik herinner me nog, dat Ytje zo'n mooie poppenwagen had, waar we allemaal wel wat jaloers op waren. En hadden zij ook niet een schommel in de gang, waar we wel eens op mochten zitten? Ook heeft zij het over Hennie de Jong; die herinner ik me even eens heel goed, zij is ook wel eens mijn vriendin geweest. Haar broer Hannes, zoals hij werd genoemd, was bij ons zeer bekend, we zaten namelijk alle maal in de socialistische bewe ging- Ik hoop, dat mevrouw Siccama- Velsen zich mij ook nog kan her inneren; toevallig woon ik ook in Amsterdam, al zo'n kleine veer tigjaar en het zou leuk zijn als zij nog eens reageerde. Amsterdam Mevr. Tj. Broersma-Geertsma ACHTER DE HOVEN Hoewel laat (oorzaak vakantie) wil ik ook nog graag de heer Brinck bedanken voor zijn mooie artikelen over Achter de Hoven en je kunt je dan al lezend haast niet voorstellen dat het al lemaal al zo lang geleden is. Vol gens het ingezonden stuk van Annie Santema-Kiestra (een schoolvriendin van mij) zou de heer Brinck in de Kwekerijstraat gewoond hebben en wat me nu bezig houdt is, op welk huisnum mer woonde de heer Brinck? Ik ben geboren in 1921 op nummer 10 en buren die ik me nog herin- Verder wil ik de heer Schoustra feliciteren met het jubileum van 't Kleine Krantsje en ik hoop dat we er nog lang van mogen genie ten. Annen Klaasje Bouwkamp-de Boer SIPPIE DE BOER In 't Kleine Krantsje nummer 465 staat een foto van de eerste klas van School 13b. Het "ont brekende meisje" vlak bij Juf Hendriks is Sippie de Boer, die op het moment dat de foto werd gemaakt nog in de Fabriekssteeg woonde, kort daarna naar de- Sontdwarsstraat verhuisde en in 1933 wegens oververplaatsing van haar vader, machinist bij de Spoorwegen, naar Nijmegen ging- Zij is een nicht van mij, maar er is geen contact meer. Annen Klaasje Bouwkamp-de Boer DERBY'S Nu Frisia en Friesland weer in dezelfde afdeling voetballen komt bij mij de herinnering bo ven aan een wedstrijd tegen Fri sia die wij wonnen (5-2) en ons voor degradatie behoedde. Kan het 1930 of 1031 zijn geweest? Plaatselijke derby's waren toen een niet geringe gebeurtenis, hun schaduw ver vooruit werpend. Toen wij, mijn vrouw en ik, in 1941 naar Haren bij Groningen verhuisden, ben ik lid van Be Quick geworden en met de uit die tijd vergane glorie van de Good Old heb ik nog menige wedstrijd gespeeld, zij het meer tot vermaecke dan tot geldings drang. Haren A. H. Bergsma Men kent er de Friese verhoudingen en is bereid plaatselijke en provinciale belangen te dienen. In onze archieven bevinden zich competitie-eindstanden, waaruit blijkt, dat Friesland zowel in het seizoen 1930-1931 als in het seizoen daarna in degradatiegevaar verkeerde. In '31 eindigde de L.V.V. met maar een puntje voorsprong op M.S.C. op de voorlaatste plaats en in het jaar daarna had Friesland twee punten meer dan hek kensluiter F.V.C. De forse overwinning op Frisia kan dus in beide seizoenen zijn behaald, maar zeker niet in het seizoen 1932-1933, want toen eindigde Friesland hele maal onderaan. Red. 't KL Kr. VAKANTIEKOLONIE VLIELAND Ondergetekende kan het niet la ten om even te reageren op wat de heer J. Speerstra te Beverwijk en mevrouw J. C. Boer-Lemmers uit Leidschendam in 't Kleine Krantsje hebben geschreven over de Vakantiekolonie Vlie land. Ik kan weten in welke jaren de kinderen daar zijn geweest, namelijk plusminus 1926. Ik ben ook als kind uit een arm gezin naar Vlieland gestuurd om aan te sterken. Toevallig diende mijn oudste zus bij de moeder van dominee Van der Heide, toen wonend op de Nieuwestad. Moeder Van der Heide zat na tuurlijk ook in zo'n naaikrans mee te denken over arme kin- ders, dat was zeer goed. Toen mijn vader op vierenveer- tigjarige leeftijd overleed bleef moeder met zeven kinderen zit ten; gelukkig waren de oudsten al bij een baas. Ik was de jongste en geen dikzak; vandaar dat ik ook naar Vlieland werd ge stuurd. Ik heb geen goed woord voor de Vakantiekolonie over. Over smaak valt niet te twisten. Wij moesten elke avond havermout eten; ik kreeg het niet door mijn keel. En elke avond zingen van „het zonnetje gaat van ons schei den" en dan nog danken, waar voor? Het is nu zo'n zeventig jaar gele den, maar nog maak ik me kwaad als ik denk aan die tijd, elke morgen acht uur naar Son- nega, toen hoek Koningsstraat, een bekertje melk dat daar klaar stond, en dat ik beneden aan de trap moest opdrinken om dikker te worden. Ik was nog magerder dan voor Vlieland. Over die moeder en dienstmeid wil ik niets zeggen, over de do den niets dan goeds, dus zal ik (Vervolg op pag. 11) Een moment uit de derby Friesland-Frisia in het begin van de dertiger jaren. Wie de spelers zijn? Bij de bal, dachten we, Piet Brouwer, dan doelman Zeilinga en de Frisiaan Jo Gerritsen en rechts nog een Frieslandman, die we zo niet herkennen. U wel? Zegt u het dan maar.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1984 | | pagina 4