KIJKEN LEEUWARDERS NIET ZO VAAK OMHOOG? "'T KLEINE KRANTSJE ONZE FOTOPRIJSVRAAG BEKEND PUNT IN 'T HART VAN DE STAD Zou het waar zijn, dat Leeuwarders over het algemeen niet zo veel naar boven kijkenWe zijn geneigd dat te veronderstellen na onze fotoprijsvraag van vier weken geleden, toen wij een fragment in de krant afdrukten van een foto, waarbij alleen het bovenstuk van een gevel was te zien. Heel veel lezers blijken met het herkennen van het punt de grootste moeite te hebben gehad en een soortgelijke ervaring deden wij eerder op, toen wij als onderwerp voor onze traditionele prijsvraag topgevels uitkozen. Ook toen kwamen er minder oplossingen binnen, dan wij hadden verwacht. En ditmaal was het nog zo, dat er enkele heel duidelijk herkenbare punten op de foto voorkwamen. Als we alleen al denken aan de grote letter R, die op de foto voorkwam - welke Leeuwarder zou die nog nooit hebben gezien en, sterker nog, wie zou die letter als onderdeel van een naam, nu nóg niet geregeld zien „Zo te zien de bovenetage van een lampenwinkel, maar waar?" zo vroeg de heer Th. Weda te Leeuwarden zich af. „Ik heb heel wat van deze winkels, ook uit vroeger jaren, in mijn herinne ring de revue laten passeren, Kunst in de Grote Hoogstraat, een zaak op de hoek van het Hofplein en de Beyerstraat, Luiks en Niermeyer op de Kel ders, Laagland en Bestlight op de Voorstreek, de Lampenkoning aan de Noorderweg en later in het pand van Tammeling op de Slotmakersstraat. Ik gok maar op de zaak van Tammeling, hoe wel ik er niet veel voor geef. Het is niet meer te controleren, om dat alle gevels daar zijn ver nieuwd en ik vergeefs heb ge zocht naar de leuke dakkakuit. De letters R links en W rechts zeggen mij niets of het moest zijn, dat de W van Van der Haag Woninginrichting is, die hier een etalage in een van de panden had." LAMPENZAAK De heer Weda was natuurlijk niet de enige, die aan een lam penzaak dacht. „Volgens mij is dit het pand van de Firma Laag land aan de Voorstreek" aldus mevrouw P. J. M. Keijzer-de Jong te Kampen en de heer J. L. Schoffelmeer te Wesel in West- Duitsland dacht er net zo over: „de lampenzaak van Laagland". Maar de heer C. Bruining uit Leeuwarden had een geheel an dere oplossing: ,,'t Huis is aan de Nieuwestad, waar nu Boekema in zit. Daarnaast was vroeger de winkel van Singer naaimachines. De R. van Singer kan men nog juist op de foto zien". Helaas, helaas. de duidelijk zichtbare R maakt geen deel uit van de naam Singer, maar van de naam Van den Akker en het eni ge juiste van de veronderstelling van de heer Bruining was, dat we voor het terugvinden van het punt op de Nieuwestad moesten zijn. „Het is het pand' Nieuwestad 41 waar de vroegere keeper van Friesland zijn Luxe Huis inricht te", zo schreef ons de heer Chr. Doorenbos te Leeuwarden, die ons verder berichtte: „Nu zit zijn zoon Erik daarin en het heet woondecoratie. Die R kan van Van den Akker zijn, het pand, waarin de groentezaak van De Jong zich vestigde, toen die moest uitwijken vanwege de ver breding van de Peperstraat. Ger- rit Steenbergen met als over buurman op de hoek van de Kleine Kerkstraat Dirk Steen bergen met zijn sigarenzaak en ook bij voetballiefhebbers be kend als 'Steentje' met het dode lijke schot, de midvoor van 'Leeuwarden'. Ze zullen wel eens tegenover elkaar hebben gestaan, die twee met dezelfde achternaam, maar geen familie van elkaar". En dan beëindigde de heer Doorenbos zijn brief met: „As je 't niet daluk wete mutte je wel wes de stad in. D'r salie wel meer weze, die dat doen". „De foto kan niet zo heel erg oud zijn", schreef ons de heer W. Goinga uit Leeuwarden, „want vroeger zat er een groentewinkel in. In die tijd is er een gevelsteen naar beneden gevallen, waar door een vrouw (ik meen dode lijk) getroffen werd. Van het huis is mij verder alleen bekend, dat de notaris Johannes Casparis Bergsma, die in Leeuwarden in functie was van 1809 tot 1819, hier heeft gewoond." „Soms denk ik 'hou er mee op om zoveel tijd te besteden bij het raadplegen van je geheugen om situaties te herkennen in Leeu warden welke je niet ter plaatse kunt controleren. Maar ik kan het kennelijk niet laten" zo be gon de heer J. I. Kuhlman Azn.te Berg en Dal zijn brief. „De foto lijkt een lampenzaak weer te ge ven. In mijn geest zie ik een zes tig tot 70 jaar geleden een lam penzaak op de Brol, maar daar was een steeg naast, die op de foto niet is te zien. Later dacht ik aan een van de herenhuizen aan de stille kant van de Nieuwestad in de buurt van het Politiebu reau, o.a. aan het pand van Van der Linden, waarin een dames modezaak, maar dat pand was veel breder. Dan blijft er nóg een mogelijkheid in mijn geheugen over, maar dan denk ik niet aan lampen, maar aan gevels, name lijk het stukje Nieuwestad tussen Kleine Kerkstraat en Doeke Martenapijp. Op de hoek van de apotheek van de heer Uffelie met daarnaast de kapperszaak met het karakteristieke telefoon nummer '4711': op de foto ver der een stukje van de gevel van Van der Kallen (hoeden- en pet- tenzaak, de ouders van Havank), dan het bovenstuk van de ge vraagde gevel en daarnaast de meubelzaak van de firma Dijk stra. Een paar huizen verder in die Kleine Kerkstraat een twee de handsboekenwinkeltje (Van Ruurda?) en de slagerij van Bra- da. Aan de overkant, hoek Klei ne Kerkstraat-Nieuwestad het pand, waarin de Mrs. Okma hun kantoor hielden". Verder schreef de heer Kuhl- mann over het tragische ongeval, dat meer inzenders bezig hield: „Als ik het goed heb geraden hebben de bewoners van het pand links op de foto nogal wat meegemaakt. Er is iemand inge trokken met een groentezaak, die zijn winkel in de Peperstraat moest verlaten wegens de ver breding. Er is naar ik meen op een avond een stenen venster bank van dit pand naar beneden gevallen. Een voorbijgangster werd daardoor gedood. Tenmin ste, dat meen ik mij te herinne ren. Het kan ook zwaar gewond zijn. Er kwamen toen ook andere verhalen over dit pand in om loop. Zo zou vroeger een dienst meisje uit een raam van dit pand of met een balcon dodelijk op straat zijn gevallen". DODELIJKE AFLOOP Tot zover de heer Kuhlmann, die wij kunnen antwoorden, dat het (Vervolg op pag. 8) voor Leeuwarden en de wij de wereld er omheen. Een uitgave van Fenno Schoustra's Publiciteits- kantoor. Verschijnt eenmaal in de veertien dagen. Abonnementenadministra tie: Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden. Abonnementsgelden Post giro: 98 10 62. Redactie en advertentie-af deling: Vredeman de Vries- straat 18921 BP Leeuwar den. Telefoon (058) 120302. Geopend:van dinsdag tot en met donderdag, uit sluitend 's morgens van 9 tot 12 uur. 's Middags en van vrijdag tot en met maandag ge sloten. Abonnementsprijs: voor Nederland 29,- per jaar; voor het buitenland: 55,- per jaar. Losse nummers afgehaald 1,75 per stuk. Per giro be steld (Postgiro 98 10 62): 2,75 voor 1 ex., 4,75 voor 2 ex., 6,25 voor 3 ex. Het lidmaatschap van 't Kleine Krantsje staat alleen open voor lezers, die zich door hun aanmelding ak koord verklaren met de hier navolgende 'leveringsvoor waarden': Het abonnementsgeld moet vooruit worden betaald. Op de 1e februari dient het abonnementsgeld voor het dan lopende jaar te zijn betaald. Geschenk - abonnementen en abonnementen van le zers in het buitenland moeten op de 15e decem ber van het voorafgaande jaar zijn betaald. Lezers, die zich niet telefo nisch of schriftelijk, maar per giro-overschrijving als abonnee aanmelden, wor den verzocht op het giro strookje te vermelden: Nieuwe abonnee. Wie het abonnementsgeld voor een ander betaalt, dient duidelijk de naam en het adres te vermelden van de abonnee, voor wie wordt betaald. Adreswijzigingen moeten minstens 10 dagen voor het verhuizen schriftelijk wor den doorgegeven: Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden. Abonnementen, die niet vóór 1 december schriftelijk zijn opgezegd (Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden) worden automatisch ver lengd. v

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1984 | | pagina 3