Friesland Bank Uw eigen bank Toen mijn vader overleed was ik zes jaar en mijn moeder bleef totaal onverzorgd achter met vijf kinderen, die in leeftijd varieer den van drie maanden tot acht jaar. Aangezien er toen nog geen sprake was van weduwenpensi- oen of bijstand moest ze zelf zien die vijf monden open te houden, wat haar slechts ten dele is ge lukt: de twee jongste van de drie meisjes stierven al spoedig aan de beruchte t.b. Er waren toen dus nog drie ten- hare laste en daar ik de bleekste was kwam ik in aanmerking voor uitzending naar Vlieland gedu rende de vakantie. Voor die vakantie moest je dan, naar ik meen gedurende zes we ken, iedere dag 's morgens en als ik het wel heb ook 's avonds voor en na schooltijd een glas melk komen drinken bij een van de dames van het Comité. Ik moest daarvoor naar het Ruiters- kwartier naar een dame van wie ik de naam niet meer weet; zij Leeuwarden Jan Brugman VAKANTIEKOLONIE woonde waar nu de achteringang is van C. en A. Zelf woonde ik toen op 't Vliet (de Haven) en ik kon dus steeds die lange wandeling maken. De heer Weber moest, zoals hij schreef, de melk drinken bij de apotheek Sonnega. Nu wil het geval, dat mijn vader altijd bij deze apotheek had ge werkt en het zou dus logisch zijn, dat ik daar ook die melk dronk, ook al omdat ik op school ging op de Gedempte Keizersgracht, de armenschool. Maar aan die logica werd blijkbaar niet ge dacht. Van de vakantie op Vlieland weet ik niet zoveel meer; 't zal wel goed zijn geweest anders had ik het nog wel geweten. Daar ik in mijn latere leven veel havermout heb gegeten, zal ik dat toen ook wel gelust hebben en ook wat er meer op tafel kwam; we waren toen heus nog niet verwend. Ik meende dat er na Vlieland ook nog een tijdje moest worden na- gekuurd en ik weet ook nog wel, dat ik die tijd geen melk meer kon zien, nu wel weer trouwens. Franeker S. Hoekstra VAKANTIEKOLONIE In een vorig Kleine Krantsje las ik een stukje over de Gezond heidskolonie op Vlieland van een meneer L. Weber, waarin hij schreef, dat hij er niet zulke leu ke herinneringen aan had. Ik was er met mijn zusje in 1929 en wij bewaren er juist hele fijne herinneringen aan. Wij werden er heengezonden omdat ik onder controle stond van het Consulta tiebureau voor t.b.c. Een oudere broer en zuster waren in een sa natorium geweest en zelf was ik tot mijn twaalfde jaar ook veel ziek. Ik dacht dat al die kinderen er om dezelfde redenen waren en niet omdat ze arm waren. Niet dat wij het rijk hadden, want mijn moeder was weduwe en heeft hard moeten werken voor de kost door het houden van kostgangers. Het was zo een druk, maar toch erg gezellig huishouden. Als ik denk aan Vlieland dan is het aan het zwemmen in te grote badpakken, die aan de schouders werden vastgeknoopt en verder aan de strandspelletjes, het wan- Men kent er de Friese verhoudingen en is bereid plaatselijke en provinciale belangen te dienen. delen door de duinen en het be klimmen van de vuurtoren. De leiding was in handen van de dames Filz en Gratama en we werden verzorgd door Tante Stien en Tante Marie. Vooral de grote kroezen met melk vonden we heerlijk. En dan het voorle zen op de slaapzaal uit het boek Kruimeltje - dat was een hoogte punt! Leiden Mevr. H. Ouwerkerk-Bleeksma RECITEERVERENIGING „Oefening baart kunst" - die naam kreeg de Chr. Gerefor meerde Reciteervereniging, die op 27 maart 1923 werd opge richt in een zaal van de Chr. Gereformeerde kerk aande Wij- brand de Geeststraat. Het doel van de vereniging was het opdoen van meerdere kennis op het gebied van letterkunde; ook voordragen en in het open baar leren spreken stonden op het programma. Na verloop van tijd waren een damesclub en een jeugdclub een levensbehoefte, maar zonder een inmenging van het kerkbe stuur konden we hiervan geen hulp verwachten. Dat was jam mer en onbegrijpelijk en het was opstappen geblazen, het „Gere formeerde" ging van de baan. In april 1930 hielden wij met medewerking van het strijkor kest „C.J.J.", directeur Hiem- stra, een propaganda-avond in Tivoli in Huizum. Aan deze avond bewaar ik een dankbare herinnering, want in de pauze leerde ik er mijn vrouw kennen (Vervolg op pag. 8) VOETBALLERS De voetballers op de foto in nummer 468 zijn van l.n.r. Piet Brouwer, Gerrit Steenbergen, Jo Gerritsen en Anne Torenga. De keeper is dus niet Zeilinga. De vakantie voor bleekneusjes, waarover de heer Weber schreef heb ik zelf ook meegemaakt, zij het wat eerder dan hij; ik ben geboren in 1892 en was de kin derschoenen al ontgroeid, toen hij in 1926 op Vlieland was. De Christelijke Reciteervereniging „Oefening baart kunst"; staande van links naar rechts: H. Lamsnia een onbekende, Veldkamp, H. Nijboer, Wijma en H. Lamsma; zittend: Wijma, Huisman, R. Brouwer, J. de Vries en J. Zandberg. GEERTSE SCHOOL e st^e Druifstreek van vroeger met links de "Geertse School" Met belangstelling heb ik de foto bekeken van de "Geertse- school" in 't Kleine Krantsje nummer 468. Het vijfde meisje op de tweede rij van boven op die foto is Marietje Brouwer, "een schat van een meid" vond ik toen. Jantje uit het Ritsuma- straatje heet Broersma, heeft nu politiek als hobby. Het eerste meisje op de tweede rij is Annie Boomsma; haar va der dreef een galanteriewinkel aan de Kelders. Ik mis op de foto "rooie" Tjisse Dijkstra, die zijn pet te laat voor bovenmeester Broersma afnam en daarvoor een tik met de wandelstok ver diende. Helaas echter sloeg meester mis en de stok brak op de traptreden in stukken. Aan de overkant van de Geertse school was een School met de Bijbel, later Wiersma radio. Meester Andringa van "katte- donder" werd een keer vervan gen door ds. Deenik, die er een vragenuurtje van maakte. Een van de vragen was hoe het kwam, dat onze overburen zulke rare streken konden uithalen. Het antwoord is me lang bijge bleven. "Op déze school zijn jul lie al in de hand van de duivel; hij tracht nu ook de overkant aan zijn zijde te krijgen, vandaar die streken". Voor een van deze stichtelijke lessen brak er brand uit in het Gerechtsgebouw, juist in het speelkwartier. De politie vroeg ons toen de ramen van het ge bouw te willen ingooien, daar de waterstraal dan beter bij het vuur kon komen. Wij hebben aan het verzoek gratis gevolg ge geven. De vader van Willem Fahner dreef een groentezaak in de Oos terstraat; later werd dat Swart de kruidenier. De appels van Fah ner op de stoep hadden onze aandacht. Dus trokken we een kist omver, waarop Willem zijn vader waarschuwde. Wij legden dan ijverig de appels weer in de kist en als beloning kregen we dan zelf een appel. Zo brengt een foto veel herinne ringen los, waarvoor ik de inzen der, Foppe de Ruiter, hartelijk dank. Helaas gokte laatstgenoemde in 1940-1945 fout toen hij zich tooide met de indrukwekkende naam van heerbanleider. Of hij ook gevolg heeft gegeven aan de inhoudelijkheid van "heerban" is mij niet bekend, maar het doet wel vermoeden dat hij ten strijde trok. De dertiger jaren hadden hem maatschappelijk geen gewin gebracht wat mede zijn vlucht in de N.S.B. tot gevolg moet heb ben gehad. Eens ontmoette ik hem in Groningen, gestoken in een bij zijn functie behorend uni form. Anne Torenga was een lot genoot van mij, zij het dat hij het Stadsweeshuis bewoonde en ik het Old Burger Weeshuis. De L.V.V. Friesland verleende con tributieloos lidmaatschap aan weesjongens, die dat, voorzover voetbal minded, graag accep teerden. Haren A. H. Bergsma ULO SCHRANS In 't Kleine Krantsje nummer 466 zie ik een foto staan van de Uloschool in de Schrans met o.a. Jaap Robijn er op. Ik heb de heer Robijn jaren geleden gekend als vertegenwoordiger van de firma Doedijns in Leeuwarden. Verder staat in 't Kleine Krantsje nummer 468 een foto van de Geertseschool met o.a het meisje Trijntje Wartena. Ook Trijntje heb ik heel goed gekend, haar moeder was een vriendin van mijn moeder, Fem ke de Jong-Wiegman. Als kinde ren noemden wij mevrouw War tena "Tante Anna." Op woensdagmiddag, wanneer we vrij van school hadden, gin gen mijn broer Klaas en ik met onze moeder naar tante Anna op theevisite en dat was altijd een heel feest. Trijn heeft ook nog twee broers, Gerben en Simon. Nu is mijn vraag of bovenge noemde personen, zo ze nog in leven zijn, eens iets van zich wil len laten horen. Groningen Th. de Jong Morgensterlaan 90, tel. 771398.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1984 | | pagina 4