ZELF MEEDOEN IN 'T SPROOKJE VOOR SINTERKLAAS DAMES KRANSJE WAT EEN GEBEURTENIS "Hewwe jou er nooit es an prak- keseerd om nog es te trouwen?" vraagt Janke an Hinke zij is de eerste, die't binnenkomt voor 't middagje kaarten. "Och heden nee," seit Hinke, "heremientied. Ik hew nou ge noeg vanne mannen, twee keer trouwd weest en twee keer te veul, niks as ellende. Ze gniest er wat bij, mar een zwaar leven is aftekend op hur gesicht. Toch is se altied even fleurig, dat wel. Daar komme de anderen oek al an, Wiete, Frauwke en kliemige Jantsje. "Hewwe jim het al hoord? Inne Kromme Elleboogsteeg is brand weest! Ik bin mar blied, dat er gien ongelukken gebeurd binne, alleen een kooi met een kanarie is uutbrand, sonde van 't feu- geltsje nou. Mar fedders het de brandweer het gauw blust." "Nou meensen, gaan mar gauw sitten, ik hew de kaarten al klaar leid en 't theewater staat op. "Hoe is 't met jou Jantsje, kanst het nog een bitsje redde met dien mantsje?" "Nou, wat sa 'k segge, hij wudt so gremietig as een ouwe bok. "Just" seit Wiete, "een ouwe bok,: die't nog een groen bladsje lust!" De kaarten wudde skud en daar gaan ze weer. 't Begint nogal rustig en ieder krijt sien deel. "Toe Jantsje, hestpien inne kan nen of binne de kaarten vast plakt?" "Och heden" seit Jantsje, "ik hew sun last van rimmetiek de laaste tied, wat mut ik er an doen?" "Haarlemmerolie is't algemene resept." "Ik loof dat dat het is, dat se vanmiddag gien pots je winne kan." "Nou bekstukken" reageert Hinke, "niet seure, hier is de thee met een klontsje er in en nog een joadekoek er bij, wat binne we weer ziek, nou?" "De Staande Pendule is oek dood" seit er een. "Wat is dat nou weer?" vraagt een ander. "Nou, dat mut de vader weze van Jentsje Tit." So, nog een potsje en dan is 't weer tied. Knabbele anne joadekoek, slur- pe vanne thee en lang suge op 't klontsje, meensen wat een nofli- ke middag hewwe se weer. En as Jantsje dan oek nog een potsje wint is oek hur middag weer goed. Jaskes an en hoedsjes op en daar gane se dan weer tot over veertien dagen! Enne Rozema Het was in de herfst van 1936, dat "juf Kupers" op de Gedemp te Keizersgracht "haar" meisjes uit de 7e klas tijdens de gymnas tiekles bij elkaar riep en zei: "ga daar allemaal es op een rij staan in volgorde van grootte, de klein sten vooraan." Nu, ik stond bijna achteraan en dacht, wat wil ze nou weer! Daar begon ze vooraan te tellen: één Baukje Brandsma, twee Gre- tha Muller, drie Wiesje Jeelof, vier Annie Batstra, vijf Tinie Hengst, zes Hildegard van der Meulen en zeven AnnieJul lie zijn de kabouters! Tenminste als je er geen bezwaar tegen hebt om mee te doen met het sprookje "Assepoester" in de Harmonie." Iedereen wist wat dat betekende: weken lang dolle pret, sommige dagen geen huiswerk en veel repeteren met de meesters en juffers van andere openbare scholen. Het feest, dat sinds 1922 voor leerlingen van de O.L. scho len werd gegeven, had al een zekere roem behaald. Zelf had den we de voorgaande jaren ge noten van de sprookjes Vrouw Holle" en "Repelsteeltje". En nu mochten we er zelf in meespelen. TE GEK Tegenwoordig zullen ze mis schien zoiets roepen als "te gek". Wat er toen werd geschreeuwd weet ik niet meer, maar 't was plotseling een hels kabaal en ze werden pas wat rustiger toen juf er bovenuit riep: "Stil toch es, ik ben nog niet klaar. Ik wil ook nog één of twee elfjes en een paar pages!" Toen liep ze naar het andere eind van de rij en bij de grootsten stond ze stil: op dat moment werd ik Page. Hartstikke fijn! Ach nee, dat zei ik toen natuur lijk niet. "Hartstikke", dat is meer van deze tijd. JOFEL Wat zeiden wij toen? Wat éénig? Wat jofel? Ik herinner me het niet. Truus Holtkamp werd een elfje en uit andere zevende klas sen kwamen daar nog bij: Jacoba Fokkema, Trijntje Hommes, An nie Spiekhout, Sjoukje Bosman, Dickie Jaspers, Hillie Kladt en een meisje van wie ik de naam niet kan achterhalen. Acht elfjes danseressen! Er kwam ook nog een tweede page: Jannie Wennes. Eén page voor de koning en één voor de koningin, respektievelijk mees ter Greben en juf Hamming. Nu brak er een opwindende, leerza me tijd aan! Wat vergaapten we ons tijdens de repetities in de Harmonie aan de jonge meesters en juffers, met hun onderlinge grapjes en intriges. We keken nu écht achter de schermen. Mevrouw Smit-Heybrock oefen de er met de elfje-danseressen. We pasten de kostuums en wis selden eindeloos pruiken. En lie ve hemel, het pagepakje paste mij niet. Zo'n dikke page hadden ze nog niet eerder gehad. Ik kreeg het mee naar huis; moeder moest het maar even wat verma ken. Moeder kreeg het wel voor elkaar, maar niet anders, dan met een lapje van een afwijkende kleur er tussen. O schande, dat zat me niks lékker, maar 't zat wel lekker hoor. Later op de foto kon je het nog duidelijk zien óók! Er kwamen echter nog meer moeilijkheden. Eindelijk was het moment van de "generale" daar. Iedereen in de zenuwen. Die opwinding maakte mij zo van streek, dat ik niet uit m'n woor den kon komen om te zeggen: "Sire, het schoentje past!" Met verstikte stem stond ik radeloos om me heen te kijken. De koning probeerde me op m'n gemak te stellen, maar de koningin greep kordaat in en wisselde even van Page. Jannie Wennes debuteerde en met heldere stem sprak zij de gevleugelde woorden. Mij bleef niets anders over wat met de sleep van de koningin om te manoevreren. Zo bleef het ook op de uitvoering, Jannie paste onverschrokken de stiefzusters het schoentje, net zo lang tot het eindelijk Assepoester (Wies Ke verkamp) paste. OUDE MENSEN Weken tevoren was ik samen met mijn moeder met de Sin terklaas-lijsten in het Nieuw St. Anthoon bezig geweest. De "ou de mensen" (in mijn ogen héél oud) waren altijd erg vriendelijk en heel gul. 't Was heel leuk om aan al die kamerdeuren te kloppen en te vragen of ze iets op de lijsten wilden tekenen voor het Sin terklaasfeest van de O.L. scho len. De "gasthuizen" lagen in de wijk van mijn moeder. Om de namen van alle meespe lende onderwijzers en onderwij- zeressen te achterhalen, ben ik bij "Juf" Trijn de Jong geweest. PIEPJONG Toen nog een piepjong onderwij zeresje, nu al gepensioneerd. Sa men met haar zuster Gé, ook gepensioneerd onderwijzeres, hebben we ons over de foto gebogen. Zij vertelden, dat er soms wel 17 a 18 voorstellingen zijn gegeven in één jaar, o.a. dat jaar van "Open het Dorp" in 1962. Nu nog maar twaalf keer. 't Wordt steeds moeilijker om er leerkrachten voor vrij te maken, omdat het een hele toer is kweke lingen van de P.A. te krijgen, die meespelende leerkrachten op school kunnen vervangen. Ande re Friese steden, waar in navol ging van Leeuwarden, ook zulke voorstellingen omstreeks 5 de cember worden gehouden, doen eveneens een beroep op deze toekomstige onderwijskrachten. En het aanbod wordt steeds min der. Jurjen Greben, onderwijzer, was in mijn tijd ook dé Sinterklaas. Hoe majestueus en statig kwam hij de grote Harmonie-zaal bin nen schrijden! En wat werd er dan gezongen! Tegenwoordig wordt er bijna niet meer gezongen bij die gele genheid. Wat vreselijk jammer! Maar ik heb dus een koning gekend, die voor Sinterklaas speelde en de kost verdiende als onderwijzer. Lochem Sara Boetes-Nicolai Beginnend, boven van links naar rechts eerste rij: page Jannie Wennes, koning Jurjen Greben, koningin Hinke Hamming en page Sara Nicolai. Op de tweede rij: heraut met trompet Koen, Assepoester Wiets Keverkamp, prins Boonstra en een onbekende heraut met trompet. De derde rij: opperhofmeester Ruurd van der Noord, hofdame Richtje Schaafsma, Goliath Tom Schaafsma, fee met toverstaf Jet van der Berg, hofdame Frouk Spieksma en een onbekende lakei. Op de vierde rij: soldaat Ate Faber, hofdame Janny van der Meulen, stiefzuster Fiet van der Schaaf, lakei Henk Bakker, stiefmoeder Auk Westra, stiefzuster Jopie de Jong, hofdame Trijn de Jong, een onbekende lakei en hofdame Roelie Nubé met voor haar Hennie Bosma, ook hofdame. De vijfde rij: acht danseressen met zilveren elfen-pruiken, Jacoba Fokkema, Trijntje Hommes, Annie Spiekhout, Sjoukje Bosman, Truus Holtkamp, onbekende, Dickie Jasper en Hillie Kladt. Helemaal vooraan de kabouters Baukje Brandsma, Gretha Muller, Wiesje Jeelof, Annie Batstra, Tiny Hengst, Hildegard van der Meulen en een Annie.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1984 | | pagina 6