HET LEEUWARDER SYMPHONIEORKEST JENTSJE TIT KREEG STUK IN DE KRANT BIJ OVERLIJDEN IN 1935 SPELBREKER Kazerne Leeuwarden Aardappelen jassen. Een herinnering aan het Leeuwarder Symphonie Orkest uit de twintiger jaren met Willem Zonderland als dirigent, Panbakker als eerste en Mar. Naberman als tweede concertmeester. Verder op de plaat veel bekende namen uit die tijd: Jan van der Meulen, Donath, Guus, Frits en Jan Vaas, Pot, Bender, Kreger, Jeitje de Vries, Zijlstra, Lemstra, Roosensteyn, Jan Elsinga, Fazzi, Grams- ma, Sinnema en Sterck. Een van de bekendste straatty pen in het vooroorlogse Leeu warden was Ane van der Meu len, alias Jentsje Tit. Heel zijn lange leven was hij een zeer op vallende figuur in de stad en er zullen maar heel weinig Leeu warders zijn geweest, die hem niet hebben gekend. Toen hij in september 1935 overleed werd zijn dood dan ook breedvoerig door de plaatselijke pers gemeld, waarbij het - in onze ogen - grappige verschijnsel zich voordeed, dat de algemeen bekende aanduiding "Tit" niet werd genoemd - dat kon in die dagen nog niet. Wij willen nu graag even over schrijven, wat de Leeuwarder Courant haar lezers naar aanlei ding van het overlijden van Jentsje Tit wist mee te delen. Een straatfiguur overleden. Ane van der Meulen, bijge naamd Jentje. Hedennacht is hij overleden, het bekende straattype Ane van der Meulen. Hij was een straattype, maar niet een opvallend soort, dat elk oogenblik de aandacht trekt en herrie of tumult veroor zaakt. Hij deed geen mug kwaad en had maar liefst dat men hem ongemoeid liet. In de samenleving stond hij be kend als Jentje, maar dat was zijn naam niet, zoo heette zijn broer. Hij was een schipperszoon en werd in zijn jeugd door zijn moeder op bizondere wijze ver troeteld en opgevoed. Lichame lijk was hij flink ontwikkeld, doch geestelijk kwam hij wel wat achteraan. Toen hij zijn kostje zelf moest verdienen koos hij den handel in veters, lucifers, ansichten enz. Des Vrijdags was hij steevast op de veemarkt en verdiende een daghuur met veedrijven. Toen hij ouder werd ging dat moeilij ker en dan kwam de liefdadig heid hem te hulp. Drank ge bruikte hij niet en wat hij niet nodig had spaarde hij op. Hij had de laatste jaren zijn in trek genomen in slaapsteden nu eens bij den een, dan bij den ander. Ten laatste kwam hij weer bij Aaltje v.d. Brug in den Boter hoek terecht, waar hij zich het meest thuis gevoelde. Naar hij zelf vertelde was hij den 19en Februari 1853 geboren. Zoodat "Jentje" den ouderdom van 82 jaar bereikte. De Burger lijke Stand zal kunnen getuigen of zijn bewering juist is. Oud was hij zeker en de laatste dagen slecht ter been. Eergister is hij nog even op de been ge weest en hedennacht te drie uur na hevigen doodstrijd bezwe ken. Eens, in de zomer van '36, is een paard spelbreker geweest bij een kaatspartij. Een ploegje jongens, aan het kaatsen op een terrein van "Het Plein" aan Achter de Hoven, werd plotseling opge schrikt door een paard, dat on stuitbaar door de perken holde. Een van de jongens, de zestienja rige Johan Brugman uit de Hui- zumerstraat, kwam bij het opzij- springen zo ten val, dat hij geen kans meer zag op te staan. Er moest een arts bijkomen, dokter Bearda Bakker, die overbren ging naar het Diakonessenhuis nodig vond. Daar bleek het dokter Straat, dat de jongen zijn kleine teen had gebroken en een grote teen had gescheurd. Een prentbriefkaart van Dijkstra's Boekhandel van de Kazerne in Leeuwarden in het begin van deze eeuw. "Aardappe- lenjassen" staat er ter verduidelijking op. De achterzijde van de kaart geeft precies aan, hoe men diende te handelen "Deze ruimte mag gebruikt worden voor schrijfruimte" stond er aan de ene en "Hier alleen het adres te schrijven" stond er aan de andere kant. Een meneer P. Deelstra die woonde onder Hempens in "Lauwsmeer" heeft dat bevel keurig opgevolgd; hij verstuurde de kaart in 1907 aan "Den Jongeh. K. Hoekema, p/a Den HeerA. Hoekema te Roordahuizum. Uitg. Dijkstra's Boekhandel UIT GROOTMOEDERS ANSICHTENALBUM

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1984 | | pagina 9