KARA EL HAMMED a Friesland Bank Uw eigen bank OOK LELIJK ABUIS In de eerste plaats de beste wen sen voor u en uw gezellig Krantsje voor 1985. Hoewel wat laat, wil ik toch nog even reageren op de fotoprijs vraag betreffende het huis 'R. H. Dijkstra/het Baken', of liever ge zegd op uw antwoord "Wanneer twee panden als druppels water op elkaar lijken" op pagina 3 in nummer 471. Wanneer u daar schrijft "Maar met of zonder me dedinging, al de net geciteerde inzenders en nog vele anderen waren lelijk abuis, het gefotogra feerde pand staat niet aan de Willemskade, maar aan de Zui- dergrachtswal op de hoek van de Emmakade", bent u naar mijn mening zelf ook lelijk abuis. Het huis staat niet aan de Zuider- grachtswal maar aan de Ooster- grachtswal. In mijn jeugd woon de ik aan de of zoals wij toen zeiden op de Zuidergrachtswal. Op de foto is nog een stukje van de Zuidergrachtswal te zien, met nog net de banketbakkerij van Deelstra en de slagerswinkel, waar ik 's morgens voor het naar school gaan wel vaak vlees moest halen, en de ruime brug wachterswoning. Dan kwam de Kanaalstraat. Met het huis met het torentje, waarin een winkel van Zijlstra en een bovenhuis waar o.a. een dame woonde, die bij Gerzon werkte, begon de Emmakade Z.Z. Ging je de brug over dan kwam je op de Ooster- grachtswal, met als eerste huis het te raden pand. De heer W. Dolk beschrijft in zijn boekje 'Leeuwarder Straat namen' de Zuidergrachtswal als lopende van de Potmargewal (met het visclubkroegje) tot de Kanaalstraat en de Ooster- grachtswal van Zuidvliet tot Em makade. Verder meen ik mij te herinne ren, dat mijn moeder vroeger wel eens gezegd heeft dat in het grote huis op de hoek Ooster- grachtswal Emmakade een fami lie von Schmit auf Altenstadt ge woond heeft, als ik de naam goed onthouden heb. Jaren gele den heeft een dame van die naam nog eens iets geschreven in 't Kleine Krantsje. Helvoirt Mr. H. S. Bekius U hebt natuurlijk gelijk: het Baken staat aan de Ooster en niet aan de Zuider grachtswal. Maar onze ver gissing zal wel vaker worden gemaakt: U was de enige, die er over viel! Voor het graven van het Nieuwe Kanaal in 1895 kon de fout niet worden gemaakt; het gehele stuk straat tussen de Portmarge- Vandaar binne we naar de Fa- briekssteeg verhuusd en na de grote brand vanne Strokartonfa briek bin we terechtkomen ach ter Pietersburen an't Vliet, waar oek die mevrouw uut Amerika woond het, mar wel later denk ik, want waarover ik nou skrief zal omstreeks 1900 weest hew- we. Het poortsje waar mevrouw over skrieft bin ik wel honder den keren deurkomen en ik weet nog de namen vanne volgende meensen, die direct achter het poortsje woonden: Jellema, kie- peboer, de familie Biegel, wat vedder Uultsje Keizer, koetsier bij de olieslagerij van Hekman, genaamd De Fenix, weer wat vedder de familie Bom, waarvan Nico nog in leven is, dan wij en vedder pliesje Wilhelm en de fa milie Suk. Ik weet niet of het poortsje er nog is, omdat ik nooit meer in Leeuwarden kom, mar ik sag laatst in een blad een mooie foto vanne fabriek de Fenix en daar stond het poortsje nog op. Mevrouw Scheer is wat wee moedig, omdat al dat vroegere verdwient. Ja, het Vliet is na de demping oek niet meer zoas het was. Markus Aal en Hein Appel doorn binne oek vedwenen en gaan so mar deur, dat is niet te keren. Ik hoop via 't Krantsje nog es wat te horen van me vrouw Scheer. Ik wil eindige met anne redactie het beste toe te wensen en een voorspoedig 1985 en nog veul mooie stukjes in ons voortreffe lijke Krantsje! Franeker HET 'STRIJKEN' S. Hoekstra wal en het Zuidvliet heette toen slechts Grachtswal Red. 't KI. Kr. DE POPPEBUURT 't Spijt me mevrouw Smid, dat ik u geërgerd heb met bedoelde buurt a-sociaal te noemen, 't Was allerminst mijn bedoeling iemand hiermee te kwetsen. Sippie HET VLIET Het plaatsje van de eerste trap- kebrug en het skrieven van mrs. Minke Scheer-Schot in 't laatste Kleine Krantsje van het vorige jaar roept bij mij herinneringen op an mien prille jeugd. Ik bin geboren in 1892 in de Haven, een straatsje/steegje dat liep van 't Zuudvliet naast de pottebak- kerij van Dorama naar 't Molen pad. In 't Kleine Krantsje nummer 472 schreef de heer Jac. Bakker over een mevrouw Steenhuizen, die vroeger nogal wat last van hoofdpijn had en dan „geholpen werd door iemand, die over haar hoofd streek". Deze helper zou daarbij dan iets op de grond hebben gegooid en de heer Bakker vroeg zich na al die jaren nog altijd af wat dat toch kan zijn geweest. Wel, het was niets! Het is name lijk een soort symbolisch gebaar, waarbij als het ware de pijn uit het hoofd weggetrokken wordt en dan van de handen wordt afgegooid. Mijn man heeft het 'strijken' al tijd met succes gedaan bij onze kinderen. Maar of dat weggooi- gebaar ook essentieel is heeft hij nooit uitgeprobeerd - het gaat eigenlijk vanzelf zo. Neede Mevr. A. M. Dusink- Dijkstra BEKENDE NAMEN In antwoord op een desbetref fende vraag van mevrouw Tj. Broersma-Geertsma in 't Kleine Krantsje nummer 468 kan ik meedelen, dat ik me Tjerkje na tuurlijk nog goed herinner. Als je weer eens zo'n bekende naam tegenkomt ga je je weer in je jeugdjaren inleven. Wat hadden wij een fijne speelruimte in de Saskiastraat. Ik heb er verschei dene lange springtouwen versle ten en knikkers verloren op het scheidingslijntje van de straat. Winnen was er voor mij nooit bij. Op zomeravonden kwamen alle kinderen uit de Eillart-, Rembrandt- en Saskiastraten er spelen. Wij konden er van alles doen en niemand had er hinder van. Inderdaad had ik een mooie pop penwagen en het leukste voor mij was, dat mijn moeder die gespaard had met halve centen. Daar is zij kort na mijn geboorte mee begonnen. Ik kreeg de wa gen toen ik vier jaar was en ik moest er nog overheen groeien. Moeder kocht hem bij Joosten voor drieëntwintig gulden, een hoop geld in die tijd. De meeste huisvaders moesten er twee we ken voor werken en dan hadden ze het nog lang niet slecht. De schommel in de gang bij ons thuis was ook een trekpleister. Ik heb er inderdaad heerlijke kin derjaren gehad, 's Winters met veel sneeuw was de Straat van Welgelegen in trek. Daar kwam minder zon en er werd dan ook een sneeuwhut gebouwd. Ik had een goede slee om sneeuw aan te voeren, 's Avonds zaten de jon gens met kaarsjes in de hut. Maar ik moest, als de lantarens aan gingen 'thüskomme'. Denk er aan, ik roep je niet was de boodschap als ik de straat op ging. Ik denk ook wel, dat ik dan doornat en doodmoe thuis kwam. Wat een gezwoeg. Maar de sneeuw was toen nog mooi schoon. Bij Althuis moest ik boodschap pen halen. Hij noemde mij altijd Ida. Ik zei wel, dat ik Ytje heette, maar het bleef Ida. Met mijn grootmoeder Hielkema deed ik boodschappen bij twee zusters van Althuis, Anna en Doeke. Die hadden een kruidenierswin kel Achter Tulpenburg, hoek Hovenierstraat. De winkel was niet groot, maar alles glom er je tegemoet. Mijn grootouders Velsen woon den in de Saskiastraat. Zij zagen uit op het huis Welgelegen en op de kwekerij van Van der Meu- len. In het huis had Koerts toen een wasserij; later had Hummel er z'n brandstofhandel. In mei 1930 zijn we verhuisd naar de Schapenstraat en daar kwamen we te wonen naast de familie Schoustra. Mijn broertje Piet en Fenno waren zowat van dezelfde leeftijd, zeven en acht jaar. Na enige tijd verkondigde Piet mij: „Fenno en ik wudde journalisten. We hewwe al een skrift en daar skrieve we alles in." Ik zei „dat liekt er op." Nu, Fenno heeft woord gehouden en met succes. Piet is in '46 in Am sterdam in het bankwezen te- Men kent er de Friese verhoudingen en is bereid plaatselijke en provinciale belangen te dienen. rechtgekomen en is nu ook al weer met z'n laatste jaren bezig. Wij wonen nu al tweeënvijftig jaar in Amsterdam. Misschien zijn er nog meer speel- vrienden en vriendinnen, die willen reageren. Ik zou het erg leuk vinden. Tenslotte nog een rectificatie. De naam van de dove scheerbaas was niet Hek- ker, maar Keiler. Het zal wel aan mijn gekrabbel hebben gelegen. Amsterdam Mevr. Y. Siccama- Velsen Deze beide foto's uit 1927 herinneren ons aan een stadgenoot, die eens een grote bekendheid had in Leeuwarden en daar niet alleen: de heer H. van Keulen, alias Kara el Hammed, de telepaat. Jaren lang heeft Kara el Hammed met zijn telepatische seances volle zalen getrokken en van de al wat oudere Leeuwarders zullen er niet velen zijn, die hem nog nooit in actie zagen. Waar deze foto's zijn gemaakt weten we niet, maar het moet in een café zijn geweest misschien zijn er stadgenoten, die de kaalhoofdige tapper achter zijn tapkast herkennen. De plaatjes komen uit een blad van vroeger en de onderschriften er bij waren vermakelijk. Onder de ene foto stond: "Telepatische seance! "Kara el Hammed" te Leeuwarden aan den arbeid. De beroemde telephaat vindt de kaart - een kunststukje van speurzin was daarmee volbracht" en onder de andere foto stond: "De telephaat Kara al Hammed" brengt te Leeuwarden een duif in zwijm. Een kunststukje van suggestie!"

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1985 | | pagina 4