PRACHTIGE PRIJSLIJST VAN VOOROORLOGSE KRUIDENIER VADERS HERKEND OP FOTO FANFARECORPS VOORUIT UIT DE DOOS MET SNIEPSNAREN De kruidenierswinkel van Swart aan het Noordvliet, gefotografeerd in een tijd, toen nog nie mand er aan dacht dat dit water ooit zou worden gedempt. Een en al aandacht intussen voor de fotograaf bij de schippers en de mensen voor de "schoen- en lederhandel" links. Uit onze grote Doos met Sniep- snaren komt vandaag een "Be knopte prijslijst" uit het jaar 1928 van de firma Swart, die in die tijd kruidenierswinkels had aan het Noordvliet en op de hoek van het Zuidvliet en de Oostergrachtswal. De lijst, gedrukt bij de Electri- sche drukkerij van F. G. Duym, in Leeuwarden, bevat een groot aantal prijzen waar we nu, zo'n vijf en vijftig jaar later, met grote verbazing tegenaan zitten te kij ken. Maar daarbij moeten we natuur lijk wel voortdurend in het oog houden, dat de lonen van die tijd ook in geen verhouding stonden met die van nu: met een rijks daalder op zak kwam je in die tijd bij wijze van spreken de hele wereld door. SPOTGOEDKOOP. Wij zullen even het een en ander oppikken uit de lijst en dan moet u zich maar eens voorstellen wat u met uw huidige inkomen zou kunnen doen, wanneer vandaag dezelfde prijzen nog golden als toen. Daar gaan we: een pond witte suiker drie en twintig cent, een half pond "zuiver smakende' koffie vijf en dertig cent, een ons Blauwband thee een kwartje, tien kwattarepen zeven en dertig en een halve cent, een pond zout een stuiver, "versche" margari ne dertig cent per pond, andijvie veertig cent per blik, grove rijst dertien cent per pond, een pond "beste" siroop vijftien cent, vijf pond zwaar gemengd graan vijf- en dertig cent, groene erwten zestien of achttien cent per pond en speculaas zeventien en een halve cent per half pond. En het aller- allergoedkoopste artikel van de hele lijst? Dat was een pond soda - dat kreeg je in die goeie ouwe, of beter gezegd goedkope ouwe tijd voor de prijs van precies drie cent. Het waren niet alleen kruide nierswaren, die Swart kon leve ren - de zaak was ook gespeciali seerd in gedistilleerd. "Om een proefneming met onze prima Wijnen te bevorderen" aldus het bedrijf in deze folder, "stellen wij voor de komende St. Nico- laas en andere feestdagen ver krijgbaar: een flesch -prima Wijn (naar keuze Port, Samos, Me doc of zoete Spaansche) te za- men met een pot Boerenjongens, eveneens van prima kwaliteit, voor den prijs van slechts 1,40 buiten flesschen". SPECIALE ATTRACTIE De firma Swart had ook nog een speciale attractie, die hieruit be stond, dat kinderen een leesboek konden winnen: "Inlevering van een goed gemaakte vouwplaat (volgens aanwijzing) te zamen met een door ons gemerkte V2 pond v. Nelle's koffiezakje, geeft recht op mededinging naar de hiervoor uitgevoerde Kinder leesboeken. Inlevering voor 25 november e.k. aan den winkel". En je weet het maar nooit: mis schien bevindt zich nog ergens in een kinderboekenkast zo'n boek, dat Swart's kruideniers winkel toen heeft uitgeloofd. weest, zodat de afbeelding vol gens mijn schatting dateert van enige jaren vóór het uitbreken van de eerste wereldoorlog. Mijn vader was tientallen jaren werkzaam als meteropnemer- geldophaler bij het Gemeentelijk Gas- en lichtbedrijf en in die functie bij veel ingezetenen van onze stad bekend. Bij het aflezen van de meterstan den droeg hij een bril met half ronde glazen, waardoor hij door sommigen werd aangeduid als de man met het halve briltsje." In de moderne vakbeweging heeft hij zich verdienstelijk ge maakt als voorzitter van de Ne derlandse Bond voor Personeel in Overheidsdienst, afdeling Leeuwarden. Vlak na de oorlog is deze bond gefuseerd met de ambtenaren bond en werd de ABVA opge richt. Mijn vader achtte toen de tijd gekomen zich als bestuurder terug te trekken. Zijn jongere broer Romke, even eens werkzaam bij het gasbe drijf, heeft daarna nog vele jaren deel uitgemaakt van de plaatse lijke afdeling van de ABVA. Óp de voorste rij, tweede van links met de hoed zwierig op zijn hoofd zit op de foto als ik het wel heb de heer Sjouke Witte- veen. Deze markante persoon lijkheid, oom van mijn moeder, was broodbezorger van beroep en woonde vele jaren in de Bleekerstraat. Het corps heeft naar mijn me ning de oorlog van 1914-'18 niet overleefd." In het eerste nummer van 't Klei ne Krantsje van dit jaar plaatsten wij in de rubriek 'Uit Grootmoe ders Ansichtenalbum' een foto van het vroegere Leeuwarder fanfarecorps 'Vooruit', een bij zonder fraaie plaat, waarop een aantal leden van het corps zich met mooie bolhoedjes op hun hoofd lieten zien. Naar aanleiding van deze publi catie kregen wij enkele reacties, zodat we nu in staat zijn er nog iets meer van te vertellen. In de eerste plaats werden we opgebeld door onze abonnee, mevrouw J. Knol-Cramer te Leeuwarden, die in de staande figuur in het midden van de foto haar eigen vader herkende. Pe trus Cramer was de dirigent van het corps en van 'Vooruit' niet alleen - hij dirigeerde, zo wist mevrouw Knol ons te vertellen, verschillende corpsen, ook in de provincie. Dirigent Cramer is in 1942 over leden en hij was toen even in de zeventig. De foto, waarop hij in de kracht van zijn leven is te zien, moet' dus tientallen jaren eerder zijn gemaakt. Dat blijkt trouwens ook uit een brief van onze abonnee, de heer A. Bons uit Leeuwarden, die vermoedt, dat het fanfarecorps al voor of tijdens de eerste we reldoorlog is opgeheven. 'Voor uit' moet een voorloper zijn ge weest van de Arbeidersmuziekvereniging 'Ons Genoegen', waarvan de heer Bons nu al zevenenvijftig jaar als lid deel heeft uitgemaakt. „Zoals u zult weten," aldus de heer Bons, bestaat dit harmonie corps nog steeds. In oktober 1979 werd het zestigjarig jubile um gevierd en ter gelegenheid daarvan heb ik de vereniging een boek aangeboden, waarin ik het wel en wee over die zestig jaar heb opgeschreven. Dat is in feite een archiefstuk, waaraan ik ongeveer anderhalf jaar heb ge werkt." „Welk verband," vervolgt de heer Bons, „bestaat er nu tussen het hedendaagse 'Ons Genoe gen' en het niet meer bestaande 'Vooruit?' Wel, toen 'Vooruit' werd opgeheven heeft men de instrumenten opgeborgen in het gebouw 'Ontwikkeling' aan de Nieuweburen. Op 10 oktober 1919 werd de Arbeidersmuziek vereniging 'Ons Genoegen' op gericht en de oprichters wisten beslag te leggen op de instru menten van 'Vooruit'. NIET ZO BEST Maar die instrumenten waren niet al te best meer en er moest nogal wat aan verholpen wor den. Op een primitieve manier, met behulp van gasvlam en sol deer, wist men ze weer enigszins bespeelbaar te maken en grap penmakers noemden O. G. toen al 'het gasvlammetje'. „Bij het opschrijven van deze geschiedenis van 'Ons Genoe gen', zo besluit de heer Bons zijn brief, „heb ik geprobeerd een foto van 'Vooruit' te bemachti gen, wat mij toen niet is gelukt. Nu, ruim vijfjaar later dus, vind ik deze foto in 't Kleine Krantsje, zodat ik alsnog een plaatje in het boek kan plakken. Hartelijk dank." Niet alleen mevrouw Knol, ook onze abonnee, de heer W. van der Molen te Leeuwarden werd blij verrast door het herkennen van zijn vader op de foto van het fanfarecorps. Hij schreef ons het volgende: "In de groep, middel ste rij, in het midden tussen de slager van de kleine trom en de dirigent staat namelijk mijn va der Oene v.d. Molen, geboren in 1889 en overleden in 1949. Bij het maken van de foto zal hij omstreeks twintig jaar zijn ge

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1985 | | pagina 5