m/men vn, de fien Friesland Bank Uw eigen bank 473 staat een klassefoto van School 7 a aan de Arendstuin. Dat was vermoedelijk de eerste klas; dezelfde klas, waar ik in kwam na onze verhuizing in 1932 van Achter Tulpenburg naar de Spanjaardsstraat. Het was de klas van meester N. de Vries, die nu in Aldlanstate woont. Wat ik jammer vind is dat er mogelijk een foutje is gemaakt door een rij met namen weg te laten, namelijk de tweede rij van boven. Op die rij zal waarschijn lijk ook de inzender van de foto, de heer Johan Kalma, staan. Die den", waarvan de naam in de loop der historie op welgeteld 225 verschillende manieren is gespeld. Geen stad ter wereld, die daar ook maar bij in de buurt komt. Hoorn E. Mooij EREBURGER In mijn moeders kerkboekje lag een kranteknipsel van onze huis arts, dokter J. C. Schreuder. Vol gens haar werd deze arts bij zijn afscheid benoemd tot ereburger van de stad Leeuwarden. Ge beurde dit vaker en nu niet meer? Men leest daar nooit iets over. Misschien komen ook over deze arts wel brieven binnen bij de redactie van uw veelgelezen blad. Ik weet wel, dat dokter Schreuder begraven is op de Oude Begraafplaats. Leeuwarden Mevr. A. Kracht-Noordraven Wij vroegen het bureau Voorlichting van de gemeen te na te kijken of dokter Schreuder voorkomt op de lijst van verdienstelijke bur gers, die de erepenning van de gemeente Leeuwarden hebben ontvangen. Dat bleek het geval te zijn met de arts O. Schreuder, maar dit eerbetoon viel hem ten deel in 1849, vanwege zijn ver diensten bij het bestrijden van een cholera-epidemie. Deze besmettelijke ziekte, voorkomend uit het gebruik van slecht drinkwater, kwam in de vorige eeuw vaak voor. Dokter J. C. Schreuder was uiteraard van veel jongere datum en wordt niet ver meld. Wanneer men het had over een "ereburger", dan was dit de drager van zo'n eremedaille. Ook nu heeft de gemeente een eremedaille, die af en toe wordt toege kend, maar vaak gebeurt dit uiteraard niet. Red. 't KI. Kr. Men kent er de Friese verhoudingen en is bereid plaatselijke en provinciale belangen te dienen. MET PLEZIER Met plezier wil ik reageren op een artikeltje in nummer 474 van mevr. Y. Siccama-Velsen uit Amsterdam. Zij haalt jeugdherinneringen op aan een winkeltje Achter Tul penburg, hoek Hovenierstraat. Dit bedrijfje is mij zeer wel be kend. Mijn Opa en Opoe Schaafsma woonden destijds in de Hovenierstraat tegenover de beide oude dametjes. Mijn Opa leverde hun melk. Hij was melk boer en haalde twee maal daags met een hondekar melk bij boe ren in de buurt van halfweg Wijtgaard. De melk werd door Opoe gekarnd, tot room ver werkt en door Opa uitgesuteld in de gehele stad. Ze hadden, zoals dat toen werd genoemd, „een goede brootram". Maar wel dag en nacht in touw. Zondags, win ter en zomer, sneeuw en regen en in de hitte. In mijn herinnering was van de beide dametjes Anne de oudste en ook de meest ernstige. Ze was vrij lang en liep een beetje voor over. Doeke heette volgens mij Dutte. Ze was kleiner en veel dikker, lachte veel en was een grappig wijfje. Ik weet niet of ze zusters waren, ze leken helemaal niet op elkaar. Mijn Opa zei al tijd dat Anna vroeger een mooie Vervolg op pag. 9) NEGEN-TWEESIGAREN Aan de Zwette stond in vroeger jaren en staat misschien nu nog, de houtopslag van Overmeer. Een zoon van Overmeer, Wil lem, keepte in het eerste elftal van de L.A.C. Frisia. In 1925, toen Frisia kampioen van het 'Noorden' was, zag ik hem keepen tegen de kampi- oensploeg H.B.S. uit Den Haag. De eindstand werd 1-1 en een succes voor Frisia, dat toen ove rigens ferme nederlagen leed te gen N.A.C. en Go Ahead. Van de Deventernaren werd zelfs met 9-2 verloren, waarna er notabene '9-2 sigaren' op de markt kwamen, die, als ik het goed heb, te krijgen waren bij Van Putten in de Prins Hendrik straat. Haren A. H. Bergsma DOKTER UFFELIE Ook ik heb nog een prettige her innering aan dr. Uffelie. 't Was half december 1915 dat ik met een flinke keelontsteking van school thuis moest blijven. Toen ik weer wat opknapte wilde ik graag naar het Kerstfeest. Van dokter Ten Velthuys mocht ik gaan maar „wel goed inpakken", 't Was kerstvakantie geworden, dus vrij van school. Plezier heb ik beslist niet in die vakantie gehad, 'k Werd weer ziek en Eerste Kerstdag keelpijn, hoofd pijn en uitslag over het hele li chaam. Pa dacht aan mazelen maar vertrouwde het toch niet en dus naar de dokter. Deze kwam 's middags en constateer de roodvonk. Tweede Kerstdag per brancard (die op twee wielen reed met een bruin zeil erover) werd ik naar het Spinhuis op de Voorstreek gereden, dat was toen voor be smettelijke ziekten. 'k Werd daar opgewacht door een verpleegster, Zuster Relijk, een hele stevige. Daar in bad gestopt, kreeg ziekenhuis nacht goed aan, dat beslist niet op maat was gemaakt. Zuster Relijk nam me op de arm en zo gingen we naar boven en meteen in bed. Bezoek mocht ik niet hebben. De eerste dagen lag ik daar alleen met als enig gezel schap de zuster. De portier kwam driemaal per dag, twee maal om de kachel leeg te halen en bij te vullen en een keer om het warm eten te brengen. Voor de zuster gewoon eten, voor mij pap met vellen en melk met vel len en dat bijna zes weken lang. Alleen de laatste drie dagen mocht ik weer gewoon eten. Begin januari kwamen er twee getrouwde dames, die ook rood vonk hadden en een paar dagen Heerenveen R. J. de Vries ARENDSTUINSCHOOL In 't Kleine Krantsje nummer heb ik onlangs nog op de reünie ontmoet. Het vierde meisje op de boven ste rij links was dat niet een Afke Kooi? De ouders van Hendrikus Benner hadden een lederwaren- winkel in de Pijlsteeg. Jacob Meier is later hoofd geworden van de Buitenschool in Leeuwar den. In de vijfde klas hadden we ook nog een Willem Toering, zoon van een marechaussee, die naast de school woonde. Deze jongen ging veel naar de r.k. kerk en zou later geestelijke zijn geworden. Dan de vierde rij het derde meis je, dat was niet Trijntje Boes, maar Grietje Boes. Zijn er nog oud-leerlingen uit de vijfde klas, die een foto hebben, eventueel van een schoolreisje naar Schoorl? Gaarne zou ik eens iets vernemen: Leeuwerik straat 186. Leeuwarden R. Poelstra NAMEN LEEUWARDEN Nu 't Kleine Krantsje is begon nen met het publiceren van aller lei historische feiten en data over Leeuwarden in verband met het zevenhonderdjarig bestaan van de stad, is het wellicht aardig te weten, dat in de Engelse uitgave van het Guiness Book of Records Leeuwarden ook wordt ge noemd. In deze uitgave komt Nederland tenminste drie keer voor: langste zeedijk (Afsluitdijk), grootste re kenwonder (Wim Klein, dertien de machtswortel uit een getal van honderd cijfers in 1 minuut en 28,8 sec. uit het hoofd) en „The Dutch Town of Leeuwar- Een oom van mij was boekhou der op een kantoor en daar was telefoon. Dit gebeurde alleen bij zuster Relijk, later was er een andere zuster en die wilde het niet hebben. Het was voor die tijd iets heel bijzonders en de eerste keer dat ik met de tele foon kennismaakte. Begin febru ari mocht ik naar huis. Moe en mijn broer brachten de kleren en nadat ik weer in bad was ge weest gingen we met een rijtuig naar huis en meteen weer in bed. Toen het tijd werd voor de bo terham vroeg Moe wat ik graag zou willen hebben. „Oh Moeke, een stukje droge wust." Nou, dat smaakte na al die nare pap en melk met vellen, die ik nu nog steeds niet lust. Omstreeks Pasen mocht ik weer naar school en metéén repetitie, 'k Was met alles een heel eind achter geraakt en een boel ver geten. 't Rapport was niet om aan te zien. Pa naar 't hoofd van de school of ik niet bijgewerkt kon worden, maar hij zei dat ik het best kon redden. Resultaat zitten blijven in de zesde klas van school 12. Nog kan ik niet begrijpen dat de meester en het hoofd van de school een kind niet met extra lessen wilden helpen, ze lieten je gewoon aan je lot over. 'k Werd van die school afgeno men en ging toen naar school 4 op de Wissesdwinger, wat ik eerst heel erg vond. Later geluk kig niet meer en 'k heb van die school nog verschillende vrien dinnen overgehouden en dat is •een fijn bezit. later een jongetje van vijf jaar met difterie op de zelfde zaal en die kwam aan de overkant te liggen. Amusant was het er beslist niet en ik verveelde me flink. Boeken waren er wel maar alleen kinder boeken zo tot acht jaar en ro mannetjes die ik natuurlijk nog niet mocht lezen. Dokter Uffelie, die verbonden was aan het Stadsziekenhuis, kwam iedere dag langs. Hij merkte wel dat ik me erg ver veelde en bracht op een dag een paar bouwplaten voor me mee. Dat heb ik altijd erg aardig ge vonden en ik heb er met plezier aan gewerkt, 't Is een lange tijd van Tweede Kerstdag tot begin februari in zogenaamde barak ken te liggen. Geen familie of vriendinnen heb ik die tijd ge zien. Een keer heb ik contact met m'n familie gehad via de telefoon.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1985 | | pagina 4