u>tc m Friesland Bank Uw eigen bank DOKTER DE JONG Er is onlangs in't Kleine Krantsje iets geschreven over wijlen dok ter De Jong. Nu, daar heb ik ook nog wel enkele herinneringen aan. De eerste vier jaar van mijn huwelijk met Andries Jonker hebben we in de Eillartstraat ge woond en daar kreeg ik op een kwade dag een ernstige keelont steking. Ziekenfondsen waren er toen nog niet en mijn man haalde dokter De Jong, omdat die ook de arts van zijn ouders was. „Die keel ziet er raar uit," zei dokter De Jong, „ik zal gauw een recept schrijven." Maar toen hij dat mijn man over handigde trok hij het meteen te rug en zei: „Het is eigenlijk ook te gek, ik geef je wel een briefje voor de drogist. Bij de apotheker moet je er al gauw een rijksdaal der of drie gulden voor betalen en bij de drogist ben je voor zestig centen ldaar en die geeft precies hetzelfde." Ze zeiden wel eens, dat dokter De Jong echt iemand voor de mindere man was; welnu, dat heeft hij toen ook wel bewezen. De zuster van mijn man kwam wel eens op zijn spreekuur en ze wilde dan meteen afrekenen en dan nam hij maar één gulden voor een visite. Toen hij rustend was ging hij vaak een dagje uit varen met een zekere Poortinga, die een motor boot had. Poortinga woonde achter in de Willem Loréstraat en wij woonden toen meer voor aan in die straat. LeeuwardenMevr. H. Jonker-Al- berda BLIJDE VERRASSING Op de derde april 1913 kwam ik ter wereld en zes jaar later gin gen voor mij de schooldeuren open bij de Arendstuin. In die tijd was het zo, dat je na zes leerjaren van school mocht, maar een getuigschrift kreeg je dan niet mee naar huis. Van mijn onderwijzer, de heer A. van der Mark, thans woon achtig in Rotterdam (Valerius- pad 5) kreeg ik toen een brief mee naar huis, waarin hij schreef dat het zonde was, wanneer ik niet verder zou gaan leren - bij een voortgezette studie zou hij de boeken wel willen betalen. Mijn vader antwoordde, dat er zeven kinderen waren en wan neer hij een zou laten leren, zou hij dat met de anderen ook moe ten doen. Dus dat verder leren ging voor mij niet door. Deze meester Van der Mark was iemand met hef de voor zijn werk. Bij het zingen had hij de viool er bij, we moesten soms bloemen meenemen, die hij dan determineerde en 's winters moest een leerling een bak sneeuw van buiten halen, waarin dan zout werd vermengd om pe kel te krijgen. Dank zij 't Kleine Krantsje kwam ik enige jaren geleden weer eens met deze oude mees ter in contact en toen zijn wij, mijn vrouw en ik, bij hem in Rotterdam op bezoek geweest. Een paar weken geleden werd er bij ons aan de deur gebeld en daar stond een meneer, die ik niet herkende. „Moet U hier zijn?" vroeg ik, waarop hij be slist antwoordde: „Ja, Van der Mark!" Dat was dus weer mijn onderwij zer, die na zestig jaren nog eens bij ons op visite kwam. Om zijn zoon Friesland nog eens te laten zien was hij naar hier gekomen en ook bij een schoolvriendin van mij, Janke Rienks—Van der Wal, was hij nog even aange gaan. Zeven en tachtig was hij nu en ondanks enkele ondergane ope raties nog zeer kras. Zo'n onverwacht bezoek komt niet vaak voor en omdat het voor ons een blijde verrassing was leek mij dit een leuk stukje voor in de krant. Leeuwarden Jac. Bakker ONDERGANG WILLEM III Met belangstelling las ik het arti kel van de hand van de heer W. H. Kuipers te Leeuwarden in nummer 387 van 't Kleine Krantsje over de ondergang van de Willem III. Het is ongetwij feld een adembenemende ge beurtenis geweest. De lezing van het artikel bracht mij in herinnering, dat ik sinds 1982 in het bezit ben van een klein boekwerkje van 127 pagi na's, geschreven door Mevr. Wil Vening onder de titel "Schip zonder haven", uitgegeven bij Van Holkema Warendorf, Bussum, dat dezelfde ramp vlot en lezenswaardig beschrijft. Het boekje kostte bij uitgifte in 1982 24,90. Of de prijs sindsdien gestegen of gedaald is, weet ik niet. Ikzelf heb maar één exemplaar. Wie het lenen wil, mag het bij mij vandaan halen. Mijn adres is: Landbuurt 13, postcode: 8916 AL. Leeuwarden G. Kuperus WAARZEGSTER De heer Schoustra siert haar met de welluidende Franse naam "clairvoyante"; ik vermoed, dat vrouw Hoebolt zelf het woord nooit heeft gekend. Ze was een heel eenvoudige vrouw. Uit "'t KI. Kr." nummer 487 maak ik op, dat zij woonde in de Zesde Saskiadwarsstraat op nummer 10. Ik heb haar leren kennen in de Weerklank. Zij woonde in het eerste huis links (rechts waren de bleekjes, die bij die huizen hoor den) van het straatje, dat in het verlengde lag van het Hoogpad. Waar ik nu over spreek valt on geveer in het jaar 1931. Ik was toen zestien jaar. V/ij hadden een schoenwinkel annex schoen makerij en ik moest namens mijn vader proberen de achterstallige vorderingen te innen bij vaak de onderste laag van de maatschap pij. Zo kwam ik ook bij vrouw Hoebolt. Als ik dan 's zaterdags om bijv. twee uur kwam, dan zei ze in haar Drentse of Groningse spraak: "Kom na zes uur maar, want ik krijg straks nog een paar meisjes; ik kan nu nog geen geld missen." Kwam ik dan later, dan ving ik weer twee kwartjes of een gulden, die dan weer van de vordering kon worden afgetrok ken. Als ze betaalde, dronk ik ook altijd een kopje thee bij haar. En bij één van die gelegenheden vroeg ik haar: "Hoe kunt U nu in de hand zien wat er gebeurt in een mensenleven?" Waarop zij antwoordde met een slim, toe geeflijk lachje: "Ach, je mut se moar wat wies moaken." We hebben er beiden maar even har telijk om gelachten. Ze had ook nog een getrouwde dochter. Die woonde ook in de Weerklank, maar op een ander streekje, dat "Seringebuurt" heette. Later is die hele Weerklank met de grond gelijk gemaakt. Ik ver moed, dat de "Weerklankperio de" van vrouw Hoebolt vooraf ging aan het wonen in de Saskiastraat, want al die mensen zijn later naar betere woningen gegaan. Ziedaar mijn antwoord op de vraag van dhr. Schoustra: "Wie heeft haar gekend?" Leeuwarden G. Kuperus. VROUW HOEBOLT Ook ik heb herinneringen aan de helderziende Vrouw Hoebolt, over wie in vorige Kleine Krantsjes geschreven werd. Met vriendinnen ben ik wel bij haar geweest en dan legde zij ons de kaart. Het was een inkeurig nette vrouw en het was er thuis erg ge zellig. Over mij voorspelde zij: „U blijft niet in Leeuwarden, maar komt in Amsterdam of Rotterdam te wonen en u zult ook een zeereis maken." Wel, ik ben inderdaad in Hol land terechtgekomen en heb eerst tien jaar in Rotterdam en daarna zeven en veertig jaar in Amsterdam gewoond. En wat die zeereis betreft: ik ben twee maal naar Los Angelos geweest. Voor mijn vriendin zei Vrouw Hoebolt: „U gaat over naar een Mon kent er de Friese verhoudingen en is bereid plaatselijke en provinciale belangen te dienen. geloof en u krijgt vijf kinderen, maar geen financiële moeilijkhe den." Nu, zij trouwde met haar gereformeerde verloofde en werd zelf ook gereformeerd en zij kreeg inderdaad vijf kinde ren, hoewel er een bij de geboor te overleed. Leeuwarden Mevr. J. Menger- Mollema (Vervolg van pag. 3) kruidenier Meijer en dan langs het pand van loodgieter Van der Wal om vervolgens in de Beyer- straat bij kapper Van Dijk uit te komen. Ga nu zien hoe alles ver anderd is. Bakker van het fees tartikelenhuis, waar ik met de neus op de ramen gedrukt stond, woonde toen ook nog in de Klei ne Hoogstraat. In de Muggesteeg is veel afgebroken en er is nu heel veel bekrast!" Het prijsje ging na loting naar mevrouw J. Hoekstra-Kracht, Rameaustraat 43 in Leeuwar den, die ons het volgende schreef. „Ons eetkamerameuble ment hebben we in 1949 ge kocht bij Bearda en ik zit deze kaart te schrijven aan de tafel van zes en dertig jaar terug. Toen ik op de Wissesdwinger Mulo was ben ik er ettelijke ma len langegelopen." Omstreeks 1929, 1930 ging de hierbij afgebeelde groep misdienaren een reisje maken met de bus. Zittend eerst twee onbekenden, dan Jeen Basten, een Tromp, nog een onbekende, Joh. Kienstra, Frans Westerman, Benny Westerman, Felix Roosenstein, Broer Postma en een Wielin- ga. Voor de bus staan van links naar rechts Kapelaan Graafsma, Piet de Boer, August Mansveld, Bart Vossenberg, Meinte Swart, Bertus Duim, Marten Bleeker, Cris Hofstede, nog een onbekende en Kapelaan Hanekamp. De foto werd ons toegestuurd door onze abonnee de heer M. Bleeker, Groesbeeksedwarsweg 290, 6521 DK in Nijmegen, die het op prijs zou stellen nog eens iets van zijn oude vrienden te horen.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1985 | | pagina 4