eew F.POPMA Lzn rinova tel. 058-128739 OUD LEEUWARDEN WOON- en BEDRIJFSMAKELAARDIJ SPORTARTIKELEN: VOORSTREEK 40 SPORTPRIJZEN: VOORSTREEK 42 SPORTSCHOENEN: VOORSTREEK 46 Tel. SPORT: 058 120244 Tel. SPORTPRIJZEN: 058-153509 OM NOOIT TE VERGETEN 't Kleine Krantsje - Illlllllllllllilllüllllllllilil alle onroerend-goed zaken betreffende Harlingersingel 23 hoek Harlingerstraatweg Leeuwarden Tel. 058 -121480 'st.jacobsstr.23, leeuwarden Per giro besteld 19,50 (giro981062t.n.v. 't Kleine Krantsje) Afgehaald van kantoor 14,90 Vredeman de Vriesstraat 1 1892 De Friesche Tuinbouw Vereeni- ging plant een linde op het Raad huisplein bij de troonsbestijging van Koningin Wilhelmina; de Vereeniging Voor Vaderland en Oranje zet er een monumentaal hek omheen. Laatste harddraverij om de gou den zweep. Einde van de Winkel van Sinkel. De raad besluit de stadsgracht tussen de Tuinen en de Weaze te dempen. 1893 Een nieuw Diaconessenhuis ge bouwd aan de Noordersingel. Het water aan de Tuinen tussen Meelbrug en Hooge Brug ver breed door het slopen van twee huizen; ontstaan van de smalle Handelskade tussen Voorstreek en Turfmarkt. De Kanselarij ingericht als Rijks archief en Provinciale- en Buma- bibliotheek. Uitbreiding van het Friesch Mu seum. De Amelandspijp verlaagd. Aan Achter Landbuurt, ook Stienserbuurt genoemd, komen de eerste huizen. 1894 De gracht langs de Turfmarkt, Tweebaksmarkt, Druifstreek en Zwitserswaltje gedempt. Afge broken worden de Hooge Brug over de Tuinen, de Kleine Draai brug aan het eind van de Turf markt, de Canselarij-, Galileër- en Hillemapijpen, de Druifsbrug over de Keizersgracht, de Rhala- pijp bij de Ossekop en de Aytta- brug op de Weaze. Het voormalige Soephuis in de Grote Hoogstraat wordt een toe vluchtsoord voor daklozen. De Leeuwarder Athletische Club Frisia besluit de cricketsport vaarwel te zeggen om te gaan voetballen. Aan de Grachtswal zeven huizen afgebroken voor de aanleg van het Nieuwe Kanaal. Bouw van de Eerste- en Tweede Kanaalsbrug. Het oude Exercitieveld wordt onbruikbaar door het graven van het Nieuwe Kanaal; de Schutterij krijgt een nieuw oe fenterrein ten noorden van het kanaal om later te verhuizen naar het zuiden van de vaart. Het Plein zal voortaan Wilhelmi- naplein heten. Steenbakkerij bij het Tichelwerk opgeheven. 1895 De stad krijgt een eigen tele foonnet, het 'Bell-telephoonkan- toor', dat een plaats krijgt op de zolder van de Hoofdwacht aan het Hofplein. Uitbreiding van het Gouverne mentshuis met de Statenzaal. Opening van Christelijk Gere formeerde Kerk in een vroeger pakhuis aan het Molenpad. 1896 De gemeente verkoopt een strook grond bij de Tweede Ka naalsbrug aan de 'Coöperatieve Stoomzuivelfabriek te Leeuwar den'. Het Reigerplein ontstaan; de naam Turfdragersgloppe vervalt. Grote Nijverheidstentoonstel ling. De Lange Negen is de naam van een voetpad over het gelijknami ge land langs het Vliet naar Schilkampen. Het terrein tussen het Nieuwe Kanaal en de spoorweg naar Groningen wordt bebouwd. De vroegere timmerwinkel en brugwachterswoning op de hoek van de Romkeslaan en de Grachtswal gesloopt. 1897 De raad bestemt een stuk gras veld bij de Vredeman de Vries- straat en de Emmakade tot sportterrein. De Zalen Van der Wielen in de Breedstraat gaan over aan de heer Visser; het is voortaan Za len Visser. De Spanjaardsstraat aangelegd. Het gebouw De Ontwikkeling aan de Nieuweburen afgebroken en herbouwd. 1898 De zeer vooruitstrevende Leeu warder politie schaft zich een rijwiel aan. 1899 De strocartonfabriek aan de Pot- marge afgebrand. Aanleg van de Paul Krüger- straat. Landhuis op de hoek van de Fa- briekssteeg gesloopt, de steeg verlegd en verbreed. Het gemeentebestuur van Leeu- warderadeel verlaat het hoek huis Raadhuisplein-Weerd; het krijgt een eigen gemeentehuis in de Schrans. Landeweer en Molema stichten een Stoomscheepstimmerwerf tussen het Vliet en het Nieuwe Kanaal. Er zijn al honderdzestig tele- phoonabonnees. 1900 Aanleg van de tramweg langs de Marssumerdijk. De herberg van de Weduwe Oosterhoff aan de Westersingel wordt tramstation. De Leeuwarder Coöperatieve productie- en verbruikersvereni ging Excelsior krijgt een eigen verenigingslokaal op de hoek van het Schoenmakersperk en de Pijlsteeg. De maximum snelheid in de stad wordt op acht kilometer per uur gesteld; voertuigen moeten voorzien zijn van een rem, die een stilstand binnen tien meter kunnen bewerkstelligen. Leeuwarden heeft nu ruim der tigduizend inwoners - 32.203 om precies te zijn. 1894: Leeuwarden gaat door zichzelf te vernielen ook het water langs de Tweebaksmarkt wordt gedempt. *vele referenties. Ook in de boekhandel

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1985 | | pagina 11