'T KLEINE KEAHTSJE DICKVANDERHEIDE JRIREKLAME we o^i de ONZE FOTOPRIJSVRAAG Fa.RHettema&Zn bouw-en aannemersbedrijf WEET ALLES VAN BRILLEN ÉN HEEFT DE MOOISTE Leeuwarden, Nieuwestad 55 Harlingen, Voorstraat 63. VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 11 (Vervolg van pag. 3) schuddende beweging op een grote hoop werd gestort". Een geheel andere herinnering aan de vroegere gasfabriek had de heer J. J. K. Boomsma te Menaldum: "In de jaren vijftig, ik was toen een jaar of acht, heb ik daar eens witte muizen gebracht om te laten vergassen. Thuis begon het met een paar stuks, maar dat liep snel uit de hand en als je de jonge muisjes dan niet meer aan vriendjes kwijt kon, werden ze daar gratis vergast, tenminste dat nam je aan - kwijt was je ze in ieder geval en ver der (aan proeven bijvoorbeeld) dacht je beslist niet. Maar hope lijk gebeurde dat ook niet. Dit muizenvoorval was ik totaal ver geten, tot ik deze foto zag". "Saturdags" aldus de heer B. R. Douma te Leeuwarden, "musten we wel es foor moeke een boadskap doen op de merk an 'e Nije-buren. Dan kwamen we langs ut gasfabriek. Un keer moesten we kersen hale. Bij café Stad Dockum vroeg een man ons: "He jimme met tien lange fingers in'e benaudheid seten?" Nou, as kleine jonkjes wisten we niet wat dat beteken de. Mar een buurman wist het wel: hewwe jimme jatten?" Tenslotte nog een kleine bloem lezing uit de enorme stapel in zendingen: "Als kind intrigeerden mij de hui zen, die je achter de gasfabriek verderop in de straat had, met de voordeur op de eerste etage, te bereiken met een houten bui tentrap. De gelijkvloerse verdie ping had onder die trap een ge heel blinde muur. Later ontdekte ik, dat het eigenlijk dubbele hui zen waren. De blinde muur was de achterkant van het onder huis, dat de ingang gelijkvloers had in het achterliggende Hoek- sterachterom". (Mr. H. S. Beki- us, Helvoirt). "Duizenden keren passeerde ik dit witte pand op weg van de Bleeklaan naar het centrum van de stad, naar de bioscopen, de Harmonie, en naar alle andere activiteiten, die zich afspeelden op de Nieuwestad en wijde om geving. Want daar gebeurde het, daar was het interessant. Oorlog en verduistering of niet: op naar de stad!" (Sip Vening, Almere haven). "Mijn vader, die er dertig jaar stoker was, heb ik er ontelbare malen brood gebracht. Ook heb ik er vele malen zijn loon opge haald, daar mijn vader veel ploe gendiensten had" (Mevrouw M. Steinfort-Nijdam, Leeuwarden). "Mijn vader moest er vroeger in de winter 's morgens om zes uur heen om er de kachels aan te maken" (Mevrouw H. Teertstra- Swart, Leeuwarden). "Mijn vader heeft er veertig jaar lang voor de hete kolen gestaan, hij begon er al in 1915, wij waren er dus wel thuis" (Mevrouw T. Duurken-Hoekstra, Leeuwar den). "Als jongens haalden wij er de munten voor het gas" (B. Rom- kes, Leeuwarden). "Als kind, en dat was in 1928, heb ik er heel wat voetstappen gezet. Mijn ouders hebben ze ven en veertig jaar in de Ame- landsbuurt gewoond en daar hadden we gaslicht, zodat ik er heel wat gasmunten en gas- kousjes moest halen" (Mevrouw A. C. Rozema-Fennema, Leeu warden). En nu nog de prijswinnaar. Het werd de heer Jan Feenstra, Van Loonstraat 45 in Leeuwarden. Hij krijgt het fotoboekje "Leeu warden, ach ja, zo was het. toegestuurd. adviesbureau voor reklame en publiciteit joZGf isrëëlsstrddt 10 iGGUWSrdGD 058—124984 Zuidvliet 152 8921 BN Leeuwarden Tel. (058) 12 41 95 Van mevrouw F. Boonstra-de Bruijn te Leeuwarden ontvingen we deze foto, die gemaakt is tijdens het schoolreisje van de vierde klas van School 6a (Menno van Coehoornschool) naar Appelscha in 1928. De namen zijn: bovenaan van links naar rechts: Jantje de Vries, Antje Veldhuizen, Froukje Mensink, Alie Asman, Johanna Westra, Antje van Dam en Janke Laskewitz; tweede rij: Henderikus Veenstra, Jan Zomers, Sjouke Kleefstra, Hendrikus Ales, Daniel Verdonk, Johannes de Groot en Sjoukje Faber; derde rij: Juf Bak ker, Alberdina Jager, Sietske van der Velde, Catharinus de Vries, Jacoba Bruinja, Henderika Dijkstra, Froukje de Bruijn, Antje Slote- graaf en Juf Riemersma; vooraan: Marten v.d. Velde, Ytzen Mellema, Jan de Jong, Betzen Stienstra en Cornells Sjoerdsma. Nieuwbouw - Verbouw Restauratie - Reparatie Onderhoud

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1986 | | pagina 11