BEKEND GEBOUW DEED VELEN NAAR DE PEN GRIJPEN 'T KLEINE KRANTSJE ONZE FOTOPRIJSVRAAG Wat we al verwachtten is ook gebeurd: we kregen heel wat inzendingen binnen op onze fotoprijsvraag van vier weken geleden, toen we een plaatje in de krant hadden van een massief wit gebouw op de hoek van een straat. Omdat de meeste oplossers er ook enig commentaar bij schreven, kregen we op ons schrijfbureau weer een rijk scala aan diverse meningen. Terwijl de een de opgave veel te gemakkelijk vond - "Een fluitsje van un sent" - juichtte een ander de lichtere "moeilijkheidsgraad" juist toe: "Het mag ook wel eens makkelijk zijn'TEn zo on dervonden we maar weer eens, dat het niet eenvoudig is het iedereen naar de zin te maken. pagina 3 "Hier zullen wel geen foutieve inzendingen op komen, zo dui delijk is alles" aldus de heer Piet Joma te Leeuwarden, die verder schreef: "Had u de gashouder en de laatste letters van "Labo ratorium voor de Volksgezond heid" er afgeknipt, dan was het wel een leuk zoekplaatje gewor den". "Maar" zo schreef de heer Al- bert Reitsma, ook uit Leeuwar den: "je moet steeds voorzichtig zijn met te zeggen: dat of dat is het. Kunstig heeft de heer Schoustra een grotere foto be dekt, teneinde ons er weer tus sen te nemen. Altijd weer leuk dit onderdeel van ons Kleine Krantsje". En zo is het natuurlijk ook: wan neer je te snel met je mening komt loop je kans dat je toch niet bij de goede oplossers hoort. AAN DE KANT Streng als we zijn beginnen we nu dan ook met het onverbiddel ijk aan de kant leggen van al die inzendingen, waarin (uitslui tend!) gewag werd gemaakt van "het kantoor van de Gasfa briek", want wat wij afbeeldden was het Laboratorium van de Volksgezondheid - het zetelde in wat eens het kantoor van de Gasfabriek was geweest. Dan waren er toch wel degelijk nog meer foutieve inzendingen van abonnees, die het gefoto grafeerde witte pand situeerden op andere punten in de stad, zodat we tot onze voldoening kunnen concluderen, dat de op gave in ieder geval niet voor iedereen zo gemakkelijk was. "Voor mij was het deze keer gemakkelijk te raden" aldus de heer W. H. W. Zadel te Leeuwar den, "want in het voormalige kantoor van de G.E.B. was ik gedurende vijf en veertig jaar werkzaam op de tekenkamer. TEKENKAMER Nou ja, tekenkamer.Een te mooie naam voor het vertrekje, dat ik moest delen met opzichter Koelman. Een tekentafel ont brak. Alles moest zijn beslag krij gen op een gewone tafel. We hadden daar veel last van mui zen. Tussen het plafond lagen lange turven en daar zaten ze waarschijnlijk tussen, 's Mor gens om negen uur, je kon de klok er op gelijk zetten, kwam directeur Blaauw met de post onder de arm vanuit zijn huis bij de Kippeloop naar het kantoor. Hij ontving dan de opzichters van gas en electrisch om verslag uit te brengen van de vorige dag. We waren blij, dat we na de oorlog het nieuwe kantoor aan de Groningerstraatweg konden betrekken. In het oude gebouw kwam nu de Gezondheids dienst. Later werd het afgebro ken ten behoeve van een par keerterrein". Opmerkelijk was het wat de heer E. Drijver uit Groningen ons schreef: "Plaatste u een vorige keer een foto van de Strafgevan genis, waar ik van 1945 tot 1956 heb gewerkt, deze keer prijkt er een foto in 't Kleine Krantsje van een gebouw, waar ik eveneens heb gewerkt en wel van 1 juni 1942 tot 1 juli 1943. Op de laat ste datum had ik me moeten melden voor de arbeidsinzet, wat ik niet heb gedaan. Ik ben ondergedoken en kwam in april 1945 weer "boven water". ONTSLAGEN Helaas beschouwde men op de G.L.B. mij toen als "ontslagen" en ik kon niet terugkomen. De man, die in 1943 wél naar Duits land was gegaan, zat toen weer op zijn oude plekje! Ik heb overi gens op die G.L.B. een leuke tijd - en leuk werk! - gehad. Eerst wat eenvoudig kantoonwerk, maar al spoedig kreeg ik de ge hele "Duitse afdeling" te doen, hetgeen inhield de Duitse cor respondentie en alle aangele genheden betreffende de door de Duitsers in gebruik genomen gebouwen, scholen, woningen, de vliegbasis. Bij problemen t.a.v. betaling van rekeningen e.d. moest ik er op af, naar de "Ortskommandant" of naar de "Zahlmeister". De heer H. Antonisse te Lekkum wist te melden, dat het afgebeel de gebouw oorspronkelijk het woonhuis was van de directeur van de gasfabriek: "Jarenlang waren de perebomen nog stille getuigen van de tuin, die eens bij het huis hoorde". Die perebomen (wanneer we de ogen sluiten zien we ze nog!) werden vanzelfsprekend in veel meer inzendingen genoemd - ze hebben een grote aantrek kingskracht uitgeoefend op de jeugd van toen. "Voor die perebomen en een hoge berg cokes stond 'n groot hek met scherpe punten van het kantoor tot de Hoeksterpoorts- brug toe" schreef de heer G. van Houten te Leeuwarden. "Ik her inner mij nog goed, dat we op een dag bij het hek opklommen om wat peren te plukken. Een van ons, Hiele van der Ley, was al boven, toen er een werkman aankwam. Hiele wou weer naar beneden, maar hij bleef met zijn hemd in zo'n pen hangen en liep daarbij een diepe verwonding op. Als hij nog leeft kunt u zijn wond wel zien; dat was een raar geval en we waren er allemaal beroerd van - zoiets blijft je altijd bij". De heer L. Andela te Leeuwar- dern vertelde interessante din gen over de vroegere gasfabriek zelf. "Mijn vader bestelde daar nog cokes voor de werkplaats kachel, dat was een veel betere brandstof dan de duurdere ant- hraciet, hoewel die weer langer "lag" en voor 's nachts door brandende haarden en vulka chels een betere brandstof was. Cokes was anthraciet waaraan door gedeeltelijke verbranding gas was onttrokken. Dat leverde de gasfabriek ons dan als brand stof voor gascomforen, het zo genaamde stadsgas. Door de omschakeling in de zestiger ja ren op aardgas moesten destijds al die comforen worden omge bouwd. Als jongens hadden wij er geen idee van, dat de afval producten zodanig de grond zouden bederven, dat er later een heel kostbare operatie no dig zou zijn om de gevolgen er van binnen toelaatbare grenzen te houden. Het was altijd wel gezellig langs de fabriek te rij den, omdat boven uit het fa brieksgebouw de cokes met een (Vervolg op pag. 11) voor Leeuwarden en de wijde wereld er om heen Een uitgave van Fenno Schoustra's Publiciteits- kantoor Verschijnt eenmaal in de veertien dagen Abonnementenadministra tie: Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden. Abonnementsgelden Post giro: 98 10 62 Redactie en advertentie-af deling: Vredeman de Vries- straat 1, 8921 BP Leeuwar den. Telefoon: (058) 120302 Geopend: van dinsdag tot en met donderdag, uit sluitend 's morgens van 9 tot 12 uur. 's Middags en van vrijdag tot en met maandag ge sloten. Abonnementsprijs: voor Nederland 29,- per jaar; voor het buitenland: 55,-per jaar. Losse nummers afgehaald 1,75 per stuk. Per giro besteld (Postgiro 98 10 62): ƒ2,75 voor 1 ex., 4,75 voor 2 ex., 6,25 voor 3 ex. Het lidmaatschap van 't Kleine Krantsje staat alleen open voor lezers, die zich door hun aanmelding ak koord verklaren met de hiernavolgende 'leverings voorwaarden': Het abonnementsgeld moet vooruit worden be taald. Op de 1e februari dient het abonnementsgeld voor het dan lopende jaar te zijn be taald. Geschenk-abonnementen en abonnementen van le zers in het buitenland moe ten op de 15e december van het voorafgaande jaar zijn betaald. Lezers, die zich niet telefo nisch of schriftelijk, maar per giro-overschrijving als abonnee aanmelden, wordt verzocht op het girostrookje te vermelden: Nieuwe abonnee. Wie het abonnementsgeld voor een ander betaalt, dient duidelijk de naam en het adres van de abonnee, voor wie wordt betaald. Adreswijzigingen moeten minstens 10 dagen voor het verhuizen schriftelijk wor den doorgegeven: Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden. Abonnementen, die niet vóór 1 december schrifte lijk zijn opgezegd, (postbus 858, 8901 BR Leeuwarden) worden automatisch ver lengd.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1986 | | pagina 3