Jou flet hellema 'T KLEINE KRANTSJE i in, de Makelaars en Taxateurs voor geheel Friesland VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 4 SNIEJAAGE It sniejaagt, en dë~wiênd haalt an, en it uutsicht dat ferfaagt, it jagen houd mar an en an. So fer men sien kan is it wit, gien takje wer gien snie op sit, de lucht is gries en grauw je sien gien sprankje blauw. Miljarden flokjes uut de lucht, die falie sonder un gerucht, se dekke as un witte deken, de velden, bossen en de beken. Foor fogeltsjes, ja foor elk bees- je is dizze winter echt gien feesje, sorg derom allerbeste meensen, foor fogels en foor dierenween- sen. Liwadden AQUAREL Dit mooie aquarelletje heeft ja ren in de eethoek van onze ka mer gehangen, maar de on barmhartige Australische zon verkleurde het erg en na een poos zag het er wat 'suterig" uit. Mijn man, Bart, heeft het tenslot te uit de lijst gehaald en de kleu ren opgefrist. Nu hangt het al weer twaalf jaar in de gang, samen met een hele mooie drukprent met de titel "Le- ovardia", een plattegrond van oud Leeuwarden, zonder jaartal, maar heel oud, nog met alle ne gen poorten en schansen intact. Deze plaat kocht ik bij De Distel in 1951op de valreep, vlak voor ons vertrek. Zo zal er de hele wereld over wel "nostalgia" van Leeuwarden te vinden zijn. Moe, Australië Mevr. M. Sterkenburg-Hofman WEERKLANK In nummer 496 van 't Kleine Krantsje stond een foto van de Weerklank met vier dames voor de winkel van Woudstra. Over de tweede vrouw van links wordt kennelijk geschreven in een arti keltje onder de kop 'Seringe- buurt' op dezelfde pagina. De een noemde haar Postma, een ander Van der Zee en een derde Kamp of Hanekamp. Ik meen dat ik in deze zaak het verlossende woord kan spreken: Alle genoemde namen zijn met haar annex en wel aldus: die tweede dame heette mevrouw Postmus, haar dochter was ge huwd met een A. van der Zee en de ouders van mevrouw Post mus heetten Hanekamp. De laatstgenoemden woonden aan het Hoogpad, de tweede of derde deur links vanaf de Oos tersingel. De beide andere ge noemden hadden een huis in een van de vele steegjes van de Weerklank. Ik weet dit, want alle drie gezin nen waren klanten van ons, toen mijn vader en ik nog een schoenhandel en schoenmakerij dreven in de Vegelinstraat - dat was van 1905 tot 1955. Leeuwarden G. Kuperus BOERDERIJ SCHAT De boerderij van Schat, die kort geleden als "zoekplaatje" fun geerde voor de rubriek "Lee- wadders, waar is dit?" herken den mijn vrouw en ik direkt, omdat wij er dichtbij in de buurt hebben gewoond. Na de oorlog ging ik er bijna iedere dag langs om brood te brengen naar boer Zeinstra op Wijlaarderburen. In de oorlog is er dicht bij de boerderij een vliegtuig neergestort. Mijn buur man, een agent van politie, heeft toen een stukje parachutelinnen meegenomen, waarvan je mooi een matje kon maken voor de si- garettenroller. Een "gewoon mens" mocht niet bij dat vlieg tuig komen; mijn buurman wel. De heer Schat kwam nog heel lang op de soos om een partijtje te biljarten. Zo komen er door 't Kleine Krantsje voortdurend herinnerin gen aan vroeger bij je terug. Leeuwarden Jac. Bakker TANDARTS LEOPOLD Het is alweer even geleden, maar nóg hoor ik het statige tik ken van de klok in de lange gang van de tandarts, wanneer wij als kinderen met kloppend hart voor zijn imposante deur kwamen te staan ën schoorvoetend de wachtkamer betraden. Lectuur was er in die wachtka mer wel, maar wat was het er doodstil! Dit in tegenstelling met tegenwoordig in dergelijke ruim ten: een zacht muziekje op de achtergrond. En nu ook vaak een pijnloze behandeling in de stoel. Ik denk nog wel eens aan mijn tandarts, mevrouw Leopold, die samen met haar man een prak tijk had. Zij was een klein en grijs vrouwtje, zeer gedecideerd. Maar zij ontving je altijd met een vriendelijke lach en maakte tij dens de behandeling ook een vriendelijk praatje met je. De gang naar de tandarts was nooit zo leuk, maar ik bewaar aan haar een hele goede herinne ring. Schoonhoven Rity Wibbens- Kamp VAN DER NET Er werd onlangs in 't Kleine Krantsje gesproken over Michiel van der Net, wiens ouders in de Weerklank woonden. Deze ou ders waren klanten van onze schoenhandel en schoenmakerij in de Vegelinstraat. Het zal omstreeks 1932 zijn ge weest, dat ik een nooit te verge ten ervaring had met 'Vrouw Van der Net', zoals zij bij ons in de wandeling werd genoemd. Ik moest 's zaterdags de afbeta lingen ophalen bij, laat ik maar zeggen, de halve Weerklank. Zo kwam ik ook eens op een zeer regenachtige zaterdag bij Vrouw Van der Net. Ik incasseerde de wekelijkse gulden en dronk, op n Makelaardij alnda 1898 haar uitnodiging, een kopje thee. Echt een verademing! We praatten wat, waarna ik ver trok, echter zonder mijn porte- monnaie met bijna veertig gul den er in - die liet ik per ongeluk bij haar op tafel liggen. Drijfnat van de regen kwam ik thuis, waar moeke zei: "Maar gauw de jas uit, dan gaan we meteen eten" Echter.de beurs was weg! Verloren? Of bij de laatste klant laten liggen? Ik was nogal secuur, zodat ik dat 'laten liggen' niet veel kans gaf. Ik had 'em vast verloren! Met weinig hoop ondernam ik de fietstocht terug naar Vrouw Van der Net. ik belde aan, waarna de dochter open deed met de me dedeling: "Hier is jouw beurs, Kuperus en moeke is al naar Steenstra (een kruidenierswin kel aan de Oostersingel) om jul lie even te bellen". O, o, ik kon die dochter haast wel om de hals vallen, zo blij was ik. Vader heeft haar de daaropvolgende maandag een rijksdaalder gebracht. Denkt u zich eens even in: een kleine veertig gulden in 1932. Bijna het loon van een arbeider voor twee weken werken. Leeuwarden G. Kuperus Piet de Boer In 't Kleine Krantsje nummer 493 las ik over de aquarel van het hoekhuis Naauw-Wirdumerdijk, die een aantal "Luwadders" in dertijd blijkbaar hebben gekocht. Toen wij in 1951 Nederland ver lieten en naar Australië emi greerden kregen wij dezelfde aquarel cadeau en ik weet toe vallig, dat ook die in de kunst handel van Sanders in de Sint Jacobsstraat is gekocht. Links onderaan staat 5/100, rechts staat de naam van de artist, ook in potloodschrift en moeilijk te ontcijferen: Gr. Ran ked of G. Rinket of iets derge lijks. Nog een mooie foto van de Weerklank. Dit was de Kapelsteeg.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1986 | | pagina 4