'TKLEIHE KEANTSJE SUCCESVOLLE LEEUWARDERS IN DE ELFSTEDENTOCHT BIJ DE EERSTE TIEN VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 3 Toen de vorige week de Elfstedentocht tóch nog van start ging konden we van één ding wel heel zeker zijn: er zou in de wedstrijd stellig geen geboren en getogen Leeuwarder triomferend over de eindstreep gaan. De tijd, dat de super-marathon nog gewonnen kon worden door een onbekende ster, van wie op dat moment nog vrijwel niemand had gehoord, lijkt definitief voorbij. De winnaar moesten we zonder twijfel zoeken in de selecte groep van welbekende A-rijders, die in de gebruikelijke wedstrijden op kunstijs de dienst uitmaken en, helaas, daar behoren geen geboren en getogen Leeuwarders bij. Een kolossale verrassing met toch een rasechte Leeuwar der als Elfstedenwinnaar was op dit moment dan ook uitgesloten. en dat het winnen van de race door een stadgenoot zeer wel mogelijk was. Verschillende Leeuwarders heb ben in de rijke historie van het evenement dan ook een voor aanstaande rol gespeeld en be halve één glorieuze winnaar kunnen we nog enkele cracks aanwijzen, die in de Elfsteden- wedstrijd kans hebben gezien bij de eerste tien te eindigen. In de eerste drie Elfstedentoch ten, die van 1909,1912 en 1917, was het de populaire beroepsmi litair Jan Ferwerda, die geducht van zich deed spreken. In de allereerste tocht, gewonnen door de Wargaaster student in de theologie Minne Hoekstra, eindigde hij op de eervolle vijfde plaats. Drie jaar later, in de eerste tocht, die door de Verenging De Frie- sche Elf Steden was georgani seerd, werd hij de grote concur rent van de legendarische Coen de Koning, die eerder al wereld kampioen op de langebaan was geweest. Jan Ferwerda gaf de grandioze De Koning geweldig goed voor partij, maar hij kon toch niet voorkomen, dat de Arnhemmer met een mooie voorsprong van Karst Leemburg Jan Charisius Dat is dus wel anders geweest en met een zekere weemoed denken we terug aan de tijd, dat Elfstedentochten zich nog zeer verrassend konden ontwikkelen precies vijftien minuten als win naar over de eindstreep ging. Aan de vooravond van de vol gende krachtmeting tussen deze beide rivalen moet De Koning in het hotel De Klanderij tegen Fer werda hebben gezegd: "Ik win nu weer en als dat niet gebeurt Lo Geveke, in 1941 gefotografeerd naast winnaar Auke Adema en tweede prijswinnaar Joop Bosman. kun je voor mij een doodkist be stellen," of althans woorden van die strekking. Welnu, zover kwam het niet, want inderdaad won Coen de Koning opnieuw en ditmaal bleef hij de Leeuwarder, die nu zeven de werd, veel verder voor. Na twaalf lange jaren wachten kwam er eindelijk weer een Elf stedentocht, die als de meest spectaculaire de geschiedenis zou ingaan. Veruit favoriet wa ren nu de "Hollanders" Cor Jon- gert en Nico Pronk, die bij Har- lingen dan ook al een prachtige voorsprong hadden. Twintig minuten later arriveer de in die plaats een Leeuwarder, van wie vrijwel niemand ooit had gehoord, maar die later, bij Hin- deloopen, notabene op kop lag in deze zelfde race. Karst Leem burg heette die man en hij werd de grote held van deze Elfste dentocht, die hij met een voor sprong van acht minuten op Cor Jongert winnend wist te beëindi gen! Er was voor de stad Leeuwar den na die tocht helemaal reden tot vlagvertoon, want de vijfde plaats werd ook bezet door een stadgenoot, Fokke van der Hei de, en de Leeuwarder broers Uiltje en Cathrinus Stienstra ein digden nu op de negende en tiende plaats. Een volgende, heel grote Leeu warder figuur op het Elfstedenijs werd de prachtige atleet Lo Ge veke, die in de zware tocht van 1940 behoorde bij de tweede groep van vier in de jacht op de kopgroep van vijf. Hij werd offi cieel als achtste geklasseerd, maar hij kreeg met deze presta tie de kleine gouden medaille van de tweede prijs. (Vervolg op pag. 16)

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1986 | | pagina 3