'T KLEINE KRANTSJE it- t VERRASSEND WERK VAN 'LEEUWARDER' REIN JONKER Verf Glas Behang Bart Vossenberg Al is het dan zo, dat er in de laatste Elfstedentocht geen geboren en getogen Leeu warder op de voorgrond heeft gestaan, toch was het een inwoner van de gemeente Leeuwarden, die een fantastische rol heeft gespeeld. Het dorp Wijtgaard behoort im mers tot de gemeente Leeuwarden en daar komt Rein Jonker vandaan, die zo verrassend achter de formidabele winnaar Evert van Benthem als tweede eindigde. Daarmee leverde hij een prestatie, die weinigen zullen hebben verwacht, want Rein Jonker mag dan een voortreffelijke marathonschaatser zijn, die kan wijzen op een reeks van successen van betekenis, toch was en is hij geen rijder van het kaliber van cracks als Jos Niesten, Henri Ruitenberg, Jan Kooiman, Hilbert van der Duim en Jos Pronk, die in de ogen van velen wel als favoriet voor de eindzege waren beschouwd. VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 7 UW ADRES Nieuwestad 105, Leeuwarden Tel. 124318 Ll_ 1 In de marathonwedstrijden om de K.N.S.B.-Cup en in de Heine- ken Zesdaagsen eindigde hij - op de kunstijsbanen - minder vaak bij de eerste, dan bij de tweede tien. Zijn beste presta ties in de laatste jaren waren in deze wedstrijden een vijfde plaats in Groningen en een vier de plaats in Deventer. In het eindklassement om de K.N.S.B.-Cup eindigde hij in 1984 op een negentiende en in 1985 op een zeventiende plaats. Bij het kampioenschap van Ne derland op natuurijs bezette hij het vorige jaar in Westerland een vijftiende plaats achter cory feeën als Henri Ruitenberg, Jan Kooiman, Jos Niesten, Wim Vos, Evert van Benthem, Wim Westerveld, Albert Bakker, Co Giling en Teun Busser. In de strijd om het marathon kampioenschap van Friesland bleef hij de concurrentie voor; ook sprekend was zijn succes in de laatst gehouden Old Ambtrit, waarin hij achter de verrassende Dries Klein tweede werd voor uitblinkers als Albert Bakker, Fokko Veen, Anne Postmus, Jan Roelof Kruithof en Wout de Vries. Dat het natuurijs Rein Jonker beter ligt dan het kunstijs be wees hij ook tijdens twee zware Alternatieve Elfstedentochten in het buitenland. In het Canadese Ottawa verwierf hij een knappe vijfde plaats en in het Finse Kuopio werd hij zesde. Ook in de eerste marathon van Bartlehienv nog gehouden vlak voor de Elfstedentocht, kon Rein Jonker beslag leggen op de tweede plaats - alleen in Yep Kramer moest hij zijn meerdere erkennen. ZEER VERDIENSTELIJK Zeer verdienstelijk was de ver richting van Rein Jonker, chef kok van beroep, ook in de Elfste dentocht van het vorige jaar, toen hij vijftiende werd. Hij reed de race toen in een tijd van zes uur en vijf en vijftig minuten, pre cies veertig minuten sneller dan Jeen van den Berg in 1954 had gedaan - en dat bleef een re cord, tot Evert van Benthem het verbeterde. Het frappante feit deed zich nü voor, dat Rein Jonker de vorige week bijna precies dezelfde tijd maakte als toen, namelijk zes uur zes en vijftig minuten en vier en twintig seconden. Tussen de strijd van het vorige jaar en die van nu was er voor wat de gereden tijd betreft dus maar een verschil van één mi nuut en vier en twintig seconden en dat is niet veel op een rijtijd van bijna zeven uur! De laatste verrichting van Rein Jonker mag ook zeker verras send worden genoemd omdat hij nu precies een jaar geleden aankondigde met het marathon rijden te zullen stoppen. In febru ari van het vorig jaar zei hij, dat het voortdurend noodzakelijke trainen hem te veel werd. Hij deelde toen mee het vele reizen naar de Jrainingen en de wed strijden niet meer te kunnen op brengen. Ook verklaarde hij er geen ver trouwen meer in te hebben, dat er ooit nog eens een Elfsteden tocht kwam: „Ik had graag nog eens een echte Elfstedentocht willen rijden, maar dat zal er wel niet meer van komen." Twee weken na die uitspraak kwam er dan toch nog een Elf stedentocht met voor de krachti ge Rein Jonker een prachtige prestatie en nu we amper een jaar verder zijn, kan hij zelfs al bogen op twee voortreffelijke verrichtingen in de super-mara thon, een vijftiende en een twee de plaats! Zo zien we maar weer hoe merk waardig het in het leven kan lo pen en zeker ook in het leven van een schaatsenrijder.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1986 | | pagina 7