'T KLEIDE KRAHT5JE INTERESSANTE REACTIES VAN LEZERS MET HERINNERINGEN pagina 3 voor Leeuwarden en de wijde wereld er om heen Een uitgave van Fenno Schoustra's Publiciteits- kantoor Verschijnt eenmaal in de veertien dagen Abonnementenadministra tie: Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden. Abonnementsgelden Post giro: 98 10 62 Redactie en advertentie-af deling: Vredeman de Vries- straat 1, 8921 BP Leeuwar den. Telefoon: (058) 120302 Geopend: dinsdag en woensdag, uitsluitend 's morgens van 9 tot 12 uur. 's Middags en van don derdag tot en met maan dag gesloten. Abonnementsprijs: voor Nederland 29,- per jaar; voor het buitenland: 55,- per jaar. Losse nummers afgehaald ƒ1,75 per stuk. Per giro besteld - (Postgiro 98 10 62): 2,75 voor 1 ex., 4,75 voor 2 ex., 6,25 voor 3 ex. Het lidmaatschap van 't Kleine Krantsje staat alleen open voor lezers, die zich door hun aanmelding ak koord verklaren met de hiernavolgende 'leverings voorwaarden Het abonnementsgeld moet vooruit worden be taald. Op de 1e februari dient het abonnementsgeld voor het dan lopende jaar te zijn be taald. Geschenk-abonnementen en abonnementen van le zers in het buitenland moe ten op de 15e december van het voorafgaande jaar zijn betaald. Lexers, die zich niet telefo nisch of schriftelijk, maar per giro-overschrijving als abonnee aanmelden, wordt verzocht op het girostrookje te vermelden: Nieuwe abonnee. Wie het abonnementsgeld voor een ander betaalt, dient duidelijk de naam en het adres te vermelden van de abonnee, voor wie wordt betaald. Adreswijzigingen moeten minstens 10 dagen voor het verhuizen schriftelijk wor den doorgegeven: Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden. Abonnementen, die niet vóór 1 december schrifte lijk zijn opgezegd. (Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden) worden automatisch ver lengd. De fotoprijsvraag van vier weken geleden, die niet zo heel erg moeilijk op te lossen was, heeft een groot aantal interessante reacties opgeleverd van abonnee's, die zich bij het zien van dit bekende stadsbeeld allerlei wetenswaardigheden wisten te herin neren uit een lang vervlogen tijd. Wij zullen graag weer het een en ander uit de brie ven overschrijven, maar moeten volledigheidshalve eerst nog even kwijt, dat er toch nog twee foutieve inzendingen binnenkwamen van vrouwelijke abonnee's, die beiden abusievelijk dachten, dat onze afgedrukte foto betrekking had op de hoek van het Naauw en de Groentemarkt. Een van deze dames, uit Den Haag, schreef er bij: "Ik woon al lang niet meer in Leeuwarden en kan het dus niet even controleren, maar ik wil toch een gokje wagen". "Er zijn in onze binnenstad" al dus de heer G. van Dijk te Leeu warden veel panden met een afgeronde hoek, zoals we die ook op deze foto kunnen zien, bijvoorbeeld: hoek Voorstreek- Koningsstraat, hoek Tweebaks- markt-Nieuwstraatje, hoek Ba- gijnesteeg-Nieuwesteeg en hoek Willemskade-Baljeestraat. Al deze panden spreken van vakmanschap. Wij hebben van 1947 tot 1982 een timmerbedrijf aan het Heerenwaltje gehad en we hebben veel moois in de bin nenstad moeten veranderen, wat in onze ogen vaak erg jam mer was, omdat er daardoor veel vakwerk in de contrainers belandde. Maar ja, de tijden ver anderen en zaken zijn zaken". En dan komt de heer Van Dijk met zijn - correcte - oplossing: "dit is het pand op de hoek van de Nieuwestad en de Wirdumer- dijk". PATRICIËRSHUIS "In een van de huizen links" schreef de heer A. H Bergstra te Groningen, "zetelde een bank - kan dat de Nationale Crediet- bank zijn geweest? Die is later overgenomen door de Rotter- damsche Bank, nog weer later overgegaan in Amrobank. Ver der was er ook een soort patri ciërshuis, bewoond door een fa milie Nijhuis, die een voetballende zoon bij de L.A.C. Frisia had. Belendend was het Friesche Koffiehuis, bewoond door ene Lucas Bunt, een ge vreesde figuur in de jaren '40-'45. Bunt had een onguur uiterlijk, hetgeen iemand eens die tronie deed vergelijken met "een zieke vijfde klas politie agent op maandagmorgen. Hoe zei U?" Interessant was het, dat ver scheidene inzenders in de figuur met de paardenwagen op de foto de bekende kaasboer Krui- ze van de Wortelhaven herken den. "Het kan haast niet mis sen" aldus de heer Rinze van der Heide uit Leeuwarden, "Kruize op de bok van die wa gen met de schouder wat scheef. "Op de voorgrond rijdt de kaaswagen van Kruize" schreef de heer P. Visser uit Leeuwarden, "die had op de Wortelhaven een comestibles- winkel en ging er ook met de wagen op uit." En de heer Berg- sma uit Haren, net al genoemd, zei het zo: "Vermoedelijk kwam Kruize net van huis en reed hij via de Sint Jacobsstraat en de Wirdumerdijk in de richting van Huizum voor klantenbezoek. Naast Kruize op de Wortelhaven of daaromtrent, was de koek- bakkerij van Janusch, bij wie wij dikwijls voor 'dubbeltsje kuste- koek' kochten - een versnape ring, in het bijzonder wanneer de koek nog warm was." De heer Visser, net ook al even ter sprake gebracht, kwam met een hele opsomming van Wirdu- merdijkzaken, die hij van vroe ger weet te herinneren: "Het pand rechts was van de goud smid en uurwerkmaker Luiks, daarnaast was Rohling en dan Arzoni, de speelgoedzaak. Na P. en C. kwam Postma, ook een speelgoedwinkel met eveneens Makkumer en Gouds aarde werk. Links op de achtergrond het gebogen raam van slagerij Kessler, dan verder in de rich ting van de Peperstraat Fahner, groenten en fruit, de Cinema Bioscoop, vervolgens De Gruy- ter, Otma en Sierksma de bloe mist. In het midden is nog zicht baar een vluchtheuvel met het bord 'Rechts houden', maar dat is er niet zo lang geweest - toen het verkeer drukker werd is het er vandaan gehaald. Die oude Wuddemerdiek heeft nogal eens een verandering ondergaan wat de zakenpanden betreft. Bloem hof de tabakswinkel is nu een reisbureau, Tuinenga (fijne ge brande pinda's) een platenzaak. Vriezenberg, banket, is verdwe nen, evenals Glastra's vishan del. Gebleven is echter bakkerij Dijkstra en het bedrijf van Boots- ma in wijn en comestibles. Het meest trieste is wel het verdwij nen van Amicitia, waar de first class dames 's morgens een kopje koffie dronken en hun echtgenoten 's avonds een hart- versterkinkje haalden. Jammer, wat was dat een mooie tijd". "In het hoekhuis" schreef me vrouw T. A. Zandstra-Jager te Sneek, "was vroeger de schoe nenwinkel van Van der Meulen, die daarvoor in de Oosterstraat woonde. Wij zijn daar vaak ge weest om schoenen en pantof fels te kopen". "Op de voorgrond op de foto" aldus de heer D. Beeksma te Huizum, "een man met pet in een loophouding, die mij aan een buitenman doet denken. Rechts voor hem wat je noemt 'een heer' met hoed, een specia le uitdrukking op zijn gezicht. Dan zie je nog een bord 'Rechts- houden' - kortom een sfeer plaat". Naar aanleiding van dat ver keersbord schreef de heer Th. Weda te Leeuwarden nog het volgende: "In de jaren tien, be gin twintig, reed het verkeer nog gemoedelijk, naar het uitkwam links of rechts van de straat. Langs de grachten was het het zelfde. Nu bestond het rijdend verkeer in die tijd voor het groot ste deel uit fietsen, handkarren en paardewagens en een enkele auto. Erge ongelukken kwamen haast niet voor of het moest zijn met een op hol geslagen paard voor een wagen, dan maakte de koetsier benauwde ogenblikken door, als hij er voor die tijd al niet was afgeslingerd, wat voor de man het ergste was. Maar het is allemaal geweest en borden met 'rechtshouden' erop zijn nu niet meer nodig". Tenslotte nog even een opmer king in een brief, die de heer Piet Jorna uit Leeuwarden ons schreef: "Leuk dat de naam van ons aller zeedijk nog altijd als Wirdumerdijk bestaat. Al om streeks het jaar 1000 was hier een zeedijk van de Middelzee. De Marssumerdijk moest zo no dig Harlingerstraatweg worden en ook de Stienserdijk werd een weg". Goed, nu de prijswinnaar van deze keer: de heer Anno H. van der Veen, Doevenkamp 57 in Assen. Hij krijgt het fotoboekje 'Leeuwarden, ach ja, zo was het.toegestuurd.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1986 | | pagina 3