hellema 'T KLEINE KHANTSJE tAv de /t e n Makelaars en Taxateurs voor geheel Friesland I VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 4 FAMILIE COHEN Iedere veertien dagen kijken mijn vrouw en ik uit naar ,,'t Kleine Krantsje", klein in om vang maar groots van inhoud en opzet! Zo lezen wij ook met veel genoe gen de memoires van Wiepie Wierstra, alias Duumke. Toch blijkt, dat hij in de vorige num mers 501 en 502 beide hande lend over het vroegere Joodse leven in Leeuwarden, een enke le wetenswaardigheid niet hele maal juist heeft weergegeven. In nummer 501 schreef hij o.a. over het gezin van A. Cohen, wonende in de Blokhuis- steeg. "Ook dit gezin is niet teruggekeerd". Dit is niet hele maal waar. Ik heb vroeger op de Keizersgracht gewoond en heb het hele gezin goed gekend. Be halve man en vrouw waren er vier zoons, namelijk Salomon, Izaak, naam derde zoon onbe kend, en Benjamin. Izaak heeft kans gezien in de Blokhuissteeg onder te duiken en is gelukkig in 1945 weer opgedoken. Hij heeft de vrijdagshandel in ijzerwaren weer opgenomen en stond weer op de markt. Of hij nu nog leeft, weet ik niet. Hij zou nu om streeks zeventig jaar moeten zijn. In nummer 502 staat een foto van A. Cohen, de man van de dikke vrouw in nummer 501 ge noemd, dus de vader van het gezin uit de Blokhuissteeg. Hij was een zoon van Animani (zie bladzijde 50 „Oud Leeuwarden om nooit te vergeten") en dus een broer van Roosje Cohen. De familie Cohen ging iedere zaterdag trouw naar de synago ge. Keurig in het pak liep pa Isie Cohen werd een kleine Amerikaan. voorop met zijn oudste zoon, dan kwamen zoon twee en drie en achteraan liep vrouw 'Cohen met de jongste aan de hand. Moeder had het zwaar, omdat ze zo omvangrijk was. Ook herinner ik me, dat ze zeer omzichtig waren waar het het spel en spelen met ons, niet- Joden, betrof. Vaak was het meer schelden dan spelen. Waarschijnlijk zal de 'handels geest' van de Joodse jongens daar niet vreemd aan geweest zijn. Ik hoop, dat uw Krantsje nog een heel lang leven mag hebben. Schoonhoven C. F. Hofstede Izaak Cohen, 'Isie', was in derdaad de enige van het ge zin uit de Blokhuissteeg, die de oorlog heeft overleefd. Hij is in de vijftiger jaren naar Californië geëmigreerd en heeft daar een bloeiende me- taalhandel opgebouwd. Hij is ondergedoken geweest in een huisje aan de Menno van Coehoornstraat. Eens vertel de hij ons, dat de Duitsers hem nooit te pakken zouden hebben gekregen, zelfs niet bij een overval op het huis, "dan was ik het dak opge gaan" zei hij. De naam van de derde zoon van Abraham Cohen en Elsien van der Pool zal Lion zijn geweest, geboren in 1906. De ouders en de drie jongens zijn waar schijnlijk allen op 19 novem ber 1942 in Auschwitz om het leven gebracht. KOUDE HERINNERING Ik heb nog koude herinneringen aan het Spoordok, waarvan een vorige keer een foto in 't Kleine Krantsje heeft gestaan. Ik moest altijd als broodbezorger met de transportfiets naar Pieter en Jansje - die hadden een boot van de Stanfries, die daar met steenkolen werd geladen. Later werd die boot dan versleept naar de Willemskade om de andere Stanfriesboten van brandstof te voorzien. Veel van de tochten naar Pieter en Jansje herinner ik me als heel erg koud. Zo heeft elke puzzelfoto van onze oude stad wel weer een ander verhaal. Leeuwarden Rinze van der Heide LEEUWERIKSCHOOL In een van de vorige Kleine Krantsjes schreef iemand dat er dit voorjaar mogelijk een reünie kwam van school 15, tegen woordig de Leeuwerikschool. Ik heb uit de periode dat ik op die school zat nog een klassefoto, ik denk uit 1939 of 1940. De school is tweemaal gevorderd geweest, eenmaal vóór de inval van de Duitsers ten behoeve van de Nederlandse militairen, en daar na voor de Duitsers zelf gedu rende de rest van de oorlog. Daartussenin is de foto geno men. Ik ben van 1931 en ging in 1937 naar de "grote school". De klas was die van "juffrouw Buis"; als je daar bij kwam te zitten bofte je. Een hele lieve juf, die graag en goed les gaf. Mijn zus Anna Boonstra, twee jaar jonger dan ik, die later, tot haar overlijden in 1976, zelf onderwijzeres op de Leeuwerikschool was, zat bij juf frouw Berkhouwer, een wat stei le vrouw die de naam had veel strenger te zijn. Maar mijn zuster kon goed met haar opschieten. Hoofd van de school was "meester de Haan" die overleed toen we, na eerst uitgeweken geweest te zijn naar school 16 in de Arummerstraat, met de hele school 15 ondergebracht waren in school 1 achter de Harmonie. Wijzelf woonden in de Ekster straat, hetzelfde blok als waar de school stond. School 15 was toen een echt moderne school met zo iets geheimzinnigs als een Sloyd-lokaal, waar we gin gen handenarbeiden. Daar naast, ook in de Kievitstraat, lag het gymnastieklokaal. Het fijnste was de gymnastiekles voor de vakantie; dan hadden we "ape- kooi" met alle toestellen. Goeie herinneringen! Ik stuur de schoolfoto hierbij. Ik heb al geprobeerd de, jammer genoeg vele, ontbrekende na men op te sporen bij de ge meente en bij de schooladmini stratie. Maar op beide plaatsen waren de leerlingenlijsten niet meer aanwezig. Mocht u de foto kunnen plaatsen met het ver zoek of oud-leerlingen de ont brekende namen kunnen ople veren, dan zou ik u daar erg erkentelijk voor zijn. Als de reünie doorgaat ben ik van de partij! Benthuizen C. Boonstra Voor het plaatsen van schoolfoto's hanteren wij het criterium, dat minstens tach- tig tot negentig procent van de gefotografeerden met hun naam kunnen worden ge noemd. Het afdrukken van schoolfoto 'smet maar enkele bekende namen achten wij zinloos - er zijn dan vrijwel geen lezers, die er iets aan hebben. Red. 't KI. Kr. KI Makelaardij ainda 1898 LOPEN. Er stond onlangs in 't Kleine Krantsje een foto van de Sne- kertrekweg. Daar hebben we veel gelopen. Het laantje achter de veemarkt langs en dan via de trekweg langs Schenkenschans naar de Boxumerdan. Dan wa ren er twee mogelijkheden, te rug naar de Schrans of over Boxum en Deinum naar Ritsu- mazijl en dan langs de vaart en verder door het land naar half weg Marssum of door naar Marssum en dan de hele weg terug naar de stad. 's Winters moest ik vaak maken, dat ik om kwart voor vier op de Harlingertrekweg was om mijn verloofde van het voetballen af te halen. De ene keer daar, de andere keer van het Borniapark of van Sonnenborgh. Lopen konden we wel. We liepen ook wel langs de Harlingertrekweg en dan door het land naar de tramhalte en even verder door het land met vlondertjes naar het Schapedijkje. Dan de Vierhuis- terdijk langs naar de Dokkumer Ee, Camstraburen, Arendstuin, Kippeloop, Groningerstraatweg, Lekkumerweg tot even voorbij de Bonkevaart, het weggetje naar de Murk en halfweg het pad naar het Tolhuis. Daar over het hoge brugje en dan het Kalver- dijkje langs naar de Schape straat. Ook Wijlaarderburen stond altijd op het programma. Vervolg op pag. 6 Red. 't KI. Kr. Wandelen langs de spoorbrug bij Schenkenschans.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1986 | | pagina 4