't KLEINE KRANTSJE van uw jeugd! DE VROEGERE KINDERSPELEN 'T KLEINE KRANTSJE Foto van de plaats beschikt over: van vrijwel alle steden, plaatsen, dorpen en gehuchten in Friesland. Ook duizenden foto's van alle plaatsen buiten Friesland. Rijperkerk Drachten Zoekt U naar een afbeelding van een bepaald punt? Belt U dan maar eens: 058-120302 Vredeman de Vriesstraat 1 - 8921 BP Leeuwarden Heidenschap Dokkum Heerenveen Sneek Lemmer VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 5 99793 oude foto's VS/irdurr* Vervolg van pag. 1 dan het meest markante beeld uit. Dat mocht dan beeldhouwer zijn. A 9 Anneke Tanneke Tover heks. (werd alleen door meisjes gespeeld) Eén meisje was toverheks, één meisje was verkoopster, de an deren waren stoelen. Die hurk ten op de grond, met hun rug te gen een muur of hek en staken hun onderarmen naar voren als stoelleuningen. Anneke Tanneke Toverheks kwam gebogen aanstrompelen. Verkoopster: "Wie komt daar over het glazen bruggetje?" Toverheks: "Anneke Tanneke Toverheks". Verkoopster: "Wat komt Anneke Tanneke Toverheks doen?" Toverheks: "Stoeltje kopen". Verkoopster: "Probeer deze eens, dat is een hele mooie stoel". De toverheks ging dan ergens op een knie zitten alsof ze op een stoel zat. De stoel deed dan iets ongeriefelijks, b.v. aan haar haren trekken, hevig wiebelen, haar knijpen of in haar nek bla zen (soms waren de stoelen van te voren geïnstrueerd). De tover heks sprong dan telkens ver schrikt op: "O, juffrouw, die stoel knijpt me". De verkoopster bleef haar stoe len aanprijzen. Eén stoel bleef dan voorbeeldig, zat keurig recht en stil. Toverheks: "Dat is een mooi stoeltje, hoe duur is dat?" Verkoopster: "Honderd gulden". De toverheks riep dan ver schrikt: "O, juffrouw, uw melk kookt over!" (Uw gordijnen staan in brarid! Uw kind valt uit het raam!). Wanneer de verkoopster haastig het ongeluk ging herstellen nam de toverheks de stoel mee naar huis. Wanneer de verkoopster dan te rugkwam, miste ze de stoel. "Waar is de stoel gebleven?" De andere stoel-kinderen verzon nen dan een verklaring: "Deur de wien wegblazen." "Deur 'n hon opeten." of i.d. Dan kwam de toverheks op nieuw op en herhaalde zich de scène. Wanneer ze zo alle stoelen had bemachtigd, moesten de kinde ren achter haar lopen met-gebo gen rug en de armen om eikaars middel. Zo liep de toverheks dan naar de stoelenwinkel. Verkoopster: "Wie komt daar over het glazen bruggetje?" Toverheks: "Anneke Tanneke Toverheks." Verkoopster: "Wat zie je er vreemd uit, Anneke Tanneke Toverheks." Toverheks: "Ik heb vannacht in eens een bult gekregen." Verkoopster: "Wat een rare bult met al die benen. Kunnen die benen ook dansen?" Toverheks: "Ja hoor." (Alle kin deren huppelden, maar bleven elkaar vasthouden.) Verkoopster: "En kan die bult ook.(zingen, miauwen, hin ken, e.d.) De kinderen voldeden aan alle verlangens tot de ver koopster vroeg: "Kan die bult ook hard weglopen?" Dan ren den alle kinderen hard weg en de verkoopster probeerde er zo veel mogelijk van te vangen en weer als stoel in haar winkel te plaatsen. Zwolle mevr. K. F. Jong- Bloed-Smit

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1986 | | pagina 5