DE LEEUWARDER JORDAAN 'T KLEINE KHANT5JE DENKEND AAN VROEGER. VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 8 As ik, vanuut mien slaapkamer raam, hangend over de brede vensterbank, naar buten keek, kon'k de hele buurt oversien. Vanaf de Groeneweg tot an'e Oldehove hoe. Naar links ha'je dan de Slurf, skuin oplopend naar de Doele- straat. Daar was un sandbank waar de kienders speulden en sand pruumden. Vonnen jou dan, dat suks maar un vieze bedoening was, dan hoorde je: "Ach wat, sand skuurt de maag en de wurmen komme d'r vansels weer uut. Op'e hoeke van'e Slurf woonde un skuunmaker, met'n skommel van'n vrouw en un hok vol kien ders. Kenneluk hield-ie sich niet alleen mar bij sien leest. Maar wat wille jou? De bedstee was maar smal en smoek en de pil was nog niet uutvonnen. WUBBENOKNOK Even vedderop woonde Wubbe Noknok. Hij had un bitsje 'n ha- zelip en praatte daardeur wat nuver. Vandaar die bijnaam. Wubbe was lanteernopsteker en porder. Voor allebeide baantsjes moest-ie al voor dag en dauw op pad en dan 's aves nog'n keer. Dus sliep-ie overdag. Maar hij sag en wist alles.van ieder een en nog wat. Wat dat porren anbelangt, had- ie swaar konkerensje van un stuk of wat hanen in'e buurt. Die krengen hadden, - volges Wub be -, un afspraakje met mekaar om hem's lekker te pesten. Want se skeurden, achter me kaar, hun groate hanebek open en skreeuwden de hele buurt wakker. En Wubbe was al sun saggerij- neg stuk vreten. Vlak daar teugenover was ut "Luzehotel" van Aaltsje van de Brug. Met'n stuk of wat vaste gasten soas: Jentsje Tit, un vee- driver, evenas Tietsje. Dan Slan ke Willem, sjaggeraar en met pikker, de Flampiep, un niksnut- ter van beroep en suuplap in sien vrije tied. Dan nog ouwe Hampeltsje en Bokke Venema, die oek wel wisten van: "pappe en nathouwe". 't Was daar un bitsje gore be doening, maar de bewoners voelden'r sich wel thuus en wat wille jou nog meer? Tevredenheid skept vreugde. Ut is maar net an welke kant vanne streep jou stane, of niet soms. De andere kant uut, naar rechts dus, kreeg je ut kroegje van Van der Veer, daar kon je biljatte en wat bijkomme van ut hadde wer ken. Un rusteg spulsje daar, nooit preblemen. Dan, teugenover de skilders- werkplaats van Jelle de Jong ha'je ut Volkslogement en café van Jel Sonnega, met un wat netter pebliek, alles wat kreazer. Nou ja.stand mut'r oek weze. Daarnaast was'n steegje, waar Kroeme Jantje sien segarema- kerij had. Vier "natte", (sonder bandsje, en dus belastingvrij) voor segge en skrieve één dub- beltsje. Hoe kon-ie se d'r voor make. En dan oek nog maar alleen as ie niet al te besopen was. Dan kreeg je, an'e selde kant, de Kalvergoppe en de Butterhoek. Op'e hoeke daarvan had groot vader Atze sien kleermakerij. Veul vroeger was daar, aldus grootmoeke, un water- en vuur- winkeltsje weest. Gek hè. Datte je water en vuur kope kon- nen, dat kanne jou je hast niet meer voorstelle. Later kwam daar weer un krude- nierswinkel in. In'e Butterhoek sag je toen nog dat leuke, smalle geveltsje van ut Jodehofje, heiendal appat van bouw. En dan ons onvegeteluk Olde- hoofster kerkhof, met op'e ach tergrond de stoere, ouwe, skeve Oldehove. Meensen, wat konnen wij daar fijn speule. Holle rondom de to ren of „voebelle" met un ouwe bal. Dat mocht wel niet van'e pliesie, vanweges de ruten in'e skipperskool, maar ja.as je oek jong binne. WEGWEZE. Toch hadden we, in die tieden, wel respekt voor de pliesie en as je die ankommen sag wu je wel weg weze. Op ut kerkhof lagen nog een hoop blauwe stienen, met hier en daar nog wat letters erop en de dooien nog daaronder ne- tuurlijk. Je sou segge: "kan dat allegaar maar so. Maar ja, d'r is'r nooit een uut- kommen om te klagen. En dus. vooruut met'egeit. Onderlangs de Butterhoek was de lange lynbaan, waar ouwe Gutman de godgaanse dag, met'n baaisak hennep of vlas voor sien buuk, achteruut stiefel de. alsmaar touw spinne. Vaak mocht'k - na skooltied - helpe en an ut grote wiel draaie as al die dunne touwkes tot een veul dikker draaid wudden. Dan voelde ik mie krekt Michiel de Ruyter, daar hadden we van leerd, op skool. En 's aves wudde d'r op'e lyn baan kaatst. Heiendal echt en hatstikke spannend, fannetiek as de pest. Dan kwam de halve buurt kieken en kommentaar geve vansels. Want oek daar stonnen de beste stuurlui an'e, kant. Gesellug waren de smoeke so- meravenden. Dan waren we al lemaal buten, in groepkes bijme kaar. En as Hampe dan met sien trekpiano an kwam setten, was de boot heiendal an. Dan wudde daar songen en daanst dat ut'n lieve lust was. Netuurluk was'r oek wel wat her rie. Musten un paar wiefkes mekaar so nodeg 's eefkes segge, watte se van mekaar en de hele fer- mielje dochten. Of waren er daar un paar dron kelappen die op'e vuust wuden. Maar meestentieds liep suks met un sisser af. En kom niet an'e buurt, of wat dan oek. Want dan krij'je de hele troep op je nek.so was't wel. BUURTHIT In die tied skreef'k en song ik bij mien gitaar de volgende buurt- hit: Als ik, vanaf de Aldehou Mijn buurt eens ga beschouwen. Dan weet ik al mijn vrienden daar, Makkers om op te bouwen. Wij leven daar zo frank en vrij. In vreugd'en tegenslagen. O ja, ook armoe kennen wij, Maar je hoort er amper kla gen. refrein: Het Leeuwarder Jordaantje, Daar kraait het haantje 's Morgens al vroeg. Je vindt er kleine huizen En dikke luizen, Café en kroeg Daar keutelen nu ook Chinezen, Achter elkaar Chinees te wezen Met hun pinda-lekka-trommeltje voor buik en boeg. Ja, in ons Jordaantje Daar kraait het haantje Geinig genoeg. Op het oude kerkhof, daar be- neên Daar is het fijn ravotten Wij hinkelen van steen op steen of met namaakballen "sjotten" Onder de bomen in het gras. Op de lijnbaan 'n potje kaatsen Of in de winter - op sokken soms- Achter-de-tuun gaan schaat sen. In de buurt is altijd wat beweeg Van mensen en gedoente. De bakker, melkboer, vodde- man, Of een handelaar in groente. Van't Sint Jobsieen tot Boter hoek De Slurf en Kalvergloppe Zing-dansen bij de harmonika: "De buurt, de stad en Fryslan boppel!" Atze. De omgeving van "de Leeuwafder Jordaan". Op de bovenste foto links de Boterhoek en rechts de achterkant van de huizen van het Sint Jobsieen; op de onderste foto de Groeneweg met rechts het Sint Anthony Gasthuis, dat nu nog bestaat.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1986 | | pagina 8