'T KLEINE KRANTSJE DE OPGAVEN WORDEN LAATSTE TIJD VEEL MOEILIJKER" F.POPMA Lzn 'T KLEINE KRANTSJE ONZE FOTOPRIJSVRAAG WOON- en BEDRIJFSMAKELAARDIJ alle onroerend-goed zaken betreffende Harlingersingel 23 hoek Harlingerstraatweg Leeuwarden Tel.058-121480* VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 3 jj "De fotoprijsvragen worden de laatste tijd moeilijker" werd ons een dezer dagen ter loops toegevoegd en dat zou wel eens zo kunnen zijn, hoewel dat dan geheel toeval lig is. Bij het kiezen van de foto's voor deze rubriek "Leewadders, waar is dit?" maken we geen bewuste keus, waarbij wij bij voorbaat denken aan een bepaalde moeilijk heidsgraad. Trouwens, we hebben het al zo vaak gezegd, wat voor de een moeilijk is, is voor een ander erg gemakkelijk en omgekeerd - zo is het altijd geweest, zo zal het blijven ook. In ieder geval was de stroom binnengekomen oplossingen de laatste keer niet zo woest als anders het geval wel vaak is en we troffen op onze redactietafel ook maar één foutieve oplossing aan - een abonnee uit Leeuwarden dacht, dat wij de hoek van de Nieuweburen en de Voorstreek hadden afgebeeld met het pand van La Venezia. Maar dat, het zal direct blijken, was niet het geval. Nee, onze foto had betrekking op de Berlikumermarkt en wij hadden een stukje afgebeeld van het gedeelte tussen de Oude Oosterstraat en de Unia- buurt. "Dit kon ik meteen thuisbren gen" aldus de heer A. Holwerda te Leeuwarden. "Het is op de Berlikumermarkt met het rechtse pand, waarin de drankzaak van Pranger gevestigd was. Daar naast zit nu Radio Van der Wal, hetgeen vroeger het pand was van Van Kampen, de fotograaf. Het linkse pand was destijds van de familie Suren, een groothan del in o.a. wol. Als geboortig in 1926 op de Weaze liggen hier veel voetstappen van mij. Op de wal werden vroeger de nieuwe en de pootaardappelen uitge stald, o.a. door Lautenbach uit Berlikum en in de Weaze lagen de boten van o.a. Tzummarum". BEURTSCHEPEN Ook anderen schreven ons over *ve!e referenties. de beurtschepen, die weleer op deze plaats zorgden voor zoveel bedrijvigheid. "Aan de overzij de" aldus de heer B. Porte te Er- melo, "lagen de beurtschepen uit Wirdum, Wijtgaard, Hempens en Swichum, die daar eveneens groenten aanvoerden. Het moet vroeger een en al bedrijvigheid zijn geweest langs die kaden, ook langs de Kelders, waar o.a. de schepen uit Cornjum, Sint Anna Parochie en Vrouwenpa rochie afmeerden. "In het pand links" schreef de heer Th. Weda te Leeuwarden, "heb ik heel wat voetstappen gezet, ik herkende het meteen. Na de oorlog was hier lange tijd een zaak gevestigd in motoren, brommers en onderdelen van de firma De Boer. Ik kwam daar veel, maar anders was de oplos sing voor mij deze keer mis schien niet zo gemakkelijk ge weest". "Een bekend hoekje uit vooroor logse jaren voor het spekken van 's Rijks schatkist" aldus de heer R. Poelstra te Leeuwar den". Hier immers, op de hoek van de Uniabuurt, vond regel matig controle op rijwielbelas- tingplaatjes plaats. Op de hoek was toen nog een slijterij geves tigd, die na de oorlog het laatst is voortgezet door de heer Wijn gaarden Senior, die toen uit het Café Stadszicht aan de Gronin gerstraatweg kwam en in die zaak plaatsmaakte voor Pier Sambrink van de Sambrinco's. Het hoekpad nummer 1 van de Uniabuurt was vroeger zeer be kend door het Banketbakkersijs en door de firma De Metz met haar pindabranderij. Toen ik nog een kind was heb ik hier vaak gestaan, als er controle op de rij wielplaatjes was - nu komen er weer vele herinneringen boven". Tenslotte laten we nog iemand aan het woord, die tot zijn ver rassing met één oog dicht in ons zoekplaatje zijn eigen pand her kende, de heer K. J. van der Wal van Radio Van der Wal. SAMENGETROKKEN "In het middelste pand" schreef de heer Van der Wal, "woon ik sinds 1947. In dat jaar maakte mijn vader "een sprong over de Weaze" vanuit het pand num mer 12, waar hij in 1938 een radiohandel was begonnen. Voor 1947 was in het pand Berli kumermarkt 19 Foto Vaka ge vestigd. In 1976 heb ik het pand van mijn vader gekocht. In het rechterpand nummer 21 zat vroeger de drankzaak van Pran ger. Eind zestiger jaren werden er een uitzendbureau en een schoonmaakbedrijf in gevestigd. In 1979 is het pand door mij aangekocht en in het jaar daar na samengetrokken met num mer 19. Het linkerpand is nog steeds het eigendom van de fa milie Suren. Het wordt door mej. Suren bewoond". Mooi zo en dan nu de winnaar van het traditionele boekje "Leeuwarden, ach ja, zo was het Het werd de heer Kas van der Hoek, Mr. P.J. Troelstraweg 129 te Leeuwarden. voor Leeuwarden en de wijde wereld er om heen Een uitgave van Fenno Schoustra's Publiciteits- kantoor Verschijnt eenmaal in de veertien dagen Abonnementenadministra tie: Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden. Abonnementsgelden Post giro: 98 10 62 Redactie en advertentie-af deling: Vredeman de Vries- straat 18921 BP Leeuwar den. Telefoon: (058) 120302 Geopend: dinsdag en woensdag, uitsluitend 's morgens van 9 tot 12 uur. 's Middags en van don derdag tot en met maan dag gesloten. Abonnementsprijs: voor Nederland 29,- per jaar; voor het buitenland: 55,-per jaar. Losse nummers afgehaald 1,75 per stuk. Per giro besteld (Postgiro 98 10 62): 2,75 voor 1 ex., 4,75 voor 2 ex., 6,25 voor 3 ex. Het lidmaatschap van 't Kleine Krantsje staat alleen open voor lezers, die zich door hun aanmelding ak koord verklaren met de hiernavolgende 'leverings voorwaarden': Het abonnementsgeld moet vooruit worden be taald. Op de 1e februari dient het abonnementsgeld voor het dan lopende jaar te zijn be taald. Geschenk-abonnementen en abonnementen van le zers in het buitenland moe ten op de 15e december van het voorafgaande jaar zijn betaald. Lezers, die zich niet telefo nisch of schriftelijk, maar per giro-overschrijving als abonnee aanmelden, wordt verzocht op het girostrookje te vermelden: Nieuwe abonnee. Wie het abonnementsgeld voor een ander betaalt, dient duidelijk de naam en het adres te vermelden van de abonnee, voor wie wordt betaald. Adreswijzigingen moeten minstens 10 dagen voor het verhuizen schriftelijk wor den doorgegeven: Postbus 858,8901 BR Leeuwarden. Abonnementen, die niet vóór 1 december schrifte lijk zijn opgezegd. (Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden) worden automatisch ver lengd.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1986 | | pagina 3