'T KLEINE KRAHTSJE Ehellema Makelaars en Taxateurs voor geheel Friesland VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 4 OUD TOLHUIS Zoals men tegenwoordig naar Spanje of andere landen gaat om er eens uit te zijn en in de winter een skivakantie neemt, zo ging men zo'n vijftig, zestig jaar geleden lopend of fietsend de Canterlanden om over Lekkum en Giekerk of naar Zwartewegs- end en naar het Bos van de heren Ypey. Bij het café Tolhuis werd een pilsje gekocht, wan neer je van de Grote Wielen kwam. Zo goed ik me kan herinneren was de Tolhuisterkermis in sep tember - dat was de tijd, dat we als kinderen braambessen kon den gaan plukken. Dan gingen we 's morgens op pad met een bus of een trommel om de bra men te zoeken. Wat een he melsbreed verschil met de tijd van nu. Zelf ben ik, ook in later jaren, vaak weg geweest en dan kwa men we op mooie binnenpaden, zoals de Monnikeweg bij Ber- gum, waar in de droge slootjes de dikste bramen waren te vin den. Die sport is verloren ge gaan, net zoals het zwembad De Grote Wielen, waar ik van school de eerste zwemslagen leerde. En nu is dan ook het Oud Tol huis weg. Het zwembad De Groote Wielen: "ook al verloren gegaan. Leeuwarden Jac. Bakker TROUWEN Met heel veel plezier heb ik het verhaal van de heer J. Straat- sma over zijn huwelijksvoltrek king gelezen in 't Kleine Krantsje nummer 506, want mijn ouders hadden dezelfde ervaring - mijn vader heeft dat vaak verteld en als kinderen moesten wij er altijd om lachen. Mijn ouders trouwden op 22 mei 1922 en mijn moeder, Jantsje Groenewoud, dochter van Louw en Klaske, kwam ook uit Stiens en ook in dit geval ging het bruidspaar met de koets naar de Schrans en er waren ook volg koetsen. Aan het eind van zijn toespraak zei de ambtenaar van de Bur gerlijke Stand: "Waar liefde woont gebiedt de Heer zijn ze gen", waarop prompt daarna een andere ambtenaar zei: "De kosten dezes zijn één gulden zeven en zestig en een halve cent." Daarna kregen mijn ouders het trouwboekje. Het eerste klein kind van de familie zat ook in een van de volgkoetsen en was toen vier jaar. Voor hem was het ook een hele gebeurtenis om in een koets naar het stadhuis te gaan. In de trouwzaal riep hij opeens: "As het trouwen op is, gaan we dan weer inne peerde- wagen?" Mooie herinneringen en wat een verschil bij nu. Nog mijn hartelij ke gelukwensen voor de familie Straatsma. Annen Mevr. K. Bouwkamp- de Boer OORLOGJE SPELEN Er zijn in 't Kleine Krantsje nu al veel kinderspelen beschreven, die aan een magische wet vol doen: plotseling begint de hoe- pelperiode en alle kinderen hoe pelen. Maar even plotseling is het uit met het hoepelen en opeens wordt er geknikkerd en alle kinderen knikkeren. Toch weet ik een "spelletje", dat aan een vaste tijd gebonden was en dat alleen door jongens werd beoefend: "oorlogje spe len". Ik bedoel het imiteren van de oorlogen tussen het Engelse imperium en de inheemse Boe renbevolking van Zuid-Afrika. In 1652 stichtte Van Riebeek in de Kaapkolonie een Hollands steunpunt, dat spoedig uitgroei de tot een grote Hollandse kolo nie. In 1814 werd dit gebied - zoals toen gebruikelijk - door Engeland bezet. Voor de Hol landse kolonisten was het toen noodzakelijk in noordelijke rich ting verder te gaan om een nieu we kolonie te stichten: Oranje Vrijstaat werd dat. Al spoedig daarna werd ook dit gebied door de Engelsen bezet. Na de tweede trektocht werd on der leiding van de bekende boe rengeneraals de Vaal overge stoken en toen ontstond de noordelijke kolonie Transvaal. Rond de eeuwwisseling, is er een jarenlange oorlog gevoerd tussen het Britse imperium en het dappere Boerenvolk, die om streeks 1902 eindigde met de totale overwinning van de Engel sen. In ons land leefde de gehe le bevolking mee met het wel en wee in de strijd van de Boeren tegen de Engelsen door het feit dat wij in godsdienst, taal en stamverwantschap nauw met de Boeren verbonden waren. De berichtgeving ging in die tijd zonder radio en t.v. niet zo snel, maar tweemaal per dag werden er bij sigaren- en boekwinkels bulletins opgehangen. Ik herin ner me nog, dat mijn grootvader zijn schoenmakerij in de steek liet om gauw te gaan kijken naar het laatste nieuws. Wij als kwajongens gingen toen ook "oorlogjespeulen". Bij on derlinge afspraak verdeelden wij ons in twee partijen en om beur ten waren we Boeren en Engel sen. Het was dan vanzelfspre kend, dat de Boeren altijd geacht werden de strijd te win nen. Zelfs toen de Engelsen Sa- feting hadden ingenomen heb ben wij er gewoon een- Boerenoverwinning van ge maakt. Heel Nederland zong in die tijd "De Boeren hebben overwon nen, Hiep Hiep Hoera!" en wij zongen het bij onze oorlog even eens. Het gevechtsterrein be vond zich op het Bolwerk bij de Oidehove en de Prinsentuin. Wat hebben we daar een strijd gevoerd! Tenslotte kwam toch nog de ne derlaag en ik herinner me, dat de generaals Botha, De Wet en de la Rey het vredestractaat on dertekenden en daarna een rondreis maakten door Neder land, waarbij ook Leeuwarden werd bezocht om geld in te za melen voor de wederopbouw, waarbij zij in de Jacobijnerkerk werden toegesproken door do minee Wagenaar. Merkwaardig en in onze ogen onbegrijpelijk, was het dat de opbrengst van de collecte, de centen, dubbeltjes en kwartjes, in lege patroonhulzen werd ver zameld. Tegenwoordig gaat een geldinzameling wel op een an dere manier. Door de staatkundige ontwikke lingen na de beide wereldoorlo gen hebben de Republikeinen van Zuid-Afrika weer hun eigen bestuur in Pretoria en zijn ze zelfs uit het Britse Gemenebest getreden. De afstammelingen van de Boe ren van 1900 zijn "de blanken' van nu, die veertigmiljoen men sen van de autochtone bevol- M*k*Uardi| •ind* 1898 king discrimineren. Hoe de we reld daarover denkt is genoegzaam bekend. Overveen J. Binsma FERSTILD FERLEEDEN ouwe aansichtkaarten, of un fergeeld portret, stille ferlaaten straaten, ik droomde derfan ien bed. en 'k docht weer an die ouwe tied, want alles leek so gaaf, de dingen fan nou, se hestonnen nog niet, en 't ferkeer was och so traag. mar ien keer wud it heeden krekt as ien de natuur, op plaatsjes, ferstlld ferleeden, 't ferandert met it uur. op aansichtkaarten fan fandaag, staat ut moderne heeden mar die wurre deur de tied weer faag en ok ferstild ferleeden. Liwadden, foarjaar '86 Piet de Boer "Het gevechtsterrein bevond zich op het Bolwerk bij de Oidehove en de Prinsentuin.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1986 | | pagina 4