"KLEINE REMBRANDT" DE DECORATIESCHILDER F. POPMA Lzn 'T KLEINE KEANTSJE DENKEND AAN VROEGER WOON- en BEDRIJFSMAKELAARDIJ alle onroerend-goed zaken betreffende Makelaardij voor FRIESLAND Harlingersingel 23 hoek Harlingerstraatweg Leeuwarden Tel.058-121480* VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 5 *vele referenties. Er is je - nog vóór je van wanten wist- Een eigen stempeltje meegege ven. En daarna wordt je levensboek Geregeld bijgeschreven. Van al wat was en is of komt, Je vreugden en je .dalles En aan 't eind van je verwonder- tocht, Ben je een optelsom van al les. Mien eerste bladsiede wudde beskreven in 'e linkerbedstee van ut woninkje van Klaas de Winkel, "Huis-, Reclame en De coratieschilder" en Feikje Doet jes, un pronte skippersdochter. Ut huuske ston op un streekje, skuin teugenover ut Panbakkerspoortsje, an ut Ou- gelein dus. Ik wudde "haalt" deur buur vrouw Hoekstra, bakert deur Beppe en van Moeke Feikje kreeg ik alles op tied, daar had se un heleboel van. En Klaas? Die had'r weet én slag van, want in de kommende jaren kwam- men d'r nog vijf bij, twee broers en drie skatten van suskes. Nou ja. BONTE BLADSIEDEN De bladsieden uut vaders le vensboekje mutte wel net soa bont weest hevwe as sien over al. Vooral tiedens sien vlegelja ren mut-ie nogal un echte "Bon Vivant" weest hevwe. Wat ik daarvan weet hef ik trou- wes van Moeke, want vader seis kwam daarover niet soa gauw an 'e praat. As ik 'm der later wel 's naar vroeg, keek-ie soawat skuin, lei sien vinger op 'e mon en sei: "Ssssst, niet over lulle, das weest en un olifant het toch de dikste." Al betrekkeluk jong - na sien leerjaren bij skilder De Jong - was-ie naar Duutsland gaan om der bij un stuk of wat bazen te werken as dekerateur en rekla- meskilder. Maar na verloop van tied kwam-ie bij un cirkus terecht as man van de reklame en de versiering. Daarbij blies-ie sien partij met in ut orkest - hij bespeulde de trombone - en as d'r soms us un clown siek was sprong-ie even soa vroluk de piste in achter un rooie neus en in un paar groate stiefels. Met recht um"Manuske van-alles" dus. RUUG LEVENTSJE Je begriepe wel dat suks al met al nogal un ruug leventsje was en toen later ut cirkus ut niet meer bolwerke kon vanweges de slechte tieden kwam-ie vol- ges Moeke op un slof en un skuun weer naar huus terug. Affijn, al gauw was-ie hier weer an 'e slag en weer ut "heertje" met sien flambaar, wit vest en flodderdas. En netuurluk weer de hort op as d'r erges wat te versieren viel. Tot. Tot-iet Feikje teugenkwam. toen was ut an of üüt. An met 'e verkering en uut met dat gedon derjaag langs kroegen, dansings en suks soort pretsjes. Dat was niks voor Feikje en ut was kie zen of opsoademietere. En Feikje won.Klaas was de "pineut" voor sien hele leven. Nou ja, niet derekt heiendal temt.maar Feikje had wel un vinger in de pap, soa was se wel. Na de trouwerij begon-ie al gauw voor sich seis, as eigen baas. Anvankeluk liep dat nog niet soa goed en must Moeke d'r nog un stuk of wat werkhuzen bijnimme. Maar su stadegjesan wudde hij al meer en meer bekend in- en buten de stad en kreeg al gauw de bijnaam van: "Kleine Rem brandt". Je sag'm dikkels mét of óp sien fietske vol potten en kwasten deur de stad, op weg naar un karwei. Wat ik mie oek nog goed voor de geest hale ken, dat is de wieze waarop-ie sien fietske "be steeg". An 'e achteras sat sun uutsteeksel en dat hiette "de step". Nou, bij ut opstiegen ston- ie dan achter sien fiets, over ut sadel heen dan de hannen an ut stuur, één vuut op die step en dan met de andere un paar hup- kes en whoep, daar sat-ie dan. Krekt dokter Uffelie. BETERE KLANTEN Sien klanten waren in ut begin voor un groat deel huuskemel- kers, kleine middenstanders en café- of kroegbazen. De eersten waren altied op un koopke uut en bij de laatsten bleef'r mees tens teveul an 'e striekstok han gen. Vooral bij ut afrekenen vansels. Tja, de wil was goed, mar ut vlees al te willeg. Netuurluk kwammen d'r later oek wel betere klanten voor ut mooiere en artestieke werk. Ik weet nog goed hoe ik met mien skoalkammeraden deur de stad sjouwde en dan just eefkes langs de stalhouwerijen an'e Spanjerdslaan, ut Jakkebijner Kerkhof en ut Rutersketier. Op 'e gevels daarvan had vader van die mooie peerdekoppen skildert en dat must ik netuurluk wel even sien late. Voor de meesten in 'e buurt en kennissen was-ie de steun en toeverlaat bij de kleine kluskes an huus. En maar al te vaak gebeurde d'r wat "om 'e nocht" voor één of andere arme sloe ber. Ik herinner mie nog datte we op skoal van 'e bedeling klompen kregen voor de hele armen on der ons. Dat waren van die groa te, sware, witte punters, echt tweede keus, want je musten wel sien kenne datte se kregen waren. Dan sei vader teugen de kien- ders uut 'e buurt: "Och breng su maar eefkes, dan skildere wij die wel wat op. En dan mochten se nog de kleur uutkieze oek. Dan nog wat bieskes d'r op, ut snuutsje in un andere kleur en dan leken ut hast wel skunen, soa mooi. As dan de kienders, trotseg met hun klomkes an, op huus an liepen seiden se vaak: "Hé, ut is krekt of se veul lichter wudden binne. (Vervolg op pag. 11) Fenno L. Schoustra 't Kleine Krantsje moet op deze plaats afscheid nemen van de heer Jan Baukes Woudstra, die gedurende een periode van bijna twintig jaar voor ons werkzaam is ge weest als advertentie-acquisiteur. In die tijd heeft hij zich een uiterst serieuze en consciën tieuze medewerker getoond, die bereid was altijd en on der alle omstandigheden enthousiast in actie te komen. Na een ongelukkige val deze winter laten zijn benen hem wat in de steek, waardoor hij tot eigen ergernis tot een overwegend stilzitten is gedoemd. Gezegend met een buitengewone vitaliteit heeft de heer Woudstra zijn arbeid altijd met veel voldoening kunnen verrichten en van zijn vele relaties zullen slechts weini gen van zijn al zeer hoge leeftijd een juist vermoeden hebben gehad. Maar kalenders liegen niet en onze acquisiteur gaat wel degelijk gelijk op met het aantal jaren van deze eeuw. Stammend uit een zeer sterk geslacht - zijn vader haalde op een haar na de honderd en zijn moeder werd honderd drie - koesterde de heer Woudstra niet zonder reden de hoop nog jaren zijn toegewijde arbeid te kunnen vervolgen, maar dat zal helaas niet zo mogen zijn. Ook vanaf deze plaats willen wij de heer Woudstra dankzeggen voor zijn jarenlange inzet voor onze krant, waarbij wij hem graag de kracht toewensen het wel en wee van 't Kleine Krantsje nog lange tijd op afstand te kunnen blijven volgen. LidNVM

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1986 | | pagina 5