SFEERVOL HOEKJE IN HET HART VAN DE BINNENSTAD 'T KLEINE KRANTSJE 'T KLEINE KRANTSJE ONZE FOTOPRIJSVRAAG VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN Inderdaad, het was en is nog altijd een heel mooi hoekje in de oude binnenstad, waar van wij vijf weken geleden in onze zoekplaatjesrubriek een foto afdrukten. Van de le zers, die er op reageerden, waren er dan ook velen, die niet konden nalaten de bekoring ervan te roemen: er gaat inderdaad van de Weaze ter hoogte van het Zwit- serswaltje - want dat was het! - een zekere charme uit. Jammer is het alleen, dat de op de foto voorkomende boom aan de kant van de gracht nadat het plaatje enkele jaren geleden is gemaakt, verdwenen is - het scheelt een heel stuk, wan neer de straten in het hart van onze stad al of niet door geboomte worden gestoffeerd. "Volgens mij" schreef ons me vrouw Lenie Swart uit Veldho ven "is dit het huis van mej. Postma op de hoek van de Wea ze en het Zwitserswaltje. Zij woonde daar met haar huis houdster Dine en ik meen, dat Dr. Wassenbergh van het Fries Museum daar ook kamers had. Naast dit huis woonde de familie Polak, die in de oorlog helaas omgekomen is. Daarnaast was de feestartikelwinkel van de heer Hoogeveen. De boom, die aan de rand van de Weaze stond, noodde waaghalzen nog al eens er achterlangs te fietsen en aan de ijzeren stijlen tussen de stenen paaltjes kon je fijn "koppeltje duiken". Uit deze brief en uit de (met een S geschreven) achternaam van deze inzendster mogen we op maken, dat zij hier haar jeugd heeft doorgebracht en van een andere inzendster, mej. A. Schweer kunnen we zeggen, dat ook zij deze buurt van haver tot gort kent - zij woont er ook nu nog steeds. "In het begin van deze eeuw" zo schreef zij ons, woonde hier de familie Leopold. Voor de dem ping van het Zwitserswaltje stond de rechterzijmuur van dit pand in het wateren vooral dat laatste gegeven is voor ons inte ressant. Wandelend of fietsend door het Zwitserswaltje sta je er immers zelden of nooit bij stil, dat hier ooit water is geweest, maar tot aan het eind van de vorige eeuw liep er wel degelijk- een gracht vanaf de Weaze in de richting van de Druifstreek - via de Tweebaksmarkt en de Turfmarkt kwam dit water uit op dat van de Tuinen. STOEPPALEN Schreef mevrouw Swart over het schommelen aan de kettingen tussen de stoeppalen van het hoekhuis, ook de heer Th. Weda uit Leeuwarden deed dat. "Waarschijnlijk is het een van de laatste huizen" zo schreef hij, "met een dergelijke afscheiding, die je zo'n zestig, zeventig jaar geleden nog veel in de straten in de binnenstad zag. Sommige paaltjes waren aan elkaar ver bonden met zware kettingen, waar wij als kinderen dan op gingen schommelen". "Aan de overkant" aldus de heer Ritsko van Vliet senior te Leeu warden "was altijd al het uit gaanscentrum van Leeuwarden, zoals het Cabaret Paardekam. Aan deze kant met de afgebeel de huizen begon het met een melkhandel op de hoek van de Ossekop naast de pindabrande rij van de firma De Metz en dan niet te vergeten de winkel van de familie Hoogeveen in feestarti kelen, muziekstukjes en voor drachten. Als jongeman stond ik al met de neus plat tegen de ramen gedrukt om maar niets te missen van de uitgestalde arti kelen. Fopartikelen, voordrach tenboekjes, die ik nodig had om op feestavonden van de voetbal vereniging De Zwaluwen voor te dragen; nog later schetsen voor twee personen, die ik met mijn grote vriend Klaas van der Veer op feestavonden hield. Klaas speelde dan ook nog op de ac cordeon. Geld voor postzegels of voor snoep besteedde ik toen al jong bij de firma Hooge veen op de Weaze. Het fees tartikelenhuis Bakker zat toen nog in de Kleine Hoogstraat. Verderop, op de Weaze, was ook nog een winkel in hengel sportartikelen van Brinck. Wat is Leeuwarden zonder Weaze? "Toen ik pas van school was" meldde ons de heer R. Poelstra te Leeuwarden, "ben ik ais tijde lijke hulp werkzaam geweest bij het Technisch Handelsbureau P. de Jong, welk bedrijf onder de naam Electro Centrum geves tigd was aan de Weaze aan de overzijde op de hoek van de Ayttasteeg. Naast dit bedrijf was een winkel in rieten stoelen en daar weer naast woonde de fa milie Van Brummelen, machine fabriek, die de werkplaats had in de Ayttasteeg. Na hun vertrek naar het Industrieterrein is dat oude pand aangetrokken bij de Cinemabioscoop. In die tijd was het daar nog een drukte van belang aan het Zwitserwaltje, omdat er op dinsdag en vrijdag ook nog een paar bodediensten een plaats innamen en niet te vergeten ook het verhuisbedrijf van de firma Lenos." Tenslotte nog twee citaatjes uit de stapel andere brieven, die wij ditmaal ontvingen. De heer Si mon J. Popma te Oenkerk schreef ons "Het moet er ge woon een keertje van komen om de moeite (nou, moeite.te nemen achter de schrijfmachine te gaan zitten en dan ook op papier te zetten. (vervolg op pag. 17) voor Leeuwarden en de wijde wereld er om heen Een uitgave van Fenno Schoustra's Publiciteits- kantoor Verschijnt omstreeks de twintigste van iedere maand. Abonnementenadministra tie: Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden. Abonnementsgelden Post giro: 98 10 62 Redactie en advertentie-af deling: Vredeman de Vries- straat 18921 BP Leeuwar den. Telefoon: (058) 120302 Geopend: dinsdag en woensdag, uitsluitend 's morgens van 9 tot 12 uur. 's Middags en van don derdag tot en met maan dag gesloten. Abonnementsprijs: voor Nederland 29,- per jaar; voor het buitenland: 55,-per jaar. Losse nummers afgehaald 2,50 per stuk. Per giro besteld (Postgiro 98 10 62): 3,- voor 1 ex., 7,- voor 2 ex., 9,- voor 3 ex. Het lidmaatschap van 't Kleine Krantsje staat alleen open voor lezers, die zich door hun aanmelding ak koord verklaren met de hiernavolgende 'leverings voorwaarden': Het abonnementsgeld moet vooruit worden be taald. Op de 1e februari dient het abonnementsgeld voor het dan lopende jaar te zijn be taald. Geschenk-abonnementen en abonnementen van le zers in het buitenland moe ten op de 15e december van het voorafgaande jaar zijn betaald. Lezers, die zich niet telefo nisch of schriftelijk, maar per giro-overschrijving als abonnee aanmelden, wordt verzocht op het girostrookje te vermelden: Nieuwe abonnee. Wie het abonnementsgeld voor een ander betaalt, dient duidelijk de naam en het adres te vermelden van de abonnee, voor wie wordt betaald. Adreswijzigingen moeten minstens 10 dagen voor het verhuizen schriftelijk wor den doorgegeven: Postbus 858,8901 BR Leeuwarden. Abonnementen, die niet vóór 1 december schriftelijk zijn opgezegd, (postbus 858, 8901 BR Leeuwarden) worden automatisch ver lengd.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1986 | | pagina 3