LEEWADDERS, WAAR IS DIT? 'T KLEINE KRANTSJE HET MYSTERIEUZE "DROOMDOELPUNT" VAN ABE OF.JOPIE MET STILLE TROM. OPSPORING VERZOCHT In de sifvd FOTOPRIJSVRAAG VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 17 In ons julinummer hebben wij geschreven over het mooiste doelpunt op een voetbalveld, dat de bekende kunstschilder Jopie Huisman te Herbayum ooit in z'n leven heeft gezien: een door Abe Lenstra benutte strafschop, zonder dat de grote meester daarvoor een aanloop nam. Een droomgoal dus. "Hij nam even een penalty zonder aanloop. Zo maar met dat voetje: knal" aldus de kunstschilder. Wij hebben hierop verschillende interessante reacties gehad en komen er nu graag nog even op terug. De heer H. Kooler te Franeker schreef ons het volgende: "Abe Lenstra heeft een door u bedoel de strafschop genomen o.a. in een wedstrijd tegen Friesland achter het Borniapark. Ik meen de, dat Steenbergen in het doel stond. Het is voor de oorlog ge beurd. Hij was nog maar een "snotneus". Neerleggen, pats, boem, goal." Oud doelman Gerrit Steenber gen, die wij naar aanleiding van dit briefje belden, zei ons even wel niets te weten van een der gelijke door Abe Lenstra ge maakte wondergoal. "Ik weet er helemaal niets van; bij mij is het in ieder geval niet gebeurd. "Die schrafschop van Abe zon der aanloop kan ik niet bevesti gen" aldus schreef ons de vroe gere uitblinkende Frisiaan Jelle Wassenaar te Harlingen, die la ter ook een succesvol trainer werd. "Maar. ik kan me dat wel zeer goed voorstellen. Hij beschikte over een explosieve spierkracht, die hem ook vormde tot een zeer goede honderd me ter sprinter en kortebaanschaat- ser. Daarbij had hij een buiten gewone traptechniek. Dus.juist wat voor Abe, geen poespas, geen aanloop, neen, tik-boem en hij zit. Die traptechniek was enorm. Daardoor hebben heel wat me despelers in zijn voorhoede veel doelpunten gemaakt. Hij kon een pass geven, links en rechts, glaszuiver, met grote vertrek- snelheid en.met remeffect. Hij heeft bijvoorbeeld de bal en geeft een snelle lange pass naar de rechtsbinnen. Door de zeer hoge beginsnelheid is de bal niet te onderscheppen. Na een twin tig, dertig meter treedt het rem effect op en de toesnellende binnenspeler kan de bal moeite loos in bezit nemen en scoren. De bal gaat dus niet over de out- of de zijlijn. Die traptechniek is erg belangrijk en ik vermoed, dat daar momenteel te weinig aan dacht aan wordt besteed. Het is een zeer belangrijk onderdeel van het voetbalspel. De snelste speler is.de bal. Op sien Lu- wadders: dat gegriem en ge- frommel leidt tot balverlies en overtredingen." Tot zover de belangwekkende informatie van de heer Jelle Wassenaar. Maar daarmee wis ten we nog steeds niet, of Abe Lenstra dat merkwaardige doel punt ooit heeft gemaakt en zo ja, waar dan wel en wanneer. Dus daarom maar eens naar Heerenveen gebeld. In de eer ste plaats naar Tiemen Veen- stra, die jarenlang bij Abe in het Heerenveense kampioenselftal zat. "Een strafschop zonder aanloop?" vroeg hij verbaasd. "Ik zou zo zeggen, dat kan haast niet". Vermakelijk was de reactie van medespeler Mollo de Jong, die we daarna belden. "Ik heb hem wel eens een strafschop zien missen, maar dat gebeurde toen hij wél een aanloop nam. In een wedstrijd tegen B.V.V. met Saris op het doel. Maar een benutte penalty zonder een aanloop. Daar heb ik nog nooit van ge hoord. En ik heb Abe toch z'n hele leven van zeer nabij ge volgd." Ook de weduwe van Abe, me vrouw Hiltje Lenstra-Wisman, die wij tenslotte nog belden, kon ons niet verder helpen. "Toen Johan Cruyf en Jesper Olsen een paar jaar geleden samen die gekke penalty maakten heb ben Abe en Wim Molenaar wel gezegd: "dat deden wij heel lang geleden al", maar van een straf schop zonder aanloop in een keer erin, nee, daar is me hele maal niets van bekend". Alzo zijn we er niet in geslaagd ook maar één getuige op te spo ren van Abe's, of beter gezegd van Jopie's curieuze strafschop goal. En daarom moeten we ons nu wel afvragen of Jopie Huis man misschien slechts heeft ge droomd. Maar, en dat is nu het leuke van de zaak, dan zou er dus toch wel degelijk van een droom-goal sprake zijn! Met stille trom is een oude Leeu warder banketbakkerszaak van het toneel verdwenen: de deur van de firma Groenewoudt is voor altijd op slot gegaan. Tien tallen jaren heeft de naam van deze zaak voor de Leeuwarders een bekende klank gehad - het was in 1908, dat de Amsterdam mer Giel Groenewoudt naar hier kwam om zich op de hoek van de Sint Jacobsstraat en de Spooksteeg in het pand, van ouds bekend als "Nijd baart Strijd", als banketbakker te ves tigen. Onze abonnee, de heer B. R. Douma van het Verzetsmu seum, Turfmarkt 13 in Leeuwar den, verzoekt opsporing van een meneer Van Liemburg, of moge lijk ook Liemburg, die in de oor log, waarschijnlijk in 1943 of 1944 bij een razzia op de Voor streek door de Duitsers is opge pakt. In het gezelschap van een Lieuwe Haarsma, in 1912 in Leeuwarden geboren, die tege lijkertijd werd gearresteerd, is de heer (Van) Liemburg daarna ge dwongen tewerkgesteld bij het Drentse Tinaarlo. Wie, o wie, kan deze meneer (Van) Liem burg zijn geweest? 1 Oproepen voor deze rubriek OPSPORING VERZOCHT kun nen schriftelijk ingediend worden bij de Redactie van 't Kleine Krantsje. De oproepen worden gratis geplaatst. Deze service geldt alleen voor abonnees van 't Kleine Krantsje. Ontmoet in de stad de heer REIN HEINS (49), de zoon van de bakker Sjoerd Heins, die in vroeger jaren een zaak heeft ge had op de hoek van de Balistraat en de Soendastraat. Daar heeft Rein ook zijn jeugdjaren doorge bracht, maar nu woont hij alweer dertig jaar in Canberra, de hoofdstad van Australië. Hij is daar huizenbouwer en werkt er zo aan mee, dat zijn woonplaats per jaar met niet minder dan tien procent in omvang groeit. In 1966 was Canberra nog net zo groot als Leeuwarden, nu zijn er twee honderd en vijftig duizend inwoners. Die vind je er nauwelijks terug, omdat Canberra bijzonder uitge breid is en uit een groot aantal kernen bestaat. Vandaar, dat de heer Heins, teruggekeerd in zijn geboorteplaats, heel erg getrof fen werd door wat hij noemt "de enorme mensenmassa" in Leeuwarden; in Australië is het allemaal wat ruimer en rustiger. De hernieuwde kennismaking met onze stad is hem trouwens toch tegengevallen, "want", zei hij, "van het echte ouwe Leeu warden van vroeger, vind je niets meer terug. Daar ben ik erg in teleurgesteld, ook al omdat je gedachten meer en meer terug gaan naar vroeger, naarmate je ouder wordt. Maar wat hier alle maal niet afgebroken is, al die ouwe gebouwen, al die ouwe woonwijken, ontzettend jammer hoor". Slechts in één opzicht vond de heer Heins geen enkel verschil tussen de situatie van vroeger en die van nu en dat was toen hij op een vrijdag de veemarkt be zocht. "Lopend tussen die boe ren en al dat vee, proef je nog precies dezelfde sfeer met al dat handsjegeklap, prachtig, prach tig vond ik dat. Ik heb in Alkmaar ook de kaasmarkt bezocht, maar daar is het allemaal show, hier is het nog pure realiteit." De heer Heins, getrouwd met Linie van der Meer, die vroeger in de Elizabethstraat woonde en trotse vader van drie kinderen, bleek de Nederlandse taal nog voortreffelijk te beheersen, al gooide hij er wel eens een En gels woordje tussendoor. Maar zelfs kwam er ook nog wel eens wat onvervalst Leewaddes uit zijn mond - hij zal zijn hier door gebrachte jeugd danook niet gauw vergeten. (vervolg van pag. 3) daar, evenals een bord "Verbo den waterplaats" Hopelijk zit die console er nog, zodat u mijn volgende theorie kunt beoordelen. Volgens mij is de betreffende muur een deel van of de tuin, of een bouwwerk van Viglius uit Aytta. Voor zover ik het onderzocht heb moet daar het Monzima- of Ayttahuis heb ben gestaan en zou de muur dan later voor het Wirdumerdijk- pand nummer 25 zijn gebruikt. Een en ander wordt enigszins bevestigd door wat ik hierover in het boekvan Eekhoff lees". Tot zover de heer Feldhaus, die ons met dit verhaal zo nieuws gierig maakte, dat wij ons on middellijk ter plaatse van de situ atie op de hoogte stelden. En inderdaad: de console én pias verbodsbord waren er nog. Erg interessant, maar een bevesti ging van de theorie van de heer Feldhaus zal wel niet zo gemak kelijk te krijgen zijn. De heer Witteveen, die de an ders altijd gesloten steegdeur bereidwillig voor ons openzwaai de, vertelde dat het bord "Verbo den te wateren" waarschijnlijk lang geleden door de Firma Postma is aangebracht. "Die kon met de handkar met servies goed net door de steeg, maar het was natuurlijk wel lastig, wanneer er op dat moment net kerels stonden. Goed, tot zover vandaag. Nu de prijswinnaar nog, of beter ge zegd een prijswinnares. Het werd mevrouw P. J. M. Keijzer- de Jong te Kampen, die het uit geloofde fotoboekje "Leeuwar den, ach ja, zo was het.krijgt toegestuurd. Dit is de nieuwe opgave voor onze fotoprijsvraag "Leewadders waar is dit?" Oplossingen, uitsluitend schriftelijk, binnen veertien dagen naar de redactie van 't Kleine Krantsje. Vredeman de Vriesstraat 1. 8921 BP Leeuwarden. Uitslag over vier weken. Onder de abonnees, die ons het juiste antwoord geven, verloten wij een exemplaar van het boekje "Leeuwarden - ach ja, zo was het. met zestien zeer fraaie foto 's van de stad uit een lang vervlogen tijd.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1986 | | pagina 17