DICKVANDERHEIJDE JR/REKLAME DE LEEUWARDER POLITIE RAPPORTEERT F. POPMA Lzn RETENKRABBERS. 'T KLEINE KRANTSJE WOON- en BEDRIJFSMAKELAARDIJ jozef israëlsstraat 10 leeuwarden 058-124984 STADSNIEUWS VAN VROEGER alle onroerend-goed zaken betreffende Harlingersingel 23 hoek Harlingerstraatweg Leeuwarden Tel.058-121480* VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 19 adviesbureau voor reklame en publiciteit W W jozef isreëlsstraat10 leeuwarden 058-124984 De hoornblazer Pieter Hofman, oud 18 jaren, geboren te Garnwerd, Provincie Groningen, behoorende tot de 1e Comp. 2e Bat. 1e Regiment Infanterie alhier in garnizoen, is, terwijl hij met nog meer kameraden in de Dokkumeree aan het zwemmen was, aldaar verdronken. Het lijk is onder toezicht van den politiedienaar Hoog naar het Militair Hospitaal overgebracht. Poelsma, koemelker in de Schrans, klaagt dat hem in eene weide aan de Spanjaardslaan in de afgeloopen nacht eene koe is uitgemolken. Wordt op gelet. Vermist 1 roode biljartbal door Vrouw Antonides, wonende Oosterkade, tapster. De landbouwer Arjen Wijbenga, wonende Stienserstraat- weg, klaagt over de last van de kippen van zijn huurlieden Groenewoud en De Jong, die zijn bouwland vernielen. Nachtverblijf bij de Weduwe Jansen verleend aan Jan en Anne Teunissen, oud 24 en 17 Jaren, thuisbehoorende te Suameer, die door hunne ouders op straat zijn gezet en thans alhier zonder geld of onderdak zijn. Zij zullen zich morgenochtend naar hun burgemeester te Hardegarijp vervoegen. Martha Dirksen, oud 16 jaren, wonende aan de Groene- weg is bij het water halen aan de pomp in de Westerplanta ge met den zwengel tegenhet hoofd geslagen doordat zij te dicht daarbij kwam. Zij heeft een weinig betekenende wond boven het linkeroog gekregen. Degene die pompte is onbekend gebleven, 't Was trouwens volgens ooggetuigen haar eigen schuld. Pieter Klerk, behanger, wonende Oostersingel, klaagt dat een hondje van Vrouw Coets, broodventster, zijn zoontje in het been heeft gebeten. zooeven op het Zaailand is gebeten door een groote witbonte hond. Politiedienaar Turksma rapporteert, dat ten 1 ure de ar beidster Van der Meer, wonende Amelandsstraat, terwijl zij aldaar in eene woning bezig was om eenig linnengoed voor het raam der 1e verdieping te hangen, naar beneden op straat is gevallen, zoodat zij op het hoofd terechtkwam. Zij werd bewusteloos in huis gebracht en had een kleine hoofdwonde bekomen. Nadat Dr. Middelburg haar genees kundige hulp had verleend, is zij huiswaarts gekeerd. Op verzoek van den stroohoedenfabrikant de Chateau, wonende in de Weerd, is te diens huize een twist beëin digd, tusschen deze en zijn oudste zoon. Adam Zelle, oud 47 jaren, koopman in petroleum, wonen de in de Grote Kerkstraat, klaagt beledigd te zijn door zijn concurrenten Hijlkema en Rolf von den Baumen, respec tievelijk wonende aan de Grachtswal en aan de Tuinen, die zijn goeden naam hebben aangerand door bij den kruide nier Buis, wonende in de St. Jacobsstraat, te beweeren dat hij (klager) Russische voor Amerikaanse petroleum ver kocht. Op verzoek van mej. Matthijsen, wonende in het Ruiters- kwarlier, is door Bijl een zieken hond, die op de Nieuwe- stad lag en waarom zich eenige voorbijgangers hadden verzameld, gebracht in den stal van den veearts Verdeni- us. Door politiedienaar Emmerink aan de wacht gedreven 12 Schapen, die onbeheerd op het Hofplein liepen, die eenige oogenblikken later zijn afgehaald door de veedrijver J. Tjai ling ten behoeve van G. Westra, beiden wonende te Menaldum. Ate Westerhuis, wonende Haniasteeg, klaagt dat hij ge scholden is voor "hoerenlooper" door Andries de Jong, wonende in het Zaailand. Hedenmiddag omstreeks half- vier reed een wielrijder, P. Kei zer, wonende Werkmanslust 103, naar zijn woning. Op den Groningerstraatweg reed hij achter een auto aan en zou bij Werkmanslust gekomen, den weg oversteken. Op dat oogen- blik naderde uit de richting Gro ningen een personen-auto, die door Keizer niet werd opge merkt. Op het laatste moment wilde de wielrijder nog een aan rijding voorkomen en draaide zijn stuur weer naar rechts. Het was echter te laat. De man werd door de auto gegrepen en tegen den grond gesmakt. Het slachtoffer werd in café „Stadzicht" binnengedragen, waar dr. I. Goslinksi een lichte hersenschudding constateerde en waarschijnlijk een schedelba- sisfractuur. Ook klaagde de wiel rijder over pijn aan zijn schou der. Per politiebrancard werd de man naar het S. Bonifatius-Hos- pitaal vervoerd. (1936) *vele referenties. Wij kregen een dezer dagen een telefoontje van onze abonnee de heer S. ter Horst te Breda, die ons vroeg of wij ooit van 'retenkrabbers' hadden gehoord. Welnu, dat hadden wij niet en wij waren dan ook benieuwd te horen, wat onze abonnee onder re tenkrabbers verstond. Retenkrabbers", zei hij, waren vrouwen, die in de jaren twintig in Leeuwarden let terlijk door de straten kropen om het gras tussen de straatstenen vandaan te halen, uit de reten te krabben dus. Die vrouwen hadden altijd hele grote hoeden op, aldus de heer Ter Horst. ,,En wij als jongens noemden ze retenkrabbers. Aha,"reageerden wij, ,,die vrouwen werden officieelstraatwiedsters genoemd, ,,die officieuze term retenkrabbers kenden we niet. In de loop der jaren zijn de vroegere straatwiedsters verschillende malen terloops in 't Kleine Krantsje genoemd, maar het fijne ervan hebben we nooit geweten. Zij werkten in opdracht van de gemeente, maar of ze in vaste gemeentedienst waren weten we niet. Het zullen voor deze nijvere werksters wel 'losse putsjes' zijn geweest en vergissen we ons niet, dan is ook het bekende stadstype, dat als Snorrewiets werd aangeduid, straatwiedster geweest. Ook van het eens zo bekende Leeuwarder echtpaar 'Anneman en Mieke' is ons verteld, dat het zich met het wieden van de straten bezighield en dan wel speciaal bij de scholen. Anneman en Mieke woonden in de Zoutkeet en in onze collectie met meer dan duizend Leeuwarder bijnamen in het boek 'Oud Leeuwarden Om nooit te verge ten' hebben wij als bijzonderheid vermeld, dat de lieve jeugd dit echtpaar placht te plagen met het lied: „Annemanne Mieke, de kat is dood, pak hem bij de staart en gooi hem in de sloot", waaruit we wellicht mogen opmaken, dat Mieke ooit een dooie kat in de sloot heeft gegooid. Overigens zou uit het bovenstaande blijken, dat niet alleen vrouwen, maar ook mannen wel met het wieden van straten werden belast. En was dat wel zo? Wie ons meer van dat vroegere straatwieden kan vertellen moet dat toch beslist eens doen. En wie ons een foto met straatwiedsters kan verschaffen, zal ons daar helemaal een ple zier mee doen.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1986 | | pagina 19