iotc hellema 'T KLEINE KEAKTSJE ANNE JAGER, geb. 18G9, te zz cx^-j. /fy. Makelaars en Taxateurs voor geheel Friesland VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 4 <r* Booknbergu.m Friesland. KLEINE MAN, GROTE FIETS Zwalkend door oud Den Haag trof ik in een antiekzaakje een wel heel bijzondere kaart aan. Het was een kaart van Anne Jager, geboren in Boornbergum, in 1869. Hij reikte nog niet tot de fietsbel! Anne had een vriendin in Den Haag die eind augustus jarig was. En Anne Jager, amper een paar turven hoog, schreef haar in 1907 eigenhandig een felicita- tiekaart, compleet met foto en fiets. De kleine man had een krachtig handschrift en kon blijk baar schrijven als de beste. Trots ook staat hij naast zijn fiets. Maar één ding staat vast: op deze fiets heeft Anne nooit gefietst. Hij noemde zich met recht 't Klei ne Kereltje'. Ik meen wel eens over hem gelezen te hebben, misschien wel in 't Kleine Krantsje. Kleine dingen vertede ren. En op een of andere manier zijn ze onvergetelijk. Een van de vele verdiensten van 't Kleine Krantsje is dat het een groot aantal Leeuwarder stads- typen aan de vergetelheid heeft ontrukt en dat kleurrijke figuren uit het verleden in de herinnering voortleven. Anne Jager is niet in Leeuwarden geboren, maar hij was reislustig en wellicht is hij er heel wat keertjes geweest. Het komt mij voor dat deze kleine Friese zoon het recht heeft in de herinnering voort te leven. En waarin kan dat beter dan in dit blad. Hebben 't Kleine Kereltje en 't Kleine Krantsje niet een paar dingen gemeen? Allebei zijn ze klein en vertederend, maar oók origineel en.onvergetelijk! Gran Canaria Jan Schoustra De kleine Jager heeft verschil lende "reclamekaartenuitge geven, waarop hij "De klein ste man ter wereld" werd genoemd. Stond er op de ene kaart, dat hij geboren werd in Boornbergum, andere kaar ten gaven Drachten op als ge boorteplaats. Zijn lengte werd nu eens opgegeven als één meter tien, dan weer als acht en negentig centimeter. Ook de voornaam werd verschil lend gespeld: Anne en Onne. Meer bijzonderheden uit het leven van dit mooie mini- mantsje weten we niet. Wie wel? Red. 't KI. Kr. BRAND KRUITFABRIEK reageer wel een beetje laat, maar bij het nog eens nalezen van verschillende oude Kleine Krantsjes kwam ik ook die tegen van 8 juni van het vorige jaar. Daarin stond in een verhaal over de vuurwerkfabriek, dat de laat ste brand voor de oorlog is ge weest. Maar volgens mij was de laatste brand in de oorlog en wel op een middag om twee uur. Wij woon den op nog geen honderd meter bij de fabriek vandaan. Als ik het me nog goéd herinner was het op een vrijdag. Mijn nicht en ik waren alleen thuis. We hadden laat gegeten en we zouden een sigarettenpauze inlassen. Ineens was er een geknal en eerst dacht ik, dat ze zo dichtbij aan 't schieten waren. Maar bij nader inzien klonk dat toch weer anders. Dus bleef alleen de mo gelijkheid van het kruuthuuske over. En inderdaad: dat bleek in lichterlaaie te staan. Gelukkig waren er geen slachtoffers en zelfs geen slachtoffers met lichte brandwonden. Achter het fabriekje lag een slootje, dat haast twee meter la ger lag dan het erfje en dan kreeg je het weiland. Daar zijn de arbeiders toen op het weiland gesprongen. De burgemeester was toen, als ik het me nog goed herinner, de heer Van der Mèulen of Van der Molen. Die stond eerst aan de Snekertrekweg en hij stond maar te gebaren, dat hij naar de andere kant wou. Maar de brugwachter, die naast ons woonde, was nergens te vinden, dus toen heb ik de brug maar even gedraaid, tenminste zover, dat de burgemeester er overheen kon lopen. En daar we toen toch al laat waren zijn we eerst nog maar even de spoordijk langs gelo pen. Daar hebben we toen nog dertien eendeëieren gevonden. Toen ze goed bleken te zijn heb ben we er zes van meegeno men. Misschien zijn er mensen, die zich deze brand in het kruut- huusje ook nog herinneren, dan zou ik dat graag willen weten. Leeuwarden Mevr. A. v.d. Zee-Knol In ons verhaal stond niet, dat' deze brand in de vuurwerkfa briek voor de oorlog was. Er stond in, dat het tijdstip van de brand in de meningen van de lezers, die ons erover schreven, varieerde van 1930 tot 1941. En wat de heer Van der Meulen betreft: die werd op 16 maart 1946 burgemeester en hij ging eind februari 1966 met pensi oen. Red. 't KI. Kr. TEVREDENHEID Hoewel vast niet zo gemeend, proef ik uit de schrijverij van Mr. J. S. Bijl enige zelfgenoegzaam heid, tevredenheid met eigen ik. Op zich geen slechte karakter trek, maar het moet niet "te" demonstratief tot uitdrukking ko men. Ergens in zijn artikeltje over de kwekerij van Jongma in 't Kleine Krantsje nummer 509 spreekt hij van "eenvoudigen van geest" enz., tot welke categorie onge twijfeld ook lezers en lezeressen van 't K.K. behoren, o.a. ik zelf en wat dan te begrijpen van ratio (rede), procreatie (voortplan ting), acoliet (altaardienaar), christianisme, beter is christolo gie (leer omtrent de persoon van Christus), besmuikt (mistig, ne velig), staatsie (praal, pracht). Als aanloop van het onderhavi ge artikel wordt de Franse schrij ver Marcel Proust (1871-1922) aangehaald met zijn hoofdwerk: A la recherche du temps perdu (navorsing, onderzoek naar ver loren tijd), zogenaamde spon taan opgekomen herinneringen, die tijdens het schrijven trans cenderen naar een absolute tij- deloosheid (temps pur). Toch onderken ik uit het verhaal van Mr. J. S. Bijl weinig associatie met Proust's werk. KI Makelaardij alnda 1898 Leeuwarden - Drachten Overigens vind ik de stukjes van de aangehaalde recensent steeds weer interessant en ik hoop hem nog dikwijls in 't K.K. tegen te komen. Haren A. H. Bergsma ALGEMEENE FRIESCHE Het heeft mij bepaald veel ge noegen gedaan, dat U in het laatste nummer in de nieuwe ru briek "Leeuwarden van A tot Z" onder de letter A zo uitvoerig hebt bericht over de Algemeene Friesche Levensverzekering- Mij. Ik heb in het kantoor op de Eewal en in het Burmaniahuis vele voetstappen gezet, eerst als jongen, later als medewer ker/directeur. Hierbij nog enkele gegevens. Het eerste "echte" kantoor is aan de Eewal gebouwd- in 1895/96 onder architectuur van de heer H. H. Kramer. Het werd in gebruik genomen op 1 mei 1896. Voor die tijd was het kantoor gevestigd ten huize van een der directeuren, laatstelijk aan de Arendstuin, thans Noorderweg 16. Op het gebouw staan nu nog de pelikanen, symbolen van de levensverzekering. In 1912 is het Burmaniahuis ge kocht. Het werd, na verbouwing onder architect Kramer, op 1 no vember 1914 in gebruik geno men en nadien vele malen uitge breid tot ook dit complex te klein werd. En nu gaat men dan bou wen op het terrein bij het station. De heer Binsma te Óverveen zal (vervolg op pag. 15) W%- De vuurwerkfabriek van Schuurmans is weer eens de lucht ingegaan! Op 6 mei 1939 deden er zich geen persoonlijke ongelukken voor; eerder, op 25 mei 1937, vielen er helaas twee doden.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1986 | | pagina 4