de bekoring van het oude friesland WIE HEEFT ZE NOG GEKEND? DE LANGSTE MAN 'T KLEINE KRANTSJE PIET DE JONG ANNA MAAS JAN GIEZEN VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 9 WEIDUM In deze rubriek wil 't Kleine Krantsje weer even de herin nering oproepen aan Leeu warders, die tijdens hun le ven veel voor hun omgeving betekenden, maar wier na men nu zelden of nooit meer worden gehoord. Had een poeliersbedrijf in de Sint Jacobsstraat, dat zijn vader, Jan de Jong, in 1892 in een pand in de Baljeestraat had op gericht. Tot 1925 werd dit bedrijf door vader De Jong geleid, maar toen kwam zoon Piet aan het hoofd te staan. Langer dan vijftig jaar is Piet de Jong daarna in Leeuwarden de grootste en bekendste poelier geweest. In 1957, toen hij vijf en zestig werd, heeft hij zich terug getrokken uit het bedrijf en is het in andere handen overgegaan. Piet de Jong kon smakelijk ver tellen over met name de ups en downs bij de handel in kievits eieren. "Op een bepaalde dag" zei hij dan, "krijg je nog geen 200 eieren aangeboden, maar een week later zijn het er 28.000 op een dag. Dan zal bij de prijs stelling een verschil van een cent per ei al heel erg belangrijk zijn!" Piet de Jong heeft tot zijn dood een zomerhuisje gehad op een heel markant punt in het Friese waterland Het stond onder Eer- newoude op de hoek van het Zonsmeer en de Folkertssloot. Het dateerde van 1912, toen zijn vader hier voor vrijwel niets een strook moerasgrond had ge kocht en het was het eerste zo merhuisje in dit gebied. Was de eerste vrouwelijke huis arts in Leeuwarden, die hier van 1927 tot 1952 stadsarts is ge weest, wat wil zeggen, dat zij in een bepaalde wijk huisdokter was voor wie hulp nodig had van de zogenaamde Armenkamer. Als dochter van een Friese va der zag Anna Maas in 1893 in het Overijsselse Hengelo het le venslicht. Eerst behaalde zij het Mulo-diploma om later een op leiding te voltooien aan de Huis houdschool. Omdat zij graag arts wou worden bezocht zij daarna toch nog het gymnasi um. In 1924 studeerde zij af en een jaar later vestigde zij zich in Leeuwarden. Dokter Anna Maas die een grote sociale belangstelling had, kwam hier in aanraking met de armste bevolkingslagen. Hoewel zij een grote praktijk heeft gehad werd haar naam in onze stad toch een begrip. In 1959 na hier bijna vier en dertig jaar te hebben gewerkt nam dokter Anna Maas afscheid van haar patiënten, van wie ve len nog prettige herinneringen aan haar zullen bewaren. Was "een echte ouwe Leewad- der", bij zijn tijdgenoten zeer be kend en op velerlei terrein ac tief. Toen Jan Giezen zijn militaire dienst achter de rug had en te rugkeerde naar hier begon hij met het maken van pantoffels, waarmee hij zelf ook de boer opging. De volgende stap op weg naar succes was een stoffeerderijtje in de Slotmakersstraat. Op de hoek van de Voorstreek en de Tuinen werd het een vol bloed meubelzaak en tenslotte vestigde Jan Giezen zich in een pand aan de Voorstreek waar hij tientallen jaren zijn meubels heeft verkocht. (Vervolg van pag. 1) als afgeslankt, want uit andere in ons bezit zijnde gegevens moe ten we opmaken, dat hij in de tussen-liggende tijd driehonderd en veertig pond had gewogen en (heel vreemd!) twee meter en negen en zestig centimeter lang was geweest... Vele jaren is Albert Johan Kra mer de wereld doorgetrokken onder de artistennamen "Lofty" (de Hoogverhevene) en Vanal- bert. Hij moet niet alleen de langste man van Nederland, maar waarschijnlijk ook de lang ste van de wereld zijn geweest en dat is hij misschien nu nog: van zijn overlijden hebben we nimmer gehoord. Van hem werd gezegd, dat hij van zijn geboorte af een reus was geweest. "Het borelingske woog zeventien pond en op zijn zevende jaar mat hij twee meter. Beklaag hem, want hij had geen Als bestuurslid van de Winke liersvereniging Voorstreek Voor uit is Jan Giezen altijd bijzonder actief geweest: schaatswedstrij den, Sinterklaasfestiviteiten, ac ties als die met de vermaarde "groentjes" - ze werden alle mede door Jan Giezen op touw gezet. Het is nu alweer twintig jaar ge leden - februari 1966 - dat deze markante stadgenoot overleed. jeugd. Hij bezorgde zijn moeder veel hoofdbrekens. Op zijn tweede jaar bleek hij aan onder voeding te lijden en de dokter adviseerde hem zoveel rogge brood met spek te geven, als hij hebben wou. Hij pleegt voor zes personen te eten en daarom kreeg hij in de oorlogsjaren drie bonkaarten." In 1949 beëindigde Lange Albert zijn artistenloopbaan en toen kocht hij in Anna Paulowna het hotel-café-restaurant "De Vlas- en Korenbeurs". Hij kreeg daar vooral hengelaars in zijn zaak en er zijn wellicht ook Leeuwarder vissers, die hem daar wel heb ben gezien. Opvallend is het dat niet alleen de kleine Leendert Arie Zwem mer, maar ook de lange Albert Johan Kramer uit een groot ge zin afkomstig was: het ouder echtpaar Kramer had in totaal tien kinderen, het ouderechtpaar Zwemmer, we hebben het net al gezien, kreeg er vijftien in totaal. Wanneer 't Kleine Krantsje nu precies dezelfde vragen stelt als Het Leven destijds, alzo "Wie is de langste Leeuwarder en wie is de kleinste Leeuwarder" koeste ren wij geen illussies, dat we daar antwoorden op krijgen. De tijden zijn veranderd en de men sen, dachten we, komen er zeil niet graag meer voor uit om de langste of de kleinste te zijn. Of vergissen we ons misschien?

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1986 | | pagina 9